Janów Podlaski – 10 ciekawostek
Janów Podlaski ciekawostki i najważniejsze informacje o Janowie Podlaskim
Janów Podlaski informacje
1) Janów Podlaski, to ok. 3-tysięczna wieś w województwie lubelskim. Znajduje się kilka kilometrów od brzegu rzeki Bug, za którą jest już Białoruś.
2) Miejscowość słynie (nie tylko) w całej Polsce z hodowli koni czystej krwi arabskiej, prowadzonej przez Stadninę Koni Janów Podlaski. Została założona w 1817 r., jest więc najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Jej zabudowania zaprojektował słynny XIX-wieczny architekt Henryk Marconi.
Janów Podlaski ciekawostki z historii
3) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z 1423 roku. Wtedy nazywała się Porchów.
4) W 1465 r. Porchów uzyskał prawa miejskie, a od imienia ówczesnego biskupa Jana Łosowicza przyjął nazwę Janów Biskupi. Sto lat później stało tu 500 domów i mieszkało 5 tys. ludzi. Był zamek i dwa kościoły.
5) Janów Podlaski trzykrotnie był miastem i trzykrotnie przestał nim być. Pierwszym razem był miastem w latach 1465-1869, drugim razem w latach 1919-1940, trzecim razem w latach 1944-1946.
Zabytki Janowa Podlaskiego
6) W Janowie Podlaskim stoi barokowy pałac biskupów łuckich z 1770 r. Wcześniej w tym miejscu stał XV-wieczny zamek, w XVII w. zamieniony w dwór. Obecnie jest tu hotel.
7) Dwa kościoły w Janowie Podlaskim, to:
– Barokowy kościół św. Trójcy zbudowany w latach 1714–1735 (patrz: foto na samej górze).
– Klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela, zbudowany w latach 1790–1801 przez dominikanów. W latach 1867-74 cerkiew unicka, w latach 1875-1915 cerkiew prawosławna. Obecnie nieczynny.
Janów Podlaski co zobaczyć
8) Na skraju zamkowego parku w Janowie Podlaskim (obok bramy wjazdowej) znajduje się oryginalna okrągła budowla – Grota Adama Naruszewicza. Zbudowano ją z kamienia, obecnie jest otynkowana.
Adam Naruszewicz (1733- 1796)- jezuita, biskup, pisarz, tłumacz, historyk. Był 43. i zarazem ostatnim biskupem rezydującym w janowskim zamku. W parku zlecił wybudowanie groty, która stała się jego ulubionym miejscem. Zmarł w Janowie i został pochowany w katakumbach janowskiej kolegiaty pw. Świętej Trójcy. Wraz z jego śmiercią, władze carskie odebrały rezydencję biskupom.
9) W zagajniku za budynkiem dyrekcji stadniny w Janowie Podlaskim znajduje się cmentarz koni. Spoczywa tu kilka koni najbardziej zasłużonych dla stadniny. Informują o tym specjalne metalowe tablice z imionami i latami ich życia, ułożone tak, że tworzą Aleję Zasłużonych Koni. Na pomysł takiego uhonorowania zwierząt wpadł wieloletni dyrektor stadniny, Andrzej Krzyształowicz. Wśród pochowanych jest klacz Bandola (1948-1983), nazywana Królową, która urodziła 16 źrebiąt, z których 9 przeznaczono do hodowli.
10) Tuż przy jezdni, obok janowskiego rynku jest mała stacja benzynowa, w zasadzie dystrybutory do tankowania. Tuż obok stoją są dwa wysokie, metalowe, czerwone pojemniki, oznakowane CPN (Centrala Przemysłu Naftowego). To zabytkowe pojemniki na benzynę, uświadamiające nam, jak niegdyś wyglądały stacje benzynowe. Dystrybutory powstały w 1928 roku i służyły do lat 70-ych.
Janów Podlaski ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Biała Podlaska
> Puławy
> Siedlce