Indie ciekawostki atrakcje

Niesamowite ciekawostki o Indiach

Czas czytania:6 minut/y, 40 sekund/y

Z czego słyną Indie ciekawostki i najważniejsze informacje o Indiach, które powinieneś znać. Nie tylko Bollywood!

Podstawowe informacje o Indiach

1) Indie (Republika Indii), to siódmy pod względem powierzchni (3.287.590 km kwadratowych) kraj świata.

2) Nazwa Indie pochodzi od rzeki Indus.

3) Obecnie w Indiach mieszka ok. 1,4 miliarda ludzi (czyli jakieś 50 razy więcej niż w Polsce). Wkrótce Hindusów będzie więcej niż Chińczyków.

4) Indyjska gospodarka jest w pierwszej dziesiątce świata.

5) Indie mają broń jądrową i są uważane za regionalne mocarstwo. Mają drugą pod względem liczby armię świata i czwarty budżet na obronność na świecie.

6) Indie są podzielone na 29 stanów i 7 terytoriów (6 terytoriów związkowych i jedno narodowe terytorium stołeczne). Stany i terytoria dzielą się na dystrykty.

Indie – to trzeba wiedzieć

7) Sąsiadami Indii są: Pakistan, Chiny, Nepal, Bhutan, Mjanma, Bangladesz i Sri Lanka. Najdłuższa granica z Bangladeszem ma 4053 kilometry.

8) Na północy Indii są łańcuchy górskie: Karakorum i Himalaje.

9) Największe miasta Indii (pod względem liczby mieszkańców, to w kolejności: Mumbaj, Delhi, Bengaluru, Kolkata, Ćennaj, Ahmadabad, Hajdarabad, Pune, Surat i Kanpur.

10) Najwyższym szczyt Indii, to góra Kanczendzonga, mająca wysokość 8586 m n.p.m.

11) Największe rzeki Indii, to: Ganges (uważany za rzekę świętą), Brahmaptra, Jamuna, Son, Damodar i Ghaghra.

12) Za jednego z wybitnych indyjskich polityków uważana jest kobieta, Indira Gandhi (1917-1984). Była premierem kraju w latach 1966–1977 oraz 1980–1984. Została zamordowana przez sikhijskich fundamentalistów.

13) Walutą Indii jest rupia indyjska.

Delhi ulica Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
Na uliczce w Delhi. Indie ciekawostki

Zaskakując ciekawostki o Indiach

1) W Indiach używa się 1600 języków. Z tego 30 języków używa co najmniej milion ludzi. Dla porównania, na całym świecie jest 8000 języków.

2) W Indiach jest 6 pór roku. Oprócz czterech które wszyscy znamy, są jeszcze: pora monsunowa (po lecie, od połowy czerwca do połowy sierpnia) i przedzimie (od połowy października do połowy grudnia).

3) Namalowana kropka na czole czyli bindi nie ma bynajmniej nic wspólnego z religią hinduistyczną. To po prostu ozdoba.

4) W Indiach uroczystą stypę organizuje się 13 dni po pogrzebie. Uroczystość nazywa się Tehravin.

5) Hindusi są podzieleni na kasty. Jeśli urodziłeś się w jednej kaście, już zawsze członkiem tej kasty będziesz. Pomiędzy kastami niedozwolone są bliskie kontakty, a już na pewno ślub.

fort Amber Jaipur Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
Fort Amber w pobliżu Jaipur w Indiach

6) Codziennie koleją w Indiach jeździ 25 mln ludzi. Mniej więcej tyle, ile mieszka w całej Australii.

7) To właśnie w Indiach niegdyś powstała gra w szachy. A wiek przed naszą erą wynaleziono tu system dziesiętny.

8) W wiosce Mawsynram (Indie) odnotowuje się najwyższą ilość opadów atmosferycznych na świecie. Średnio rocznie spada tam 11.872 mm wody. Średnia roczna suma opadów w Polsce, to ok. 600 mm czyli 20 razy mniej.

9) Większość rzek w Indiach ma imiona żeńskie. Ale na przykład rzeka Brahmaputra, oznacza: syn Brahmy.

wielbłądy pustynia Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
Wielbłądy na pustyni w Indiach

10) Indyjskie rzeki: Ganges, Brahmaputra i Indus zamieszkuje krokodyl z gatunku Gawial gangesowy. Spośród innych krokodyli wyróżnia się bardzo wąską i długą paszczą.

Indie ciekawostki, które warto znać

11) Indie, to obecnie kraj ludzi młodych. z ponad miliarda mieszkańców, 2/3 ma mniej niż 40 lat.

12) W Indiach wielu ludzi żuje używkę o nazwie paan, którą potem wypluwa na ulicę. Dlatego wiele miejsc ma ślady śliny po pluciu. Nie wystarczy kampania informacyjna i liczne tablice z napisami. W Bombaju zatrudniono nawet ludzi, którzy karzą ludzi plujących w miejscach publicznych.

13) Przed wejściem do meczetu należy pamiętać o zdjęciu obuwia i pozostawieniu jego na zewnątrz.

Złota Świątynia Amritsar w Indiach atrakcje kultura zabytki
Złota Świątynia w indyjskim mieście Amritsar. Indie ciekawostki

14) Słaby dostęp do Internetu w Indiach sprawia, że prasa drukowana jest tu bardzo popularna.

15) Prochy zmarłego w roku George’a Harrisona (1943-2001, jeden z czwórki zespołu The Beatles) zgodnie z jego ostatnią wolą, zostały wsypane do indyjskiej rzeki Ganges. Harrison był wieloletnim wyznawcą Hare Kryszna.

16) Zanim dojdzie do małżeństwa w Indiach, część rodzi zatrudnia firmę detektywistyczną, która sprawdzi rodzinę przyszłej “połówki”. Firm, które tym się trudnią, jest w Indiach ponad 15 tysięcy.

17) Indie pozazdrościły Amerykanom przemysłu filmowego i produkują dużą ilość filmów. Ich przemysł filmowy, to Bollywood.

18) Jedno z największych miast w Indiach – Chennai, nie tak dawno nazywało się Madras. Po uzyskaniu niepodległości przez Indie w 1947 r. Hindusi zmieniają nazewnictwo, pozostałe po czasach, gdy kraj był kolonią brytyjską. Mimo zmiany nazwy miasta, część instytucji wciąż używa nazwy Madras, np. Uniwersytet Madrasu czy Giełda Papierów Wartościowych.

Radżastan pałac Chomu w Indiach atrakcje kultura zabytki
Pałac Chomu w Radżastanie. Indie ciekawostki

19) W przeszłości wśród europejskich państw, które miały kolonie w Indiach, były: Anglia, Francja, Portugalia, Holandia oraz Dania.

20) Wśród indyjskich przesądów jest m.in. ten, że w niedzielę nie powinno się zakładać nowego ubrania.

Kolejne ciekawostki o Indiach

21) Dobrym zwyczajem podczas robienia zakupów w Indiach, jest targowanie się.

22) W Indiach istnieją przepisy ruchu drogowego podobne jak w innych krajach, jednak mało kto się nimi przejmuje. Jeżdżą pod prąd, po kilka osób na jednym skuterze, itd. Do tego straszne korki w miastach. Jest tu ruch lewostronny.

Fort Agra Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
Czerwony fort w Agra

23) Szczególne traktowanie krów w Indiach (“święte krowy“) ma swoje źródło w historii. Jeden z władców wiedząc, że temu gatunkowi zwierząt grozi wyginięcie, wprowadził ich ochronę. Z czasem przepis ten obrósł w wiele legend, a krowy stały się przedmiotem kultu. Fakt, że Hindusi nie spożywają mięsa krów wynika z tradycji, a nie z religii.

24) Kultura Hindusów jest inna niż Europejczyków. Na przykład w żadnym wypadku siedząc nie można zakładać nogi na nogę, gdyż można komuś wtedy pokazać spodnią część stopy (buta). To obraźliwe, gdyż ta część ciała jest “nieczysta”, gorsza.

25) Toalety w Indiach zwykle nie są zaopatrzone w papier toaletowy. Za to jest wiadro z wodą i naczynie, żeby sobie umyć co trzeba.

26) W Indiach w krótkich spodenkach i spódniczkach chodzą tylko dzieci. Pokazywanie odkrytych kolan innym jest wręcz obraźliwe.

Victoria Memorial Kalkuta Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
Kalkuta. Victoria Memorial (ku czci angielskiej królowej Wiktorii)

27) Najpopularniejszymi dyscyplinami sportowymi w Indiach są: hokej na trawie (to najbardziej utytułowana drużyna narodowa na świecie) i krykiet. Oryginalnymi sportami w tym kraju są: kabaddi, gilli danda i kho kho.

28) Bezdomni Hindusi są pogodzeni ze swym losem i wierzą, że bóg celowo zgotował im taki los. Dlatego też inni Hindusi nie widzą potrzeby, aby pomagać bezdomnym.

29) Dlaczego Hindusi malują małym dzieciom węglem kręgi wokół oczu? Bo wierzą, węgiel dezynfekuje i dzięki temu będą mieli lepszy wzrok.

Taj Mahal Tadź Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
Słynny Taj Mahal (Tadź Mahal) w Indiach

30) Pozycja kobiety w Indiach jest wyjątkowo niska. Kulturowo mężczyźni są ważniejsi.

Indie ciekawostki które zaskoczą

31) W Indiach szukaniem żony dla syna zwykle zajmują się matki. Na przykład zamieszczane są ogłoszenia w prasie. Charakter i zainteresowania są nieistotne, ważne są: przynależność do konkretnej kasty, zarobki, zawód rodziców.

32) Jeśli w Indiach dwóch mężczyzn trzyma się za ręce lub obściskuje, wcale nie znaczy, że to geje. Tam inaczej okazuje się przyjaźń i jest to bardziej spontaniczne.

Ladakh klasztor w Indiach atrakcje kultura zabytki
LadaKlasztor w Ladakh. Indie ciekawostki

33) W Varanasi nad rzeką Ganges działają dwa krematoria. W jednym pali się ciała zmarłych, którzy byli biedni. Skremowanie kosztuje 500 rupii (ponad 30 złotych). W drugim krematorium pali się ciała bogatych i kosztuje to kilka razy więcej.

34) W Indiach biel, to kolor żałoby. Czyli inaczej niż w naszej kulturze.

35) Ponad 100 milionów lat temu, Indie były wyspą.

New Delhi Indie ciekawostki atrakcje kultura zabytki
New Delhi, Indie

36) Trzy z ponad 10. największych (pod względem liczby mieszkańców) miast świata, znajduje się w Indiach. Są to: Delhi, Mumbaj i Kalkuta.

37) Szacuje się, że 1/3 ludności Indii żyje poniżej granicy ubóstwa.

38) Lewa ręka jest uważana w Indiach za “nieczystą”, dlatego jedząc używa się ręki prawej.

39) Hindusi jako pierwsi tkali bawełnę. Sprowadzano ją m.in. do starożytnego Rzymu.

40) Podobno w Indiach jest ponad 150 tysięcy urzędów pocztowych i 300 tysięcy meczetów, a na kolei pracuje ponad milion ludzi.

41) Mieszkańcy miasteczka Shani Shingapur w stanie Maharasztra wierzą, że chroni ich bóstwo Shani, dlatego w domach nie mają nawet drzwi wejściowych. W 2001 r. powstał tam bank. Wprawdzie są tu drzwi, ale nie są one zamykane na klucz.

Indie ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Bollywood
> Zanzibar
> Ciekawostki o Afryce

kuchenki płyty indukcyjne ciekawostki kuchenka indukcyjna Poprzedni post Płyty indukcyjne – niezwykłe ciekawostki
miasto Leszno zabytki atrakcje ciekawostki Wielkopolska Następny post Leszno – 20 zaskakujących ciekawostek