16 ciekawostek o jogurcie

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta

Co to jest jogurt, jak powstaje, jaka jest jego historia? Rodzaje jogurtów, do czego są wykorzystywane i inne ciekawostki o jogurtach

Jogurt – definicja

1) Jogurt, to produkt mleczarski o dość gęstej konsystencji, o barwie białej lub kremowej i lekko kwaśnym smaku.

Jak powstaje jogurtciekawostki

2) Jogurt otrzymywany jest z surowego mleka. Dodatkami są: mleko w proszku odtłuszczone, mleko zagęszczone odtłuszczone, zakwas jogurtowy oraz stabilizatory – na przykład żele roślinne (alginiany, pektyny, karboksymetyloceluloza, skrobia) lub zwierzęce (żelatyna).

3) Proces produkcji jogurtu, to szereg etapów. W maksymalnym uproszeniu: po podgrzaniu mleka do temperatury 40–45 °C następuje jego pasteryzacja w temperaturze 90 °C, potem chłodzenie, zaszczepienie bakteriami, zakwaszenie kwasem jogurtowym i znów chłodzenie.

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta
Jogurt naturalny ze świeżymi owocami – samo zdrowie!

Historia jogurtu – ciekawostki

4) O to, kto pierwszy produkował jogurt spierają się Turcy i Bułgarzy, jednak prawdopodobnie pierwszymi którzy go produkowali go Hindusi. Z Indii przywędrował do Azji i północnej Afryki, a potem do Turcji i na Bałkany.

5) Jogurty produkowano długo gotując mleko bawole, kozie i krowie. Miał zwartą konsystencję, więc spożywano go po dodaniu wody. Ludy zamieszkujące Bałkany wierzyły, że ich długowieczność ma związek ze spożywaniem jogurtu.

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta
Jogurt naturalny można jeść nie tylko z owocami. Też jest zdrowy i smaczny

Jogurt – właściwości i kalorie

6) Jogurt i kalorie? 100 g jogurtu naturalnego zawiera ok. 60 kcal, a 100 g jogurtu owocowego – ok. 150 kcal.

7) Jogurt ma więcej wapnia, aminokwasów i witamin z grupy B niż surowe mleko. Wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom, zmniejsza ilość tzw. złego cholesterolu i chroni przed miażdżycą. Wzmacnia układ odpornościowy i ma działanie przeciwnowotworowe. Działa osłonowo podczas kuracji antybiotykowej.

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta
Jogurt ciekawostki: tak wygląda produkcja jogurtu

Ciekawostki o jogurtach

8) Słowo jogurt pochodzi od tureckiego słowa yoğurt, po przetłumaczeniu na polski: mleko bułgarskie. Spotkaliśmy też drugą wersję – pochodzi od tureckiego słowa: ja-urt (czyli: kwaśne mleko).

9) Nazwy jogurt mogą używać produkty z mleka zwierzęcego, zawierające żywe kultury bakterii jogurtowych w ilości nie mniejszej niż 10 mln komórek/1 ml.

10) Rodzaje jogurtów: jogurt naturalny, pitny, z probiotykami (bakterie, które działają korzystnie na układ pokarmowy i usprawniają proces trawienia), smakowy, z dodatkami (np. zbożami, orzechami), jogurt typu greckiego.

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta
Jogurt naturalny z owocami i dodatkami

11) Czym różni się jogurt naturalny od jogurtu greckiego? Smakiem i konsystencją – jest gęsty i kremowy, poza tym zawiera 2 razy więcej białka i mniej węglowodanów. Fermentacja jogurtu greckiego następuje już do przelaniu do opakowania.

12) Do części jogurtów kupowanych w sklepach dodawane są zagęstniki: E 412 (guma guar), E 1422 (skrobia) i E 440 (pektyny), żelatyna. Do jogurtów smakowych dodawane są aromaty i barwniki.

13) Kilkuprocentowa zawartość tłuszczu w jogurcie pomaga przyswajać organizmowi zawarte w nim witaminy A i D. Jogurty ligth nie zawierają tłuszczu, jednak dostarczają organizmowi mniej wartości odżywczych. Do tego mają w składzie cukier. Tak czy owak – najzdrowszym jogurtem jest jogurt naturalny. Dodatki można przygotować samemu, przed spożyciem.

jogurt ciekawostki jogurty historia właściwości dieta
Ale kolorki! Na sam widok leci ślinka, prawda?

Do czego używany jest jogurt naturalny

14) Jogurt pomaga w przypadku oparzeń słonecznych. Zmniejsza intensywność działania szkodliwych promieni UV na skórę, usuwa stany zapalne, a także wzmacnia skórę.

15) Niektórzy używają jogurtu zmieszanego z sokiem z cytryny do wmasowywania w skórę głowy, w przypadku występowania łupieżu. Także jako odżywkę dla włosów.

16) Ponieważ jogurt zawiera składniki o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym, w przypadku trądziku nakładany jest na skórę.

Jogurt ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kozie mleko
> Dieta pudełkowa
> Sól himalajska