Piłsudski w karykaturze, humor kolejowy, karykaturzyści
Józef Piłsudski karykatury
Józef Piłsudski w karykaturze
Plenerowa wystawa w Kielcach
Między 3 a 28 sierpnia 2015 r. na kieleckim Rynku dostępna jest dla oglądających wystawa “Józef Piłsudski w karykaturze“. Są to duże plansze, na których przedstawiono marszałka Józefa Piłsudskiego. Autorami są przedwojenni karykaturzyści, m.in. Z.Czermański, G.Rogulski i Z. Skwirczyński. Ekspozycję udostępniło Muzeum Historii Kielc, a prace pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Józef Piłsudski (1867-1935) był najpopularniejszą postacią polskiej polityki okresu międzywojennego. W okresie tym istniała spora liczba czasopism satyrycznych, m.in. Mucha, Cyrulik Warszawski i Wróble na dachu. Nic więc dziwnego, że Piłsudski był wówczas najczęstszym bohaterem publikowanych tam karykatur.
2015-08-21. Józef Piłsudski karykatury
Na zdjęciu wyżej: Piłsudski i jego klacz Kasztanka
Kolej na… kolej – wyniki konkursu
Zaproszenie na wystawę pokonkursową konkursu rysunku satyrycznego organizowanego w Żyrardowie
3 października (sobota) 2015 o godz. 17.00 w Galerii Resursa (Żyrardów, ul. 1 Maja 45) odbędzie się wernisaż Międzynarodowej Wystawy Rysunku Satyrycznego KOLEJ. W 170. rocznicę powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej oraz wręczenie nagród laureatom.
Kolej na… kolej czyli finał VI edycja Manufaktury Satyry
To już szósty finał Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry” organizowany corocznie, począwszy od roku 2010 przez Miasto Żyrardów. Jego celem jest popularyzowanie poprzez sztukę unikalnej, industrialnej historii miasta, wyrosłego wokół największej na przełomie XIX i XX wieku, fabryki wyrobów lniarskich w Europie. Przysłowiowym ,,oknem na świat” dla fabryki i miasta stała się pierwsza na ziemiach polskich linia kolejowa, Droga Żelazna Warszawsko – Wiedeńska. Tegoroczna, szósta już edycja konkursu, którego tematem była “Kolej”, nawiązał do przypadającego w tym roku 170. lecie powstania słynnej “Wiedenki”.
Zwycięska praca Zbigniewa Woźniaka ze Zduńskiej Woli pokazuje rozwijającą się nitkę lnianą zamieniającą się w ,,nitkę” kolejową. Po niej pędzi w świat pociąg. Artysta w skrótowy sposób pokazał, jak ważna dla żyrardowskiej fabryki lniarskiej była owa linia kolejowa. Wśród nagrodzonych znaleźli się również żyrardowscy twórcy. Zbigniew Osiński za tryptyk kolejowy pokazujący stacje kolejowe w Warszawie, Żyrardowie i Wiedniu otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego. Jedno z wyróżnień honorowych przypadło Franciszkowi Bernardowi Bucznemu.
Ekspozycję pokonkursową wzbogacają prace artystów zaproszonych poza konkursem z Czech, Włoch, Ukrainy, Niemiec, Węgier i Luksemburga. Ogółem w wystawie prezentowanej w Galerii ,,Resursa” bierze udział 53 twórców. Są to zarówno dzieła artystów uznanych, z ogromnym dorobkiem twórczym, jak i debiutantów, zaczynających dopiero swoją przygodę ze sztuką. Za każdym razem są to prace niezwykłe, opowiadające w sposób dowcipny, często przewrotny dzieje naszego miasta.
UCZESTNICY WYSTAWY:
AULLA (WŁOCHY) / Joanna Brześcińska-Riccio*,
BAJA (WĘGRY) / Istvan Kelemen*, BERLIN (NIEMCY) / Valeriu Kurtu*,
BĘDZIN / Piotr Zatorski, BOBROWNIKI / Iwona Gabryś,
FLORENCJA (WŁOCHY) / Luciano Borini*, Annamaria Maremmi*, Luca Masselli*,
GONDERANGE (LUKSEMBURG) / Pol Leurs*,
INOWROCŁAW / Jarosław Wojtasiński,
JAROSŁAW / Marek Gliwa, JAWOR / Paweł Stańczyk,
KOLIN (CZECHY) / Vaclav Linek*, Jiri Novak*,
LWÓW (UKRAINA) / Serhiey Mihnowskyi*, Ewgienij Pieczykiewicz*,
LUBAŃ ŚLĄSKI / Krzysztof Suski, ŁÓDŹ / Marek Pawlak,
MIŃSK MAZOWIECKI / Czesław Gańko, MIROCIN DOLNY / Mirosław Hajnos*,
MONTREAL (KANADA) / Andre Pijet, MOSTÓWKA / ks. Janusz Grygier*,
MUROWANA GOŚLINA / Dariusz Pietrzak*, MYŚLENICE / Łukasz Bogdan,
NYSA / Michał Graczyk, OLECKO / Waldemar Rukść,
OLSZTYN / Zbigniew Piszczako, Zbigniew Urbalewicz,
PRAGA (CZECHY) / Roman Jurkas*,
PRATO (WŁOCHY) / Simonetta Fontani*, PRUSZKÓW / Marta Gałan, Paweł Gałka,
POLICE / Paweł Kuczyński*, PRZEWORSK / Henryk Cebula, RESZEL / Artur Galicki, SKIERBIESZÓW / Dariusz Piekut*,
SOSNOWIEC / Artur Ligenza,
TARNOBRZEG / Przemysław Zamojski,
WARSZAWA / Monika Małgorzata Golińska, Andrzej Graniak*, Grzegorz Janusz, Halina Kuźnicka, Tomasz Niewiadomski, Witold Mysyrowicz*, Szczepan Sadurski*,
WROCŁAW / Czesław Przęzak, ZAMOŚĆ / Jacek Pasieczny*,
ZABRZE / Maciej Trzepałka,
ZDUŃSKA WOLA / Zbigniew Woźniak,
ŻYRARDÓW / Franciszek Bernard Buczny, Zbigniew Osiński, Jarosław Szafaryn*,
Zbigniew Kołaczek*.
/*osoby poza konkursem, biorące udział tylko w wystawie
• Więcej na: www.zyrardow.pl, w zakładce: Manufaktura Satyry.
RYS HISTORYCZNY
Kolej Warszawsko-Wiedeńska była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, choć sam projekt jej budowy powstał już w 1835 roku. Łączyła Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją), a dalej przez Kraków docierała do Wiednia. Kolej warszawsko-wiedeńska była najdłuższą jednorazowo budowaną linią w Europie. Stała się też najbardziej dochodową spośród linii kolejowych w Imperium Rosyjskim.
28 listopada 1844 roku na trasie Warszawa – Pruszków przejechał pierwszy pociąg wiozący namiestnika Królestwa Polskiego i zaproszonych gości. Podróż trwała 26 minut, a powrotna 20 minut. 14 czerwca 1845 roku ukończono odcinek do Grodziska Mazowieckiego i wówczas otwarto oficjalnie kolej do użytku, zaś 9 września Ruda Guzowska otrzymała połączenie z Warszawą. Oficjalna nazwa stacji aż do roku 1907 brzmiała “Ruda Guzowska”. Później zmieniono ją na “Żyrardów”. Budynek stacyjny został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie w czasie I wojny światowej. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku powstał nowy dworzec zaprojektowany przez architekta Romualda Millera w stylu renesansowego dworu polskiego.
Trudno przecenić znaczenie linii kolejowej dla rozwoju żyrardowskiej fabryki, która pod koniec XIX wieku była największą fabryką lniarską w Europie. Kolej umożliwiała sprowadzanie surowców, oraz wysyłanie ogromnych ilości gotowych wyrobów lniarskich. Umożliwiła dotarcie do nowych, dalekich rynków zbytu. Towary produkowane w Żyrardowie można było nabyć w całej niemal Europie, w rozległym Imperium Rosyjskim, jak i w odległych zakątkach Azji. Kolej umożliwiła również ruch pasażerski, w tym turystyczny. Podobnie jak w innych miejscowościach obok dworca powstał park (“Na Rudzie”) pełniący rolę rekreacyjno-kulturalną. Do budynku dworca prowadziła okazała promenada. W samym budynku założono też urząd pocztowo – telegraficzny.
2015-09-24
Julian Bohdanowicz nie żyje
Po ciężkiej chorobie zmarł w Warszawie znakomity rysownik satyryczny, Julian Bohdanowicz
“Chciałbym przypomnieć ludziom zajmującym się humorem, że między patosem a śmiesznością jest bardzo cienka linia, którą jest bardzo łatwo przekroczyć” – to przedostatnie przemyślenie satyryka, wcale nie w formie rysunku, którym podzielił się ze znajomymi na swoim profilu na Facebooku. Było to w czerwcu, a w ostatnim wpisie z lipca poinformował lakonicznie: “Jeszcze żyję”.
W ostatnich miesiącach zmagał się z nieuleczalną chorobą, o czym wiedzieli rodzina i bliscy znajomi artysty. Zmarł dzisiejszej w nocy (z czwartku na piątek). Pogrzeb odbędzie się 24. września o godz. 15.00 w kościele św.Wawrzyńca w Warszawie, ul. Wolska 140.
Julian Bohdanowicz urodził się 30 kwietnia 1942 r. w Warszawie. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni, a później Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Juliana Patki, 1967 r.). Jego rysunki prezentowano na licznych wystawach (m.in. Londyn, Antwerpia, Lizbona, Wilno, Kowno, Kijów), były też nagradzane i wyróżniane w szeregu konkursach w Polsce i za granicą. Publikowały je liczne tytuły prasowe, m.in. Szpilki (w latach 1978-81 oraz 1987-90 był redaktorem graficznym tej redakcji), Tele Tydzień, Polityka, Wiadomości Wędkarskie, Łowiec Polski, Gazeta Wyborcza). Zilustrował wiele książek wydanych m.in. przez “Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne”, “Naszą Księgarnię” i Wydawnictwo “Bertelsmann”.
2015-09-18.Józef Piłsudski karykatury
Karykatury na Humanum Mazurkas
XVII Forum Humanum Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim po raz pierwszy zaprezentowało gościom twórczość satyryczną
30 sierpnia 2015 r. w hotelu Mazurkas (MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel) w Ożarowie Mazowieckim odbyło się już siedemnaste Forum Humanum Mazurkas. Tym razem gościom ekskluzywnej imprezy skierowanej dla ludzi kochających sztukę nie towarzyszyły “poważne” ekspozycje sztuki, lecz karykatura i rysunek satyryczny. Okazją był odbywający się tego dnia benefis śpiewającego satyryka Marka Majewskiego (oprócz niego wystąpili na scenie m.in. Emilian Kamiński Renata Zarębska, Wojciech Dąbrowski i inni artyści.
Część plastyczną Forum wypełnili rysujący satyrycy polscy. Wystawę “Politycy jako bohaterowie innych bajek” pokazał Witold Mysyrowicz, tuż obok zaprezentowano zbiorową ekspozycję “Aktualności – Polska i świat” (były to rysunki satyryczne Jerzego Cicheckiego, Roberta Dąbrowskiego, Jacka Frankowskiego, Zbigniewa Jujki, Dariusza Łabędzkiego, Sławomira Łuczyńskiego, Witolda Mysyrowicza, Dariusza Pietrzaka, Szczepana Sadurskiego i Grzegorza Szumowskiego. Niektórych gości Forum uwiecznili w karykaturze Robert Dąbrowski i Szczepan Sadurski. Na Forum był też obecny Dariusz Łabędzki, który wręczył Markowi Majewskiemu wykonaną przez siebie karykaturę.
Komisarzem ekspozycji była Janina Tuora – absolwentka Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, przez jakiś czas wykładowca na UW, przez 7 lat wicedyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie, prowadząca w swoim domu salon artystyczny. W rozmowie z Sadurski.com zdradziła, ze od tej pory na kolejnych edycjach Forum Humanum Mazurkas coraz częściej będzie obecna twórczość karykaturzystów.
2015-09-02. Józef Piłsudski karykatury
William Szekspir według Kołaczka
Na wystawie “William Szekspir. Życie i twórczość” w Zamościu prezentowane są rysunki m.in. Zbigniewa Kołaczka
1 sierpnia w Biurze Wystaw Artystycznych “Galeria Zamojska” w Zamościu odbył się wernisaż wystawy “William Szekspir. Życie i twórczość”. Na wystawie pokazano prace będące pokłosiem XXX Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, w którym wzięło udział 27 artystów z Polski, Ukrainy, Włoch, Słowacji i Rosji. Wystawa została zorganizowana dla upamiętnienia 450 rocznicy urodzin autora “Hamleta”.
Wśród uczestników wystawy jest Zbigniew Kołaczek, który stworzył tryptyk inspirowany “Sonetami” Szekspira. Jego rysunek przedstawiający portret Szekspira wybrano reż na okładkę katalogu.
– To dla mnie ogromne wyróżnienie – powiedział Zbigniew Kołaczek – że to właśnie praca mojego autorstwa została wybrana na okładkę katalogu. Zwłaszcza, że wśród propozycji, znalazły się portrety autorstwa tak znakomitych grafików, jak Andrzej Heidrich, czy Bogusław Orliński. Sportretowałem Szekspira w sposób trochę przewrotny i metaforyczny. Uznałem, że całe Jego życie było nieustającym spektaklem teatralnym. Mój Szekspir zamienia się w scenę teatralną wypełnioną postaciami z najsłynniejszych dramatów, na czele oczywiście z Hamletem.
W starannie wydanym katalogu znalazł się wybór prac eksponowanych na wystawie. Słowo wstępne napisał Adam Wiesław Kulik, który swój tekst rozpoczął trafną refleksją: “Nie ma w Polsce bardziej renesansowego miasta, niż Zamość, i nie ma w świecie większego dramaturga doby renesansu, niż William Szekspir”.
2015-08-23
Józef Piłsudski karykatury i inne teksty – z archiwum portalu Sadurski.com