Jamajka – ciekawostki

Jamajka ciekawostki atrakcje wyspa państwo zdjęcia

Wyspiarskie państwo w Ameryce Środkowej – informacje i ciekawostki o Jamajce, które powinieneś poznać. Z czego słynie Jamajka?

Jamajka – podstawowe informacje

1) Wyspiarskie państwo Jamajka znajduje się na Morzu Karaibskim, na trzech wyspach: Jamajka, Morant Cays i Pedro. Niedaleko stąd do Kuby i Haiti.

2) Jamajka, to monarchia konstytucyjna. Od 1952 r. głową państwa jest… brytyjska królowa. Jej reprezentantem jest gubernator, mianowany przez jamajski rząd.

3) Na Jamajce jest wiele jaskiń, uprawiana jest kawa i rzadko pada śnieg. Średnie temperatury przekraczają 20 stopni C. Występuje tu dużo opadów deszczu, a najwięcej jest ich w lecie.

4) Mieszkańcy Jamajki (jest ich ok. 3 miliony), to w większości protestanci.

5) Na drogach Jamajki, jak w wielu dawnych koloniach brytyjskich, panuje ruch lewostronny.

6) Język jamajski (nazywany: Patois lub Patwa), to język kreolski na bazie języka angielskiego. Jest w nim wiele zapożyczeń z języka angielskiego.

waluta Jamajko ciekawostki Jamajka atrakcje podróże wycieczka
Na banknocie o nominale 100 dolarów jamajskich uwieczniono wodospady na rzece Dunn

Z historii Jamajki

7) Odkrywcą Jamajki dla świata był w 1494 roku podróżnik Krzysztof Kolumb. Początkowo wyspę nazwano Santiago.

8) Kolonizatorzy hiszpańscy wykorzystywali miejscowych Indian do przymusowej pracy na plantacjach trzciny cukrowej, potem z Afryki sprowadzali niewolników murzyńskich.

9) W 1655 roku wyspę zajęło wojsko angielskie. Dzięki trzcinie cukrowej uprawianej na Jamajce, Anglicy wytwarzali rum. Pierwszą jego wytwórnię założono tu w 1661 roku. W 1692 roku Brytyjczycy założyli miasto Kingston, które obecnie jest stolicą Jamajki.

10) W 1833 r. na Jamajce zniesiono niewolnictwo. Był to wynik powstań czarnych niewolników.

niewolnicy trzcina cukrowa plantacja Jamajka ciekawostki atrakcje wyspa państwo zdjęcia
Czarni niewolnicy na plantacji trzciny cukrowej. Archiwalne zdjęcie z Jamajki

Stolica i miasta Jamajki

11) Największe miasta Jamajki, to: Kingston, Spanish Town, Montego Bay, Portmore i May Pen.

12) Kingston jest stolicą Jamajki od 1872 roku. Miasto założyli Anglicy w 1693 roku. Wśród atrakcji miasta są: Devon House (XIX-wieczna rezydencja), Galeria Narodowa, parlament. Są tu także muzea i teatry.

Spanish Town katedra Jamajka ciekawostki atrakcje wyspa państwo zdjęcia
Katedra w Spanish Town, wcześniejszej stolicy Jamajki. Foto: Not home / cc by-sa 3.0

13) Spanish Town, to poprzednia stolica Jamajki. Gdy było stolicą, nazywało się Sante Jago De La Vega.

Jamajka i turystyka

14) Wyspy Jamajki są pochodzenia wulkanicznego. Brzegi są w większości piaszczyste, plaże są piękne, a wokół brzegów Jamajki są rafy koralowe.

15) Montego Bay, to najpopularniejszy ośrodek turystyczny Jamajki.

16) Aby przylecieć samolotem z Warszawy na Jamajkę, trzeba dwukrotnie się przesiadać. Najpierw w Europie, potem w Ameryce (Atlanta lub Miami) lub na Kubie. Łączny czas lotu, to 17-19 godzin.

17) Jamajka dla turystów nie jest krajem bezpiecznym. Dochodzi do napadów i rabunków, strzelanin, nawet zabójstw. Lepiej samemu nie trafiać do nieznanych miejsc, unikać podróżowania nocą autobusami, nie odwiedzać podejrzanych restauracji. Na ulicach chodzą uzbrojone patrole policji. Najbardziej niebezpiecznie jest w rejonie Montego Bay i Kingston.

plaża ciekawostki Jamajka atrakcje podróże wycieczka
Uwielbiasz piękne, piaszczyste plaże? Na Jamajce z pewnością ich nie zabraknie

Przyroda i geografia Jamajki

18) Największe rzeki Jamajki, to: Rio Minho i Rio Cobre.

19) Najpopularniejszym drzewem Jamajki jest Hibiscus elatus (mahoe). W warunkach naturalnych występuje tylko tutaj. Większość roślin uprawianych na Jamajce (banany, trzcina cukrowa, owoce cytrusowe), zostały tu przywiezione przez Europejczyków, a bambus dotarł tu z Chin.

20) Na wyspie Jamajka są Góry Błękitne. Najwyższy szczyt, to Blue Mountain Peak (2256 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie ze szczytu widać Kubę.

21) Wśród zwierząt Jamajki są m.in. króliki jamajskie, krokodyle, gekony i papugi. Symbolem kraju jest ptak Koliber Czarnogłowy, występujący tylko na Jamajce.

Dunn wodospady Jamajka ciekawostki atrakcje turystyczne wycieczka
Wodospady na rzece Dunn, to okazja do kąpieli

22) Na wyspie Jamajka, niedaleko Ocho Rios, na rzece Dunn, są wodospady. Wpadają kaskadami do Morza Karaibskiego.

Z czego słynie Jamajka

23) Wywodzący się z Jamajki gatunek muzyczny reggae jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Reggae powstało w latach 60. XX wieku, w stolicy Jamajki, Kingston. Na świecie zdobyło popularność dzięki Bobowi Marleyowi. Wiele piosenek reggae ma teksty w języku jamajskim.

Bob Marley muzyka reggae Jamajka ciekawostki atrakcje
Bob Marley, gwiazda muzyki reggae. Foto: Eddie Mallin / cc by-sa 2.0

24) Ciekawe przyprawy z Jamajki, to annato i jerk. Popularnym owocem jest ackee, sprowadzony tu w XVIII wieku. Jest często podawany z soloną rybą.

Ciekawostki o Jamajce: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Belize
> Urugwaj
> Kolumbia