Kabarety Zielona Góra
Czy powstanie pomnik kabareciarza
Ilością kabaretów Zielona Góra bije wszystkie inne polskie miasta, więc zwana jest Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Niedawno powstał pomysł, aby to uczcić
Gdyby zrobić mapę polskich kabaretów ostatnich lat okazałoby się, że duża ich liczba powstała w… Zielonej Górze. Nieprzypadkowo powstała swojego czasu nazwa “Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe”, bo mówiąc poetycko “Zielona Góra kabaretem stoi”. Czy w Zielonej Górze stanie wkrótce pomnik… kabareciarza?
Projekt takiego pomnika już jest. To statuetka legendarnego zielonogórskiego satyryka Ericha von Patisohna, którą co roku w grudniu dostają laureaci zielonogórskiego Festiwalu Kabaretu. Twórcą statuetki jest Władysław Sikora (ur. 1955) – znakomity zielonogórski kabareciarz (znany głównie z kabaretu Potem, obecnie kabaret Adin).
Niedawno ktoś rzucił pomysł, aby ten sam kształt miała o wiele większa rzeźba. Taki pomnik stanąłby w nieokreślonym jeszcze miejscu w Zielonej Górze. Oczywiście można ten pomysł traktować w kategorii żartu, ale lokalne media zainteresowały się sprawą na serio. Bo taki pomnik mógłby przyciągać turystów i być jedną z turystycznych atrakcji miasta.
Wypytani na okoliczność pomnika zielonogórscy kabareciarze (Jarek Marek Sobański z kabaretu Słuchajcie, Tomasz Kowalski z kabaretu Ciacho i Janusz Rewers, prezes Stowarzyszenia Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe) popierają inicjatywę.
Istnieje jednak niebezpieczeństwo: czy ustawieniu pomnika czyli skonsumowaniu popularności Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, lokalni kabareciarze nie osiądą na laurach?… Byłoby szkoda.
2008-10-16
Dotacje na kulturę w Zielonej Górze
Kabarety: niekoniecznie, rysunek satyryczny: TAK – czyli dotowanie imprez kulturalnych w Zielonej Górze w 2011 roku
Dziennik Gazeta Lubuska poinformował o dotacjach magistratu Zielonej Góry dla lokalnych imprez kulturalnych. Organizatorzy imprez wnioskowali o dotacje w wysokości 700 tys. zł, jednak miasto mogło rozdzielić tylko 249 tys. zł. Było więc wiadomo, że część imprez nie dostanie dotacji, lub będą one mniejsze niż się spodziewano. Decydenci z ratusza kierowali się zasięgiem imprezy i ciekawym sposobem promocji miasta.
30 tys. złotych dostanie Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych “Debiut” na zorganizowanie w tym roku XIII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny.
Z imprez kabaretowych (przypomnijmy, Zielona Góra kabaretem stoi) pomoc finansową miasta otrzyma Kabaretobranie (bo na widowni imprezy rok wcześniej było ponad 4 tys. osób, a impreza była pokazywana w ogólnopolskiej telewizji). Dofinansowania nie dostaną m.in. VII Festiwal Kabaretu i III Festiwal Kabaretowy Flying Mole. Jeśli w kasie miasta w ciągu roku pojawią się jakieś nadprogramowe pieniądze, nie wykluczone, że wspomogą one Festiwal Kabaretu, który planowany jest w grudniu 2011 r.
2011-03-12
Piąty Festiwal Kabaretu
Między 2 a 5 grudnia 2009. r w Zielonej Górze odbędzie się 5. Festiwal Kabaretu. Kto wystąpi?
W Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego koncert piosenek Jana Kaczmarka rozpocznie 5. Festiwal Kabaretu. Będzie to widowisko przygotowane przez szczeciński Teatr Polski, według scenariusza i z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego. Można będzie usłyszeć m.in. “Kurną chatę” oraz inne utwory satyryka zmarłego przed dwoma laty.
3 grudnia, w gali “O solo sceny” widzowie zobaczą koncert z udziałem solistów: Katarzyny Piaseckiej (do niedawna w kabarecie Słuchajcie), Tomasza Jachimka (w jego premierowym programie) oraz jednoosobowego kabaretu Tenor.
4 grudnia, w gali “Ich pierwszy raz” wystąpią debiutujący na Festiwalu Kabaretu: Kwartet Okazjonalny z Krakowa, Noł Nejm z Rybnika i Dno z Dąbrowy Górniczej.
5 grudnia, w gali “Objawienia festiwali”, wystąpią: kabaret Macież z Warszawy, Puk z Krakowa i Świerszczychrząsz ze Szczebrzeszyna. Wystąpi też kabaret Hrabi w programie “Pienia i jęki Hrabiego piosenki”, z konferansjerką Artura Andrusa, a dzień podsumuje kolejny odcinek serialu improwizowanego “Spadkobiercy” (znamy go z telewizji).
Będzie też kilka imprez towarzyszących, m.in. z udziałem Stanisława Tyma.
Każdego wieczoru festiwalu zostanie przyzna Brązowa Statuetka – dla tych, którzy “najbardziej zadziwią, zachwycą, wzbudzą zazdrość”. W sobotę poznamy laureata Srebrnej Statuetki (nagroda: cztery kilogramy srebra!).
Widzowie TVN24 dwukrotnie z Zielonej Góry zobaczą emitowany na żywo program “Szkło Kontaktowe”.
2009-10-30
Festiwal Kabaretu Zielonej Górze
Na początku grudnia w Zielonej Górze odbędzie się czwarty Festiwal Kabaretu. Co zobaczą widzowie?
Kabaret Hrabi zaprezentuje swój najnowszy program “Kobieta i mężczyzna”, po raz pierwszy trafi tu kabaret Ani Mru-Mru, który obiecał, że nie będzie znanego już wszystkim skeczu o chińskiej restauracji. Przyjadą też kabarety: Limo, Dno, Napad, Stado Umtata. Swój program pokażą Artur Andrus oraz mim Ireneusz Krosny. Wystąpią wszystkie zielonogórskie formacje kabaretowe: Ciach, Słuchajcie, Jurki, Made in China, Hlynur, Babeczki z rodzynkiem i Magda Mleczak. Będzie program Władysława Sikory i Dariusza Kamysa “Kabaret Absurdu Żżżżż”. “Piosenki mojego życia” zaśpiewają śpiewający artyści kabaretowi.
Będzie też spotkanie autorskie z Grzegorzem Miecugowem, który z Tomaszem Sianeckim napisali książkę “Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu”. W Loży Ekspertów zasiądą Władysław Sikora, Stanisław Tym i Wojciech Młynarski.
Festiwal odbędzie się między 5 a 9 grudnia. Bilety można będzie kupić m.in. przez Internet.
2007-11-03