Informacje turystyczne. Praga, Nowa Zelandia…
Informacje turystyczne
Praga. Zakaz ruchu rowerowego w centrum
Wiele miast stara się ograniczać ruch samochodowy w swoich centrach i zachęca do jazdy na rowerach, tymczasem w Pradze (Republika Czeska) są też niemile widziani rowerzyści
Od lipca 2018 r. weszły w życie przepisy o zakazie jazdy rowerami i skuterami z napędem silnikowym, w godz. 10.00 do 17.00. Ulice objęte zakazem ruchu rowerów w centrum Pragi, to: Na Můstku, 28. října, Na Příkopě, Plac Wacława, Železná, Melantrichova, náměstí Republiky, Celetná, náměstí Franze Kafky, Malé náměstí, Rynek Starego Miasta, Maiselova, Michalská, Vejvodova, Jalovcová, Jilská, Karlova.
Skąd taka decyzja? Władze twierdzą że rowerzyści stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Tymczasem rowerzyści nie zgadzają się z tym. Protestują też firmy kurierskie, dostarczające przesyłki na rowerach.
Pod koniec lipca zakończy się proces oznakowania miejsc (okrągły znakiem z rowerem w czerwonej obwódce i z prostokątna tabliczka informacyjna z godzinami). Dodajmy, że liczba rowerzystów w Pradze poważnie zwiększyła się po wejściu w życie w lipcu 2016 r. zakazu używania dwukołowych segwayów.
Zobacz też: > Brno ciekawostki
Nowa Zelandia. Będzie podatek dla turystów
Mamy złą wiadomość dla osób, które planują wizytę w Nowej Zelandii: będzie drożej
Podatek w wysokości 25 dolarów zapłaci każdy turysta, który odwiedzi Nową Zelandię od połowy 2019 roku. Rząd Nowej Zelandii ocenia, że przyniesie to wpływ do budżetu w wysokości 40 do 55 mln dolarów rocznie. Kwota ta będzie przeznaczona na ochronę środowiska i infrastrukturę kraju.
Podatek inkasowany będzie już podczas ubiegania się turysty o wizę. Zwolnieni będą z niego obywatele krajów tworzących Forum Wysp Pacyfiku.
Nowa Zelandia oferuje wiele atrakcji turystycznych i jest wysoko w turystycznych rankingach. Powoduje to przyjazd coraz liczby turystów, szczególnie w ostatnich latach. Tylko w ostatnich trzech latach liczba turystów wzrosła o 30 procent. Od 2015 r. kraj ten notuje rekordowe zyski z turystyki. Równocześnie jednak dostrzegane są negatywne zjawiska, związane turystyką. Mieszkańcy narzekają na większą liczbę śmieci i na wszystko to, co wiąże się z wizytami tłumów turystów.
Zobacz też: > Birmingham ciekawostki
Nowy symbol Estonii
Estonia, podobnie jak Polska, w 2018 r. obchodzi swoje 100-lecie niepodległości. Oficjalnie niepodległość ogłoszono 24 lutego 1918 r.
Nic więc dziwnego, że podobnie jak w Polsce, organizowanych jest wiele przedsięwzięć rocznicowych. Jedną z nich był wybór narodowego symbolu Estonii, jeśli chodzi o zwierzę. Kampanię trwającą od kilku lat prowadził estoński Związek Łowiecki, a wyboru dokonały organizacje i instytucje związane z ochroną środowiska oraz kulturą tego kraju. Właśnie ogłoszono decyzję.
Od teraz zwierzęcym symbolem Estonii jest wilk. Zwyciężył on z jeżem (miejsce drugie) oraz od bobrem, borsukiem, lisem i sarną. Wcześniej wybrano narodowy kwiat Estonii, którym został chaber bławatek, ptaka (jaskółka dymówka), rybę (śledź bałtycki), motyla (paź królowej) oraz skałę (wapień).
Wilk jest naturalną częścią przyrody Estonii, jest zwierzęciem popularnym, które występowało w wielu estońskich opowiadaniach i wierszach. Obecnie w Estonii żyje blisko około 200 osobników tego gatunku.
Zobacz też: > Muzeum Historii Naturalnej, Nowy Jork
Wilno. Turyści zapłacą 1 euro za dobę
Opłatę miejscową, zwaną też „podatkiem od poduszki” od 1 lipca 2018 r. będą płacić turyści nocujący w Wilnie, stolicy Litwy. Za każdą dobę spędzoną w tym mieście zapłacą 1 euro, a opłata będzie doliczana do ceny noclegu
Zwolnione od opłaty będą osoby niepełnoletnie i niepełnosprawne. Poza tym grupy, które zarezerwują co najmniej 10 pokoi hotelowych do końca 2018 r. również nie zapłatą tej opłaty.
Władze Wilna szacują, że do kasy miejskiej co roku wpłynie dzięki temu ok. 2 mln euro. Uzyskane pieniądze będą przeznaczone na poprawę infrastruktury turystycznej. Obecnie Wilno odwiedza ponad milion turystów rocznie.
Wilno, to piąte litewskie miasto, które zdecydowało się na ten krok. Opłaty od przyjezdnych pobierają już Druskienniki, Połąga, Troki, Birsztany i Kowno.
Informacje turystyczne ciekawostki: (c) SuperPolonia.info + Sadurski.com
Zobacz też: > Zatoka Kości, Macedonia