miasto Jelenia Góra ciekawostki atrakcje zabytki

Co zobaczyć w Jeleniej Górze – 20 ciekawostek

Czas czytania:4 minut/y, 11 sekund/y

Z czego słynie miasto Jelenia Góra ciekawostki i najważniejsze informacje o Jeleniej Górze. Historia, zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje

Jelenia Góra – informacje

1) Jelenia Góra, to 80-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, leżące w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jest tu siedziba powiatu jeleniogórskiego.

2) To czwarte pod względem liczby ludności (po Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy) miasto w województwie.

3) Częścią Jeleniej Góry są Cieplice Śląskie-Zdrój. W latach 1935–1976 było to samodzielne miasto – uzdrowisko. Wśród zabytków jest m.in. Pałac Schaffgotschów (pl. Piastowski 25/27), zbudowany na przełomie XVIII/XIX wieku oraz barokowy kościół św. Jana Chrzciciela z początku XVIII wieku.

kamienice stare miasto Jeleniej Góry atrakcje zabytki
Jedna z ulic starego miasta

Jelenia Góra ciekawostki z historii

4) Jelenia Góra otrzymała prawa miejskie pod koniec XIII wieku (przed 1281 rokiem).

5) W połowie XVI wieku mieszkało tu ok. 3,5 tys. ludzi, a na przełomie XVIII i XIX wieku – ok. 6 tys. ludzi. Po II wojnie światowej miasto liczyło 39 tys. mieszkańców, w tym ponad 31 tys. Polaków. W 1998 r. w jelenie Górze mieszkało najwięcej osób w dotychczasowej historii, blisko 94 tysiące.

6) W latach 1897–1969 po Jeleniej Górze kursowały tramwaje.

kościół bazylika Erazma Pankracego w Jeleniej Górze zabytki atrakcje
Bazylika św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, fragment

Jelenia Góra – stare miasto, zabytki

7) Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego, to gotycka świątynia stojąca już na przełomie XIII i XIV wieku. Została odbudowana po pożarze w XIV wieku, potem była przebudowywana. To najstarsza świątynia w Jeleniej Górze. Jej renesansowa (zbudowana w XVI wieku) wieża ma 52 metrów wysokości. W 1736 r. otrzymała barokowy hełm.

8) Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego stojący przy ul. 1 Maja, to dawny kościół ewangelicki, po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności niemieckiej stał się świątynią rzymskokatolicką. Został zbudowany początku XVIII wieku.

baszta Wojanowska kościół św. Anny Jelenia Góra ciekawostki atrakcje zabytki
Jelenia Góra. Baszta Wojanowska i kaplica św. Anny

9) W Jeleniej Górze w XIV-XV wieku zbudowano mury obronne. Miały ok. 8 metrów wysokości i grubość ok. 1,5 metra. W murach były trzy bramy: Zamkowa, Wojanowska oraz brama przy ul. Długiej. Przy każdej była wieża. Mury rozebrano w w II połowie XIX wieku. Na ul. Konopnickiej stoi Baszta Wojanowska (basteja), w której wnętrzu jest Kaplica pw. św. Anny. Jest też Baszta Zamkowa (ul. Podwale) i Baszta Grodzka oraz fragmenty murów przy ul. Jeleniej.

kamienice stare miasto Jelenia Góra ciekawostki atrakcje zabytki
Kamienice na rynku starego miasta. Jelenia Góra ciekawostki

10) Zabudowa kamienic przy jeleniogórskim rynku na oglądających robi świetne wrażenie. Okazuje się, że powstała… w latach 70. XX wieku. To rekonstrukcja barokowych i rokokowych kamienic stojących tu w XVII i XVIII wieku.

11) Z dokumentów wiemy, że w XIV wieku w Jeleniej Górze stał ratusz, potem zbudowano kolejny, renesansowy ratusz. Obecny, klasycystyczny budynek ratusza zbudowano w latach 1747–1749. Do początków XIX w. przed ratuszem stał kamienny pręgierz.

ratusz stare miasto Jelenia Góra ciekawostki atrakcje zabytki
Ratusz na środku rynku starego miasta w Jeleniej Górze

12) Fontanna z barokowym posągiem Neptuna z połowy XVIII wieku strojąca od połowy XIX w. na starym mieście, początkowo stała w jednym z podmiejskich ogrodów.

Neptun fontanna stare miasto Jelenia Góra ciekawostki atrakcje zabytki
Fontanna z rzeźbą Neptuna na starym mieście

13) Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła stoi w centrum Jeleniej Góry, przy ulicy 1 Maja 40. Początkowo była to świątynia rzymskokatolicka, której budowę zakończono w 1737 roku. Od 1948 r. jest świątynią Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a pierwszą liturgię odprawiono tu pięć lat później.

14) Szczudlarz Jeleniogórski, to wmontowana w 2013 r, w róg jednej ze staromiejskich kamienic rzeźba autorstwa Vahana Bego. Przypomina o pierwszym festiwalu teatrów ulicznych w Polsce, który organizowany jest w mieście od 1983 roku.

Szczudlarz Jeleniogórski stare miasto Jelenia Góra ciekawostki atrakcje zabytki
Szczudlarz Jeleniogórski przypomina o początkach festiwalu teatrów ulicznych

Jelenia Góra – co zobaczyć

15) Wzgórze Krzywoustego (375 m n.p.m.) jest położone w zakolu Bobru, w okolicy ujścia Kamiennej. Na jego szczycie w 1911 r. zbudowano 22-metrowej wysokości wieżę widokową. Z powodu na charakterystyczny kształt dachu, nazywana jest grzybkiem. Z jej szczytu można podziwiać widoki Karkonoszy oraz Jeleniej Góry. W XI wieku na wzgórzu zbudowano gród warowny, a później zamek. Jeszcze na początku XIX w. istniały tu jego ruiny.

16) Secesyjny budynek Teatru im. C.K. Norwida wzniesiono w latach 1903–1904. Główna sala widowiskowa ma ok. 550 miejsc.

17) Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze istnieje od 1914 roku i ma trzy oddziały.

18) W Jeleniej Górze jest też Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego. Jest też Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna, noblisty.

Stadion Karkonoszy Miejski  w Jeleniej Górze
Stadion Karkonoszy – Stadion Miejski w Jeleniej Górze, jedna z trybun

Jelenia Góra ciekawostki

19) Stadion Miejski w Jeleniej Górze czyli Stadion Karkonoszy znajduje się przy ul. Złotniczej 12. Jest na nim 7,5 tys. miejsc siedzących. Gra na nim piłkarska drużyna KS Karkonosze Jelenia Góra. Klub powstał w 1953 roku, w sezonach 1997/1998 i 1998-1999 grał w II lidze, w pozostałych sezonach w ligach niższych.

20) Na starym mieście, pod tablicą “Znaki przyjaźni” umieszczono “skrzynię pamięci”. Zostanie otwarta po stu latach czyli w 2108 roku, w tysiąclecie Jeleniej Góry.

Jelenia Góra ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Szklarska Poręba
> Karpacz

Wietnam ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post 21 niezwykłych ciekawostek o Wietnamie
zwierzęta ciekawostki o zwierzętach język zwierząt Następny post Ciekawostki o zwierzętach, o których nie wiedziałeś