Ciekawostki o języku migowym
Język migowy – najważniejsze informacje i ciekawostki o języku migowym
Język migowy – podstawowe informacje
1) Język migowy wymyślono po to, aby osoby głuche lub z poważnym uszczerbkiem słuchu mogły się ze sobą porozumiewać.
2) Nie istnieje jeden język migowy. Na świecie istnieje 200 do 300 odmian języka migowego. Nawet w Polsce osoby mieszkające w innych regionach używają nieco innego języka migowego.
3) Podstawę języka migowego (w zależności od jego odmiany) tworzy 5 do 15 tysięcy znaków (migów). Ich uzupełnieniem są tzw. znaki daktylograficzne: alfabet palcowy, znaki przyporządkowane znakom interpunkcyjnym, liczebnikom głównym i porządkowym i ułamkom.
4) Czegoś w rodzaju języka migowego używają osoby pracujące w hałasie, także żołnierze dający sobie znaki w miejscach, gdzie nie mogą być słyszani przez wojska wroga.
Język migowy – ciekawostki
5) W ostatnich latach z językiem migowym spotykamy się coraz częściej na ekranach telewizorów. W dolnym rogu ekranu widać tłumaczy języka migowego. Dzięki temu osoby niedosłyszące mogą nie tylko oglądać programy telewizyjne, ale też wiedzieć to, co inni podczas ich oglądania słyszą.
6) Kto uczy się języka migowego? Oczywiście osoby głuche lub niedosłyszące, ich najbliżsi oraz osoby mające z nimi częsty kontakt. Ile trawa taka nauka? Na uzyskanie podstaw wystarczy kilka tygodni. Specjalne kursy zwykle trwają od 40 do 60 godzin. Jest też podręcznik do nauki języka migowego.
7) Nauka języki migowego nie jest łatwa. Osoby młodsze uczą się go szybciej.
8) Małżeństwa osób głuchych w 90% mają dzieci słyszące normalnie. Rodzice uczą wtedy języka migowego swoje dzieci, inaczej mieliby bardzo utrudniony kontakt z porozumiewaniem się.
9) W ostatnich latach osoby głuche mają większe szanse na kontakt ze światem. Jest to związane z rozpowszechnieniem telefonów komórkowych (możliwość wysyłania i odbierania SMS-ów) oraz istnieniem sieci Internet (wysyłanie e-maili).
10) Aby zostać tłumaczem języka migowego, należy zdać specjalny egzamin. Po jego zdaniu otrzymuje się certyfikat.
11) Oprócz języka migowego jest także język migany czyli system językowo-migowy (SJM). Powstał, aby ułatwić komunikację między osobami słyszącymi a głuchymi.
12) Informacje o tym, gdzie można nauczyć się języka migowego, przekazuje Krajowy Związek Głuchych. W Polsce i innych krajach jest wiele stowarzyszeń. W Europie działa Europejski Związek Osób niesłyszących (EUD), jest też Światowa Federacja Głuchych (WFD).
Język migowy w Polsce i na świecie
13) Amerykański język migowy (ASL) jest najbardziej rozpowszechniony. Jest używany w USA, Kanadzie i krajach, gdzie dominuje język angielski, także w krajach Azji południowo-wschodniej i Afryce zachodniej.
14) Polski język migowy (PJM) ma odmienną strukturę gramatyczną. Dlatego osoby porozumiewające się ASL i PJM nie we wszystkim mogą się porozumieć. Tak samo jak w przypadku używania innych języków – angielskiego i polskiego.
Międzynarodowy język migowy (Gestuno)
15) Na szczęście od 1973 r. Światowa Federacji Głuchych ujednoliciła system znaków języka migowego. Dzięki temu osoby z całego świata w większości nie mają problemów z porozumiewaniem się. Postało ok. 1500 znaków, natomiast nie ma żadnej gramatyki. Dlatego część osób uważa, ze nie jest to język, a jedynie sposób pomagający na porozumiewanie się.
Język migowy ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Historia języki migowego
> Ciekawostki o językach na świecie
> Ciekawostki o ludzkim języku
> Języki zwierząt – ciekawostki