rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Inowrocław, Włocławek, Słubice i satyrycy

Czas czytania:6 minut/y, 7 sekund/y

Góry w rysunku satyrycznym

9 maja 2010 r. w Warszawie zostanie otwarta wystawa rysunków Marka Koneckiego i Tomka Wolskiego

Karykatura górska w rysunkach – to tytuł wystawy rysunku satyrycznego, która zostanie otwarta w Muzeum Sportu i Turystyki (Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) w dniu 9 maja (niedziela) o godz. 12.00. Wystawę, na której swoje rysunki satyryczne zaprezentują Marek Konecki i Tomek Wolski, będzie można oglądać przez cały kolejny miesiąc.

Wystawa jest jedną z atrakcji Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, które odbędą się pod hasłem „Od  Everestu do Shishy Pangmy” w dniach 7-9 maja w Muzeum Sportu i Turystyki.
2010-05-02

Graczyk w Słubicach

15 maja 2010 r. w Słubicach (woj. lubuskie) zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego Michała Graczyka

W Cafe-Galerii “Prosto z mostu” (Słubice, ul. Reja 6/1a) w dniu 15 maja o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego autorstwa Michała Graczyka.

Michał Graczyk, ur. 1966, publikuje w prasie od 1985 roku. Obecnie głównie w “NIE” oraz “Faktach i Mitach”. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego “Karpik” w Niemodlinie. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Partii Dobrego Humoru.
2010-05-07

Eryk Lipiński Na Tynku

Zapraszamy na wystawę rysunki Eryka Lipińskiego i występ kabaretowy Lucjana Czarnego 30 kwietnia 2010 r. w Tarnowskich Górach

Kolejna uczta satyryczna czeka tych, którzy 30 kwietnia (piątek) o godz. 19.00 odwiedzą Klub 22 w Tarnowskich Górach (woj. śląskie). Tym razem w mieszczącej się tam Galerii Na Tynku odbędzie się wernisaż wystawy rysunków Eryka Lipińskiego (1908-1991). To wystawa ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie.

Wystąpi Lucjan Czerny w kabaretowym programie “Ślązok Wierny”. Wstęp wolny. Portal satyryczny Sadurski.com wraz z organizatorami zaprasza osoby zainteresowane.

Eryk Lipiński
Co poważnego można napisać o człowieku, który całe życie szedł z uśmiechem i żartem? Tylko prawdę.
Urodził się w 1908 r. Polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, także scenograf.
Ukończył malarstwo, grafikę użytkową i scenografię na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako karykaturzysta obudził się dość wcześnie bo już w wieku 20 lat zadebiutował w tygodniku Pobudka.
A że każdy czas dobry jest dla satyry, wraz ze Zbigniewem Mitznerem założył w 1935 r. tygodnik satyryczny Szpilki i był jego redaktorem naczelnym przed i po wojnie. Współpracował także z innymi polskimi wydawnictwami periodycznymi: Przekrojem, Przeglądem Kulturalnym, Panoramą, Zwierciadłem i Expressem Wieczornym.
Sukcesy polskiej sztuki plakatu sprawiły, że stał się również inicjatorem, komisarzem i uczestnikiem I Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w 1966. W dwanaście lat później założył Muzeum Karykatury w Warszawie. Rzec by można, że tu żarty się kończą, bo w 1980 był jednym z założycieli Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. Ale nie, bo w 1987 r. Założył Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury (SPAK), którego był pierwszym prezesem. W 1991 został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł w tym samym roku.
Był autorem kilku książek o karykaturze i satyrze: Pożegnanie z Hitlerem, Zefirek historii, Drzewo szpilkowe, erl-69 donosi, Zarys dziejów karykatury polskiej – wspólnie z Hanna Górską, Warszawa w karykaturze i Pamiętniki. W nich napisał – „Wiadomości o moim życiu są przeważnie grubo przesadzone lub wręcz sprzeczne. Są też tacy, którzy uparcie twierdzą, że ja w ogóle nie istnieję. Nie jest to jednak informacja ścisła i ja wiem najlepiej, jak jest naprawdę. Prawda zawarta w tej książce, a w oczy nie kole”. W jednym z wywiadów na pytanie: Co się działo, gdy ukończył lata młodzieńcze – odpowiedział skromnie – Czas leciał.
Tekst: M. Filak

LUCEK CZERNY – ŚLĄZOK WIERNY
Na scenie, estradzie i w mediach Lucek istnieje już prawie 50 lat. Nieodrodny syn tej ziemi, Ślązak z krwi kości i miłości, tryska niespożytą młodzieńczą energią, a jego pasja do promowania i odkrywania na nowo skarbów śląskiej kultury jest nie tylko imponująca, ale i zaraźliwa.
Jest niezaprzeczalnym pionierem twórczości estradowej po śląsku, a jego monolog o „Babce Haźlowej” zyskał kultową sławę, moim zdaniem, przebijającą podobne zjawiska, choćby, na przykład, sołtysa Kierdziołka czy kielecką „babkę” Genowefę Pigwę!
Na estradzie współpracował z najwybitniejszymi polskimi artystami m. in. z Krzysztofem Krawczykiem, a jego talent konferansjerski znacząco pomógł w karierze wielu naszym lokalnym artystom.
Wylansował parę uroczych piosenek (np. „Duszko ma”), występując z doskonałą kapelą „Bigle”, był również pomysłodawcą i luminarzem interaktywnej audycji radiowej “Gościniec Śląski”, która swoje początki miała w nieistniejącym już katowickim radiu „Top”, a kontynuowana jest obecnie w Radiu Piekary.
Piastuje urząd Głównego Kontrolera na Polskę rekordów i osobliwości z Księgi Guinnessa, co zainspirowało go do założenia Loży Smakoszy Żuru, Wodzionki i Beskidzkiej Kwaśnicy, albowiem właśnie w Beskidzie Żywieckim padł światowy rekord w gotowaniu tejże właśnie kwaśnicy (Żywiec, 17.08.2008 r. 14 tys. l.)! Zasiada również w Kapitule Mężów Stanu, a to już nobilituje Lucka na autentycznego V.I.P.–a!
Jest postacią barwną i popularną, ikoną śląskiej kultury regionalnej, toteż stanowi przedmiot tak uwielbienia jak i, niestety, niechęci. Dobrze, jeśli to są dobrotliwe przytyki jak np.: „Jest nieskończona ilość szkół, których Lucek nie skończył”! Zdarzają się jednak, i to w oficjalnych publikacjach, skierowane do niego obelgi i inwektywy, których nie będę kontynuował, bo są dla niego krzywdzące i niesprawiedliwe.
W mej branży spotykam się zawodowo z Luckiem już ponad 30 lat i mogę zaręczyć, że jako partner jest niezawodny i perfekcyjny, a jako kumpel, po prostu wspaniały!
Mam jeszcze jeden pożytek pracy z Lucjanem – występując jako następny po nim podmiot wykonawczy, nagle swobodnie mówię „po Lucku”, czego tez wszystkim od serca życzę!
Tekst: Andrzej „Toluś” Skupiński
2010-04-21

Wojtasiński dofinansowany

Rysownik Jarosław Wojtasiński otrzymał stypendium artystyczne prezydenta Inowrocławia

Jak donosi “Gazeta Pomorska”, prezydent Inowrocławia podjął decyzję w sprawie dofinansowania przedsięwzięć artystycznych. Do podziału było 18 tys. złotych, choć wpłynęły 22 wnioski o sfinansowanie projektów artystycznych o łącznej wartości 88 tys. złotych. Komisja powołana przez prezydenta miasta zdecydowała, że wśród artystów którzy otrzymają stypendium, jest Jarosław Wojtasiński. Otrzyma on 2 tys. złotych na sfinansowanie albumu rysunku satyrycznego.
2010-05-03

Frąckiewicz Na Drabinie

30 kwietnia 20101 r. we Włocławku zostanie otwarta wystawa Jacka Frąckiewicza

W niedzielę, 30 kwietnia o godz. 18.00, w Galerii Na Drabinie (Klub Stara Remiza, w Sali Zebrań (na piętrze), Włocławek, ul. Żabia 8) odbędzie się wernisaż wystawy Jacka Frąckiewicza. Autor obiecał przybyć na tę uroczystość.

Jacek Frąckiewicz (ur. 1964 r.) ukończył Wydział Artystyczny WSP w Częstochowie. Brał udział w ponad 700. wystawach w Polsce i na świecie. Obecnie ma na koncie 105 wystaw indywidualnych, 73 nagrody i wyróżnienia w konkursach, także satyrycznych. Jego prace publikowało szereg czasopism.
2010-04-28

Spotkanie z Sawką

4 maja 2010 r. w Szczecinie odbędzie się spotkanie autorskie Henryka Sawki

Rysownik satyryczny Henryka Sawka, rodowity szczecinianin, spotka się z publicznością w Szczecinie, w Zamku Książąt Pomorskich, w sali bibliotecznej 202 (wejście A, II piętro). Spotkanie, prowadzone przez dziennikarza i krytyka literackiego Konrada Wojtyłę, rozpocznie się o godz. 17.00 w dniu 4 maja (wtorek). Jest to jedno ze cyklu spotkań organizowanych przez magazyn literacki Bluszcz.
2010-04-28

Głuszek wygrał w Portugalii

Polak Jerzy Głuszek zwyciężył w międzynarodowym konkursie rysunku satyrycznego XII PortoCartoon World Festival

Rysunek Jerzego Głuszka był według członków jury najlepszym, jaki nadesłano na tegoroczną, dwunastą edycję konkursu PortoCartoon World Festival. Na ten organizowany w Porto (Portugalia) konkurs nadeszło ok. 2.100 rysunków, wykonanych przez niemal 600 rysowników z 71 krajów świata. Portal Sadurski.com gratuluje sukcesu Polakowi, a poniżej lista głównych nagród.

Grand Prix: Jerzy Głuszek – Polska
II nagroda: Mahmood Azadina – Iran
III nagroda: Stefaan Provijn – Belgia
Przyznano także kilkanaście wyróżnień honorowych.
2010-04-23

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Rysunek roku. Satyra Tarnów, Gdańsk, Warszawa
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Katastrofa pod Smoleńskiem i skandale satyryczne