Jabłonna pod Warszawą – ciekawostki

pałac Jabłonna ciekawostki atrakcje

Jabłonna ciekawostki

Wieś Jabłonna

1) Jabłonna, to ponad 8-tysięczna wieś w województwie mazowieckim (na północny wschód od Warszawy), w powiecie legionowskim.

2) Jest stolicą gminy wiejskiej Jabłonna, w której mieszka ok. 20 tys. ludzi.

3) Wieś Jabłonna istniała w 1580 roku. Choć jest też dokument z 1339 r. z którego wynika, że bartnicy z osady Jabłonna mają przekazywać co roku 14 donic miodu na rzecz biskupstwa płockiego.

4) W latach 60., 70. i 80 XX wieku było tu dużo szklarni, w których uprawiano warzywa, owoce i kwiaty. Jabłonna uważana była wówczas za najbogatszą gminę w Polsce.

urząd gminy Jabłonna ciekawostki atrakcje
Siedziba Urzędu Gminy Jabłonna stoi naprzeciwko parku

Pałac w Jabłonnej

5) W Jabłonnej znajduje się barokowo-klasycystyczny pałac zbudowany w latach 1775-1779 (patrz foto na górze). Jego pierwszym właścicielem był prymas Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W dniach 5-7 września 1939 w pałacu mieściła się Kwatera Główna Armii „Modlin”. Po spaleniu w 1944 r., po wojnie pałac został odbudowany. Kręcono tu zdjęcia do szeregu filmów i seriali, m.in. M jak miłość, Czas honoru, Hans Kloss: Stawka większa niż śmierć.

6) Pałac otoczony jest parkiem, który powstał w XVIII wieku. W parku oprócz pałacu są też: Domek Chiński (Altana chińska, 1781, po II wojnie światowej odbudowana), oranżeria i Grota pustelnika (wybudowana z cegły w 1778 r.). Legenda mówi, że z groty prowadził podziemny tunel pod rzeką Wisłą aż do obecnej warszawskiej dzielnicy Bielany.

kościół Jabłonna ciekawostki atrakcje
Kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Jabłonna ciekawostki

Jabłonna ciekawostki

7) Niedaleko pałacu i Urzędu Gminy Jabłonna stoi kościół pw Matki Boskiej Królowej Polski. Zbudowano go w latach 20. i 30. XX wieku. Po wysadzeniu w powietrze przez wojska niemieckie, do 1954 r. kościół został odbudowany.

8) Na wydzierżawionym w 1837 r. przez rodzinę Potockich gruncie, wzniesiono w Jabłonnej budynek poczty konnej (przesyłki dostarczali kurierzy jeżdżący konno). Obecnie jest to budynek urzędu pocztowego.

9) Od 1912 r. istnieje w Jabłonnej Ochotnicza Straż Pożarna. OSP Jabłonna w 1995 roku została włączona do struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

pomnik Jabłonna ciekawostki atrakcje
Jabłonna. Pomnik poległych w latach 1939-1945

10) W Jabłonnej znajduje się kilka pomników. Przy Domu Ogrodnika stoi pomnik Wincentego Witosa (1874-1945), przy budynku Urzędu Gminy Jabłonna jest Pomnik Armii Krajowej. Na skwerze żołnierzy Armii Krajowej Mieczysława Stępnowskiego „Alfy” i Stanisława Felickiego „Skiby” stoi pomnik poległych w latach 1939-1945. Przy ulicy Modlińskiej, blisko Domu Ogrodnika jest obelisk poświęcony pamięci Jana Pawła II i 25-lecia Solidarności. W Jabłonnej w 2010 r. stanął też obelisk zbrodni Katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

11) Plaża Jabłonna, to piaszczysta plaża niestrzeżona nad Jeziorem Trzciańskim, w otoczeniu lasu. Znajduje się koło Jabłonnej, 30 km od Warszawy. Adres: Trzciany, Granitowa 116M.

Jabłonna Ciekawostki o wsi Jabłonna + zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Legionowo
> Kozienice
> Pułtusk