Ciekawostki o Iłży

Iłża ciekawostki wieża zamek biskupów Krakowskich

Iłża ciekawostki i najważniejsze informacje o Iłży

Informacje i ciekawostki o mieście Iłża

1) Iłża, to 5-tysięczne miasto ok. 30 km od Radomia, na południu województwa mazowieckiego, nad rzeką Iłżanką.

Iłża ciekawostki z historii

2) Iłża prawa miejskie uzyskała w 1239 r., a ponownie w 1921 r.

3) Pierwszy gród obronny w Iłży istniał już w XIII wieku.

4) Między 8 a 9 września 1939 r. pod Iłżą stoczono bitwę, która chwilowo powstrzymała marsz niemieckich kolumn pancernych na północ. Starły się wojska południowego zgrupowania polskiej Armii „Prusy”, pod wspólnym dowództwem gen. Stanisława Skwarczyńskiego oraz niemiecki 15 Korpus Lekki generała Hermanna Hotha. Poległo ok. 150 żołnierzy polskich, a pół tysiąca zostało rannych.

5) XIX-wieczny cmentarz żydowski w Iłży został zdewastowany w 1942 r. przez Niemców.

miasto Iłża ciekawostki rynek zamek
Z rynku o Iłży widać wieżę zamku, wybudowanego na wzniesieniu

Zamek w Iłży

5) Na wzgórzu nad miastem znajdują się ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich. Został zbudowany w XIV wieku, potem był przebudowywany. Jego najstarszą częścią jest okrągła wieża (stołp). Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego (1655), do tego przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego (1657). Po odbudowie w XVII wieku zamek zniszczyli konfederaci barscy, a po pożarze pod koniec XVIII wieku został opuszczony. Z pozostałości po zamku zbudowano m.in. karczmę i fabrykę fajansu Sunderlanda (1771-1869). Kolejne zniszczenia przyniosła II wojna światowa.

W 1501 r. na zamku zatrzymał się król Aleksander Jagiellończyk (1461-1506) a w 1511 r. król Zygmunt Stary (1467-1548). Był tu również król Władysław Jagiełło.

Wieża zamku stojąca na wzniesieniu, jest widoczna z daleka. W ostatnich latach trwają prace remontowe, wzmacniane są mury.

Iłża ciekawostki wieża zamek biskupów Krakowskich ruiny zamku
Pozostałości murów Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży

Iłża zabytki

6) Ratusz w Iłży zbudowano na rynku w 1576 r. W XVII wieku dodano do niego wieżę.

7) W Iłży znajduje się rzymskokatolicki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wzniesiono go w I połowie XVII wieku, w miejscu wcześniejszego kościoła z XIV wieku. Ma jedną wieżę, 3 ołtarze i 3 nawy.

miasto Iłża ciekawostki kościół
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, widok z zamkowej wieży

Iłża ciekawostki

8) W 1971 r. powstało Muzeum Regionalne. Mieści się przy ul. Błazińskiej 1.

9) W Iłży w sezonie letnim kursuje Starachowicka Kolej Wąskotorowa. Stacja znajduje się przy ul. Błazińskiej.

10) W Iłży rozpoczyna się żółty szlak turystyczny do Starachowic. Są tu również szlaki rowerowe.

11) Na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Iłży znajduje się zalew. Sezon letni trwa między 1 lipca a 31 sierpnia, jest tu kąpielisko i plaża. Jest możliwość wynajęcia domków campingowych, skorzystania ze sprzętu (np. kajaki, rowery wodne), jest pole namiotowe, a dla dzieci jest plac zabaw.

miasto Iłża ciekawostki kościół pomnik
Kościół i jego wieżą (z prawej), na środku pomnik Obrońców Ziemi Iłżeckiej

12) Na placu 11 Listopada stoi Pomnik Obrońców Ziemi Iłżeckiej. Jego najwyższą częścią jest metalowy orzeł na postumencie.

13) W 2009 r. odsłonięto w centrum Iłży Pomnik „Szarego”. To pseudonim Antoniego Hedy, generała brygady, dowódcy oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, działających w okolicach Radomia i Kielc.

14) Co roku w wakacje w Iłży odbywa się Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej. Trwa jeden dzień, a na scenie występują zespoły i kapele ludowe. W 2019 r. odbył się po raz 25.

Iłża ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Krasnystaw
> Dęblin
> Puławy