Co zobaczyć w Jeleniej Górze – 20 ciekawostek
Z czego słynie miasto Jelenia Góra ciekawostki i najważniejsze informacje o Jeleniej Górze. Historia, zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje
Jelenia Góra – informacje
1) Jelenia Góra, to 80-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, leżące w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jest tu siedziba powiatu jeleniogórskiego.
2) To czwarte pod względem liczby ludności (po Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy) miasto w województwie.
3) Częścią Jeleniej Góry są Cieplice Śląskie-Zdrój. W latach 1935–1976 było to samodzielne miasto – uzdrowisko. Wśród zabytków jest m.in. Pałac Schaffgotschów (pl. Piastowski 25/27), zbudowany na przełomie XVIII/XIX wieku oraz barokowy kościół św. Jana Chrzciciela z początku XVIII wieku.
Jelenia Góra ciekawostki z historii
4) Jelenia Góra otrzymała prawa miejskie pod koniec XIII wieku (przed 1281 rokiem).
5) W połowie XVI wieku mieszkało tu ok. 3,5 tys. ludzi, a na przełomie XVIII i XIX wieku – ok. 6 tys. ludzi. Po II wojnie światowej miasto liczyło 39 tys. mieszkańców, w tym ponad 31 tys. Polaków. W 1998 r. w jelenie Górze mieszkało najwięcej osób w dotychczasowej historii, blisko 94 tysiące.
6) W latach 1897–1969 po Jeleniej Górze kursowały tramwaje.
Jelenia Góra – stare miasto, zabytki
7) Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego, to gotycka świątynia stojąca już na przełomie XIII i XIV wieku. Została odbudowana po pożarze w XIV wieku, potem była przebudowywana. To najstarsza świątynia w Jeleniej Górze. Jej renesansowa (zbudowana w XVI wieku) wieża ma 52 metrów wysokości. W 1736 r. otrzymała barokowy hełm.
8) Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego stojący przy ul. 1 Maja, to dawny kościół ewangelicki, po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej stał się świątynią rzymskokatolicką. Został zbudowany początku XVIII wieku.
9) W Jeleniej Górze w XIV-XV wieku zbudowano mury obronne. Miały ok. 8 metrów wysokości i grubość ok. 1,5 metra. W murach były trzy bramy: Zamkowa, Wojanowska oraz brama przy ul. Długiej. Przy każdej była wieża. Mury rozebrano w w II połowie XIX wieku. Na ul. Konopnickiej stoi Baszta Wojanowska (basteja), w której wnętrzu jest Kaplica pw. św. Anny. Jest też Baszta Zamkowa (ul. Podwale) i Baszta Grodzka oraz fragmenty murów przy ul. Jeleniej.
10) Zabudowa kamienic przy jeleniogórskim rynku na oglądających robi świetne wrażenie. Okazuje się, że powstała… w latach 70. XX wieku. To rekonstrukcja barokowych i rokokowych kamienic stojących tu w XVII i XVIII wieku.
11) Z dokumentów wiemy, że w XIV wieku w Jeleniej Górze stał ratusz, potem zbudowano kolejny, renesansowy ratusz. Obecny, klasycystyczny budynek ratusza zbudowano w latach 1747–1749. Do początków XIX w. przed ratuszem stał kamienny pręgierz.
12) Fontanna z barokowym posągiem Neptuna z połowy XVIII wieku strojąca od połowy XIX w. na starym mieście, początkowo stała w jednym z podmiejskich ogrodów.
13) Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła stoi w centrum Jeleniej Góry, przy ulicy 1 Maja 40. Początkowo była to świątynia rzymskokatolicka, której budowę zakończono w 1737 roku. Od 1948 r. jest świątynią Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a pierwszą liturgię odprawiono tu pięć lat później.
14) Szczudlarz Jeleniogórski, to wmontowana w 2013 r, w róg jednej ze staromiejskich kamienic rzeźba autorstwa Vahana Bego. Przypomina o pierwszym festiwalu teatrów ulicznych w Polsce, który organizowany jest w mieście od 1983 roku.
Jelenia Góra – co zobaczyć
15) Wzgórze Krzywoustego (375 m n.p.m.) jest położone w zakolu Bobru, w okolicy ujścia Kamiennej. Na jego szczycie w 1911 r. zbudowano 22-metrowej wysokości wieżę widokową. Z powodu na charakterystyczny kształt dachu, nazywana jest grzybkiem. Z jej szczytu można podziwiać widoki Karkonoszy oraz Jeleniej Góry. W XI wieku na wzgórzu zbudowano gród warowny, a później zamek. Jeszcze na początku XIX w. istniały tu jego ruiny.
16) Secesyjny budynek Teatru im. C.K. Norwida wzniesiono w latach 1903–1904. Główna sala widowiskowa ma ok. 550 miejsc.
17) Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze istnieje od 1914 roku i ma trzy oddziały.
18) W Jeleniej Górze jest też Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. Jest też Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, noblisty.
Jelenia Góra ciekawostki
19) Stadion Miejski w Jeleniej Górze czyli Stadion Karkonoszy znajduje się przy ul. Złotniczej 12. Jest na nim 7,5 tys. miejsc siedzących. Gra na nim piłkarska drużyna KS Karkonosze Jelenia Góra. Klub powstał w 1953 roku, w sezonach 1997/1998 i 1998-1999 grał w II lidze, w pozostałych sezonach w ligach niższych.
20) Na starym mieście, pod tablicą “Znaki przyjaźni” umieszczono “skrzynię pamięci”. Zostanie otwarta po stu latach czyli w 2108 roku, w tysiąclecie Jeleniej Góry.
Jelenia Góra ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Szklarska Poręba
> Karpacz