jak kopulują muchy kopulacja samica kopulowanie rozmnażanie

Jak kopulują muchy? Samice muchy jak na Tinderze

Czas czytania:3 minut/y, 36 sekund/y

Jak kopulują muchy i czemu tak głośno?
Co robi samiec, gdy ona nie ma ochoty?
Samica muchy – jakiego samca potrzebuje?
Rozmnażanie much i podobieństwo do samicy homo sapiens.

Jak samica muchy dobiera samca

Samice muchy europejskiej postępują podobnie jak wiele młodych kobiet. Podświadomie wybierają dorodnych samców, duże okazy. Te mają większe jądra i genitalia (produkują lepszej jakości plemniki), co jest gwarancją większej liczby potomstwa.

Gdy samica oceni, że spotkała dorodnego samca, z ochotą przystępuje do kopulacji. Nie chodzi bynajmniej o przyjemność z kopulowania, ale o rozród, podtrzymanie gatunku. Zdrowy, silny samiec, to pewność, że potomstwo będzie zdrowe.

Skąd porównanie do samic gatunku homo sapiens? Im niższa wzrostem kobieta (dziewczyna), tym wyższego chce mieć mężczyznę (chłopaka). Nie tylko na Tinderze rzadko która dziewczyna wyraża zainteresowanie chłopakiem mającym mniej niż 180 cm wzrostu. Co ciekawe, im ona jest niższa (ma np. 150 cm wzrostu), tym wyższego chce mieć chłopaka. Nie przeszkadza jej, że będzie wyższy o głowę lub więcej.

Inna sprawa, to powód poszukiwania takiego właśnie okazałego samca. Oficjalnie jest inny, ale jak w przypadku much, chodzi o działanie podświadome. Chęć urodzenia zdrowych i silnych dzieci, czyli podtrzymanie gatunku rasy ludzkiej. W tym nie różnimy się od zwierząt.

jak kopulują muchy zwierzęta kopulowanie zwierząt
A potem znaleźć czyjąś kupkę i złożyć w niej jajeczka

Muchy amerykańskie

Trochę inaczej postępują samice much żyjących na kontynencie amerykańskim. Po pierwsze, w przeciwieństwie do samic much europejskich, są one większe od samców.

Kopulacja nie następuje natychmiast. Samiec musi się natrudzić, wykonać taniec godowy który oczaruje samicę i zachęci ją do kopulacji. To sprawia, że muchy amerykańskie rzadziej mają okazję do kopulowania i prokreacji. Pewnie nie wiedzą, że na te przyjemności mają tylko 40 dni, bo tyle średnio żyje mucha. A może mucha europejska o tym wie, więc chce jak najlepiej wykorzystać czas swego życia?

mucha dowcipy o muchach kawały muchy humor żarty
Jak kopulują muchy? Mucha europejska nie traci czasu na taniec godowy

Jak kopulują muchy

Podczas kopulacji muchy całkowicie oddają się temu zajęciu, bez zważania na otoczenie. Głośno bzyczą, a naukowcy prawdopodobnie nie zbadali jeszcze, dlaczego tak jest. Czy chodzi o przyjemność (rozkosz), czy o coś innego. W każdym razie, para sczepionych ze sobą genitaliami much, głośno bzyczy, nie zważając na potencjalne niebezpieczeństwo. Otóż głośno uprawiająca seks para much, jest łatwym kąskiem dla jej wrogów, na przykład nietoperzy. Można powiedzieć, że niesłychanie czułe zmysły nietoperzy, łakomy kąsek mają “podany na talerzu”. Zatracone w kopulowaniu muchy, zapominają o niebezpieczeństwie i stają się bezbronne. Nie tylko głośno bzyczącą, drgają, ale też klikają skrzydłami.

To wszystko wiemy z naukowych badań. Już na początku XX wieku naukowcy wiedzieli, że głośne kopulowanie much jest dla nich ekstremalnie niebezpieczne. Grozi zjedzeniem przez drapieżniki.

Czy muchy gwałcą samice?

Oddzielny temat, to zachowanie samca muchy (zbadano to na jednym z gatunków), który chce kopulować, podczas gdy samica nie ma ochoty. Wtedy samiec posuwa się do perfidnego szantażu. Gdy twierdza, że samica ściska wewnątrzpochwowe tarcze powodujące, że narząd samca nie może wniknąć do środka, samiec rytmicznie wystukuje odnóżami.

Ponieważ oba owady znajdują się wtedy na powierzchni wody, rytmiczne ruchy zwabiają żyjące pod wodą drapieżne pluskwiaki. Samica muchy ma więc do wyboru – albo mieć do czynienia z groźnym drapieżnikiem, albo pozwolić na kopulację (zwolnić wewnątrzpochwowe tarcze). Im szybciej to zrobi – tym dla niej lepiej. Bo to ona jest pod samcem. To jej w pierwszej kolejności grozi niebezpieczeństwo (pluskwiaki). Ale jemu także. Można więc powiedzieć, że samiec muchy nie zważając na jej i swoje
życie, za wszelką cenę chce doprowadzić do kopulacji.

mucha ciekawostki o muchach jak kopulują muchy
Mucha żyje ok. 40 dni. Ile czasu poświęca na kopulowanie – wie tylko ona sama!

Pamiątka po kopulacji much

Niezwykłego odkrycia w 2011 roku dokonali naukowcy z Australii. Znaleziono tam bursztyn, w którym 40 milionów lat temu zastygły dwie kopulujące ze sobą muchy. To pierwsze tego typu znalezisko. Wcześniej znajdywano w bursztynach różne niewielkie zwierzęta, ale nie zastygłe w trakcie kopulowania. To przykład na to, że także przed milionami lat, muchy podczas kopulowania traciły zmysły i zapominały o wszystkim. W tym przypadku skapnęła na nie kropla żywicy, która potem stała się bursztynem.

Jak zwalczać muchy

Wiele osób zastanawia się co robić, aby pozbyć się much. W świetle powyższych informacji, odpowiedź na to pytanie jest proste: należałoby stworzyć preparat, który zwiększa zainteresowanie much seksem, a gdy są zajęte przyjemnymi (przyziemnymi?) czynnościami i całkowicie bezbronne, wtedy je unieszkodliwić. Prawda, że proste?

Jak kopulują muchy: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o muchach
> Dowcipy o muchach
> Zawód swatki – ciekawostki

narty dla dzieci śnieg kombinezon ciekawostki Poprzedni post Jak dobrać narty dla dzieci?
Kioto ciekawostki atrakcje Japonia Kyoto Następny post Kioto – dawna stolica Japonii