Po co i jak zapamiętać sen? Poradnik
Sen, to nie film na CD, który potem możesz odtworzyć. Siedzi w twoim mózgu i za chwilę o nim zapomnisz. Zniknie z twojej pamięci na zawsze. Chyba, że przeczytasz poniższy tekst
Niektórzy twierdzą, że symbolika wielu snów mówi o człowieku. O skrywanych potrzebach i lękach, o których często nie zdaje sobie sprawy. Jeśli o sobie chcesz dowiedzieć się więcej, nie pozwól aby twoje sny, źródło tej wiedzy, znikło zaraz po obudzeniu.
Jak zapamiętać sen?
Jak zbadano, w 5 minut po obudzeniu człowiek zapomina połowę swoich snów. Po 5-ciu kolejnych minutach nie pamięta aż 90-ciu procent.
Dlatego tak ważne są pierwsze chwile po przebudzeniu. Gdy twoje ciało i mózg nie opuściły jeszcze krainy Morfeusza i jeszcze nie wróciły do rzeczywistości. Natychmiast po obudzeniu twój mózg zaczyna przypominać tobie: co dziś ważnego do zrobienia, że gdzieś się spieszysz i jakie problemy miałeś poprzedniego dnia. Mózg niczym komputer, usuwa z dysku sen który uznał za nieistotny i budzi się do działania.
Problem z zapamiętaniem snów
Głośno i długo dzwoniący budzik, to gwarancja natychmiastowej ucieczki niemal wszystkich snów z głowy. Podobnie będzie, jeśli włączysz telewizor albo radio. Także wybudzanie ze snu przez kogoś. Szarpanie za ramię, potrząsanie, wołanie lub głośny głos: “Obudź się, pobudka!!“. Sen bezpowrotnie ucieknie, choćbyś tego bardzo nie chciał.
Ma być inaczej? Byłoby idealnie obudzić się samemu, gdy wokół jest cisza. I nie otwierać oczu, bo za chwilę bodźce z realnego świata spowodują zapomnienie części snów. Przez chwilę przebywać na jawie – czyli ani we śnie, ani w świecie realnym.
Zegar biologiczny człowieka powoduje, że organizm sam wie, ile potrzebuje snu. Codzienne życie powoduje jednak, że musimy obudzić się o konkretnej godzinie, aby zdążyć np. do pracy. Dlatego do zanotowania snu najlepiej nadaje się weekend lub inny dzień, gdy nigdzie się nie spieszysz i możesz obudzić się o dowolnej godzinie.
Delikatnie wybudzony, leżąc, wracasz myślami do swoich snów i przynajmniej część z nich sobie przypominasz. Strzępki snu, pojedyncze fragmenty i obrazy. Po tych pierwszych fragmentach, przypominasz sobie kolejne sekwencje. Ale to wciąż chwilowa pamięć i duże niebezpieczeństwo, że prawie wszystko zaraz zapomnisz. Wystarczy, że ktoś lub coś przeszkodzi ci w tej chwili. Coś, co spowoduje, że musisz skierować myśli w inną stronę.
Zanotuj sen, aby do niego wrócić
Gdy już część snów sobie przypomniałeś, zanotuj to. Nie można błyskawicznie opisać snu, niczym długiego opowiadania. Zanotuj chociaż najważniejsze słowa, pojedyncze zdania, coś co przychodzi ci do głowy i wydaje ci się najważniejsze. Nawet cokolwiek co pamiętasz, bo może dzięki temu za chwilę przypomnisz sobie więcej. Jeśli masz taż talent – możesz coś szybko naszkicować.
Będzie większa szansa, że po przeczytaniu jakiegoś zdania za kwadrans lub godzinę, pamięć o śnie wróci. Przypomnisz sobie chociaż część snu, bo o tym że zapamiętasz szczegóły, nie możesz liczyć – to po prostu niemożliwe. Ponieważ każda chwila jest ważna, kartkę i długopis połóż obok łóżka. Jak tego wieczorem nie zrobisz, zanim wstaniesz i znajdziesz (“Gdzie jest długopis?”), zapomnisz sporo z tego, co przed chwilą pamiętałeś.
Czasem w przypomnieniu snu pomaga realny świat. Dosyć przypadkowa rzecz z codziennego życia (obraz, słowo) powoduje, że przypominasz sobie strzęp snu z minionej nocy. Na pewno miałeś już takie doświadczenie nie raz.
Po co zapamiętać sen?
Dla niektórych sny, to głupota. Bajeczki, mity, coś czym nie warto się zajmować i tracić na to czas. To nie jest realne życie. Ale od wieków sny interesowały ludzi, potem też naukowców badających sny. Najsłynniejszym z nich był Siegmunt Freud (1856-1939), twórca psychoanalizy. Wciąż nie da się wszystkiego dokładnie opisać, ale badania mózgu człowieka i jego funkcjonowania, wiele wyjaśniły.
Mózg w czasie snu jest w stanie spoczynku i pracuje na częstotliwości 4 do 7 Hz. Fale thea czyli stan podobny do hipnozy, tracisz kontakt z rzeczywistością. Myślenie, logika są inne niż zwykle. Nic więc dziwnego, że w fabule snów powstającej w mózgu, niewiele jest logiki. Po 70. minutach mózg wchodzi w fazę REM (Rapid Eye Movement), to wtedy zaczynasz śnić. Jeśli w tej części snu obudzisz się – pamiętasz swój sen.
Dlaczego nie pamiętam moich snów?
Twierdzisz, że nic ci się nie śni? Albo że minionej nocy wyjątkowo nie miałeś żadnego snu? Tylko tak ci się wydaje. Na 100% coś ci się śniło, jednak tego nie zapamiętałeś.
W XXI wieku, podobnie jak przez minione tysiąclecia, sny budzą ciekawość. Bo choć ich nigdzie nie ma – one wciąż nam się śnią. Mózg niczym najlepszy scenarzysta i reżyser z Hollywood, wymyśla niestworzone historie. Takie, które normalnie nie przyszłyby do głowy nawet najbardziej kreatywnym osobom.
Jeden z najsłynniejszych angielskich poematów “Kubla Khan”, został napisany pod wpływem snu. Poeta Samuel Taylor Coleridge obudził się i zaczął spisywać swój niezwykły sen. Niestety, gdy napisał 54 wersy, ktoś przeszkodził mu w pisaniu. Gdy po chwili chciał powrócić do pisania, nie pamiętał już reszty swojego snu. Poemat nigdy nie został dokończony. Przykład ten pokazuje, jak łatwo można zapomnieć sen, który istnieje w naszej pamięci. Czasem błahostka, która rozproszy osobę powoduje, że twój mózg już nigdy nie przypomni sobie snu.
Umiejętne wytrenowanie tego co przeczytałeś powyżej, może pomóc w lepszym zapamiętywaniu swoich snów. Niektórzy nawet tworzą specjalne dzienniki, do których codziennie wpisują zapamiętane sny. Przypominanie sobie snów, to przy okazji znakomity trening twojego mózgu.
Co oznaczają konkretne sny?
Zapamiętanie snu, to jedno. Wielu z nas poszukuje potem wyjaśnienia swoich snów – o ile zostały zapamiętane. Kupowane są książki – senniki, w sieci można znaleźć mniej lub bardziej udane senniki online. Wystarczy usiąść do komputera i nawet rano, zaraz po obudzeniu, odnaleźć słowo-klucz z ze swego snu. I być może dowiedzieć się, co ten sen mógł oznaczać.
Tekst: (c) Sadurski.com
Ta strona może odpowiedzieć na pytania:
Dlaczego nie wszyscy pamiętają swoje sny?
Jak zapamiętać sny?
Dlaczego niektórzy pamiętają swoje sny?
Co trzeba zrobić żeby zapamiętać sen?
Nic mi się nie śni co to znaczy?
Czemu nie mam snów?
Jak zapamiętać swoje sny?
Dlaczego nie pamiętam swoich snów?
Dlaczego pamiętam sny?