Józef Piłsudski marszałek Kasztanka anegdoty

Kasztanka Piłsudskiego była… ogierem?

Czas czytania:1 minut/y, 20 sekund/y

Nazwisko Józefa Piłsudskiego (1867-1935) nie trzeba nikomu przedstawiać. No, chyba że tym, którzy nie uważali na lekcjach historii

O tym, że marszałek Piłsudski dosiadał swoją słynną klacz Kasztankę (1910-1927), wie już mniej osób, ale jest to znany fakt z jego biografii. Bo Kasztanka, niczym marszałek, już za życia była legendą i doczekała się przekazów historycznych, jak żaden inny koń w historii Rzeczpospolitej. Należała się jej cześć, więc nikt nie śmiał powiedzieć o niej per: kobyła. Ona do końca swych dni była piękną klaczą. Nawet wiemy, że zdechła 23 listopada 1927 roku o godzinie piątej rano.

Po śmierci z Kasztanki została zdjęta skóra, która została wypchana i do wybuchu drugiej wojny światowej znajdowała się w Belwederze. To, co zostało z Kasztanki po zdjęciu z niej skóry, pochowano w parku koszar 7. Pułku Ułanów, po czym ustawiono głaz z napisem: Tu leży Kasztanka, ulubiona klacz bojowa Marszałka Piłsudskiego.

I teraz, po tylu latach, ze zgrozą dowiadujemy się, że ukochana Kasztanka marszałka była… ogierem!?

W Katowicach od wielu lat stoi pomnik Piłsudskiego na Kasztance, autorstwa Antuna Augustinčicia, rzeźbiarza chorwackiego. Widocznie był tańszy niż rzeźbiarze z Polski, więc chyba przymknięto oko na jego nieznajomość patriotyczno-zoologicznych meandrów biografii Piłsudskiego.

Piłsudski, który (gdy żyła Kasztanka) nigdy nie dosiadał innego konia, tymczasem na pomniku siedzi na… ogierze. Krótko mówiąc: Kasztance między tylnymi nogami rzeźbiarz dorobił atrybuty takie, że na pewno nie jest to klacz.

Ile jeszcze fascynujących tajemnic kryje historia Rzeczpospolitej?…

Na zdjęciu: Piłsudski na katowickiej Kasztance płci męskiej, foto: Wikipedia
Informacja na Sadurski.com od listopada 2011

Zobacz też: 
> Jan Paweł II anegdoty
> Skłodowska ciekawostki
> Mozart anegdoty

Włodzimierz Lubański ciekawostki anegdoty Górnik Zabrze piłkarz Poprzedni post Włodzimierz Lubański – anegdoty piłkarskie
mamut klonowanie archeologia mamuty ciekawostki Następny post Pierwszy żywy mamut od 100 wieków