Wina kalifornijskie – ciekawostki

winnica wino kalifornijskie ciekawostki winnica Kalifornia

Wino kalifornijskie. Najważniejsze informacje i ciekawostki o winie kalifornijskim.

Kalifornia i kalifornijskie wina

1) W Kalifornii powstaje ponad 90% wszystkich win produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Jest tu ok. 800 mniejszych i większych winnic.

2) Stan Kalifornia, to wymarzone miejsce dla produkcji win. Przez dużą część roku świeci tu słońce, jest więc świetny klimat sprzyja uprawie winorośli.

3) Najlepsze wina kalifornijskie produkowane są w dolinach Napa, Sonoma i Carneros. Niektóre winnice oferują degustację swojego wina, za niedużą opłatą.

4) W Napa Valley powstaje wino cabernet sauvignon, które swą klasą dorównuje winom produkowanym we francuskim regionie Bordeaux. Napa, to w języku Indian Wappi „ziemia obfitości”.

Historia kalifornijskiego wina

5) Pierwsze wino w Kalifornii zaczął produkować w 1697 roku franciszkanin, ojciec Junipero Serra. Winiarnia znajdowała się w misji katolickiej, w okolicy San Diego, a winorośl sprowadzono z Meksyku.

6) Potem winorośl uprawiali tu osadnicy z Niemiec i Włoch, wytwarzajac wino na własne potrzeby.

7) W latach 60. XX wieku Robert Mondavi stworzył w Kalifornii swą pierwszą nowoczesną winiarnię. Obecnie jego winiarnie zajmują ogromne tereny ziemi. Odwiedzają je wycieczki, podczas których odwiedzający poznają historię winnic i degustują wina.

8) Europejska kariera wina kalifornijskiego zaczęła się w latach 70-ych. Degustacja, jaka odbyła się w 1976 r. w Paryżu, była przełomem torującym drogi kalifornijskiego wina do podniebień europejskich smakoszy.

Santa Monica Kalifornia USA ciekawostki
Park w Santa Monica, Kalifornia

Filmy i wino

9) Wielkim miłośnikiem wina jest znany reżyser i producent filmowy, Francis Ford Coppola (ur. 1939). Był reżyserem m.in. filmów: Ojciec chrzestny, Czas apokalipsy, Wielki Gatsby, Cotton Club. Zakupił jedną z kalifornijskich winiarni Inglenook. Oprócz produkcji wina pod marką Niebaum-Coppola, starą winiarnię Inglenook zamienił w muzeum. Można tu poznać historię posiadłości i produkowanego tutaj wina. Wśród eksponatów muzeum jest tu pięć statuetek Oscara, jakie zdobył Coppola i czerwony zabytkowy samochód, który widzieliśmy w jednym z jego filmów.

Kolejne ciekawostki o winie kalifornijskim

10) Obecnie wina kalifornijskie, to wielki przemysł. Mniejsze winnice butelkują swoje wino, ale są też wielcy producenci, produkujący duże ilości wina.

11) Smakosze twierdzą, że jeśli kalifornijskie wino – to nie białe i inie słodkie. Zatem wino czerwone, wytrawne.

12) Wina kalifornijskie można kupić także w Polsce i mają tu swoich wielbicieli.

Wino kalifornijskie ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: jedna z winnic w Kalifornii

Zobacz też:
> Kalifornia ciekawostki
> Polskie wino
> Słynny Hollywood sign
> Turystyka piwna