Islam, koran i meczety – ciekawostki
Najważniejsze informacje i ciekawostki o świecie islamu. Koran, Allah, Mahomet, muzułmanie, meczety, ramadan, muezini, minarety
Czym są meczety?
1) Meczet może być dowolnym budynkiem, w którym oddaje się cześć Bogu. Meczety na planie arabskim wznoszone są na planie kwadratu lub prostokąta. Meczety orientowane – w taki sposób, aby wierni byli zwróceni w stronę Mekki. Górę meczetu wieńczy kopuła.
2) Podstawowym celem istnienia meczetów jest umożliwienie wspólnej modlitwy.
3) Wyznawcy islamu starają się wybierać miejsce zamieszkania blisko meczetu.
Kto może wejść do meczetu?
4) Do meczetu może wejść każdy. Nie trzeba być muzułmaninem. W meczecie nie wolno nadmiernie hałasować. Muzułmanie przychodzą do meczetu nie tylko na modlitwę, ale też po to, by odpocząć i pomedytować. Czynne meczety często mają ustalone godziny dla zwiedzających, tak aby nie przeszkadzali oni w modlitwie wyznawcom Islamu.
5) Do niektórych części meczetu może być zakaz wejścia dla określonej płci. Zazwyczaj są to kobiety. Poza tym panie są zniechęcane do odwiedzin meczetu w piątki. Wynika to z tradycji muzułmańskiej, która w kobietach widzi przede wszystkim matki i żony, które powinny siedzieć w domu. W krajach arabskich dominuje przeświadczenie, że kobiety są głupsze od mężczyzn. Poza ty muzułmanin nie chce, aby inni mężczyźni mogli patrzeć na jego żonę, nawet jeśli jest ona szczelnie zakryta chustą.
Meczet. Jak się zachować?
6) Po wejściu do meczetu należy zdjąć buty. Czasem przy wejściu stoi osoba, która odbiera obuwie przychodzących. W meczecie obowiązuje odpowiedni strój. Najlepsze są luźne spodnie oraz bluzka zakrywająca ramiona. Kobiety muszą mieć chustę zakrywającą włosy.
Ciekawostki o meczetach
7) Najpiękniejsze meczety na świecie, to Błękitny Meczet i Meczet Sulejmana (oba w Stambule) i Masjid Selat Melaka w Malezji. Budowę Błękitnego Meczetu rozpoczęto w 1601 roku. Zawiera łącznie sześć minaretów oraz 30 kopuł. Ściany zdobi 21 tysięcy fajansowych płytek.
8) Na Podlasiu we wsi Kruszyniany istnieje najstarszy zachowany meczet w Polsce. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział o nim, jedynie nieliczni przyjeżdżali, aby go zwiedzać. Obiekt odwiedził nawet angielski książę Karol.
9) Minaret, to smukła wieża z której muezin (mężczyzna o doniosłym głosie stojący na minarecie) nawołuje wiernych do modlitwy. Współcześnie, minarety są wyposażone w głośniki.
Koran, Mahomet i muzułmanie
10) Koran, to święta księga islamu. W państwach muzułmańskich, Koran jest źródłem prawa cywilnego. Według muzułmanów, Koran jest dziełem Allaha, czyli Boga.
11) Mahomet był założycielem pierwszej wspólnoty muzułmańskiej. Według islamu był prorokiem. Opuszczenie Mekki przez Mahometa, uważa się za początek ery muzułmańskiej.
12) Muzułmanie kojarzeni są też z Ramadanem. Ramadan, to ścisły post, który ma uchronić przed karą i gniewem Allaha. W trakcie Ramadanu wyznawcom islamu nie wolno jeść i pić od świtu do zachodu słońca. Postu nie muszą się trzymać kobiety w ciąży, osoby obłożnie chore oraz podróżujący. Muszą oni jednak “nadrobić” te dni i pościć wtedy, kiedy będą mogli.
13) Dżihad w kulturze islamu oznacza staranie się i ponoszenie trudów, w celu trafienia po śmierci w lepsze miejsce. Dżihad jest często utożsamiany z pojęciem o nazwie kital – czyli z walką zbrojną przeciwko niewiernym. Udział w walce jest postrzegany jako niezwykle chwalebny czyn, zarówno gdy działa się w ofensywie, jak i defensywie. Osoba poległa w walce z niewiernymi, staje się świętym męczennikiem.
Ciekawostki o islamie i meczetach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Burj Khalifa w Dubaju
> Ciekawostki o jodze
> Księga Rekordów Guinnessa