Japonia. Wielki Budda w Kamakura
Wesoły Wieżowiec odwiedził jeden z największych posągów Buddy, znajdujący się w Kamakura
Kamakura, to 170-tysięczne miasto na wyspie Honsiu (Japonia), w prefekturze Kanagawa, oddalone o 50 kilometrów na południowy zachód od Tokio. W latach 1192-1333 była stolicą Japonii, a prawa miejskie uzyskała w 1939 roku.
Z historii
Kamakura dzięki szogunowi Minamoto Yoritomo w 1192 r. na ponad 140 lat stała się stolicą i centrum politycznym Japonii. W 1333 r. stolicę kraju przeniesiono do Kioto.
Wypoczynek i świątynie
Kto chce odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku Tokio, w weekend może wybrać się np. do Kamakura. Jest tu plaża pokryta ciemnym piaskiem wulkanicznym, można popływać w ciepłej wodzie oceanu. Jednak Kamakura jest znana z obiektów kultu religijnego. Są tu świątynie:
1) Kencho-ji
2) Engaku-ji
3) Tokei-ji
4) Tsurugaoka Hachiman-gu (w 1199 r. przy wejściu do tej świątyni zgładzono księcia Yoritomo Minamoto)
5) Kamakura-gu (tu z kolei zgładzono księcia Morinaga)
6) Kōtoku-in.
Wielki Budda
Ostatnia z wymienionych czyli Kotoku-in, znana jest głównie z tego, że obok znajduje się Kamakura Daibutsu, czyli monumentalny pomnik Buddy Amidy, siedzącego w pozycji lotosu. Jest on największą tutejszą atrakcją turystyczną. Być w Kamakura i nie zobaczyć Buddy? Nie ma takiej możliwości!
Posąg buddy odlano z brązu. Waży 121 ton i ma 13,35 m wysokości. Sama twarz ma 3 metry wysokości, a ma ucho 1,9 metra. Powstał prawdopodobnie w 1252 roku. Wcześniej stał wewnątrz drewnianej świątyni, aż do chwili gdy w 1495 r. została zniszczona przez falę tsunami. Na szczęście ocalał i obecnie stoi na świeżym powietrzu.
Aby zobaczyć ten drugi co do wielkości posąg Buddy w Japonii (ustępuje pierwszeństwa jedynie Buddzie ze świątyni Todai-ji w mieście Nara) i zrobić sobie z nim selfie, należy zapłacić niedużą opłatę (równowartość kilku PLN). Za jeszcze mniejszą opłatą można go obejrzeć wewnątrz, gdyż posąg wewnątrz jest pusty. Ale gdy jest gorąco, lepiej tego nie robić, bo jest tu jak w piekarniku.
I jeszcze kilka ciekawostek
• Z tyłu posąg ma drzwi (wejście do wewnątrz) oraz dwa okna.
• Maksymalna grubość skorupy, to 10 centymetrów.
• Zanim powstał obecny posąg, istniał Budda wykonany z drewna, który został uszkodzony przez burzę w 1248 r.
• Przed wejściem na teren obiektu znajduje się napis: “Przybyszu, kimkolwiek jesteś i jakiegokolwiek jesteś wyznania, gdy chcesz się schronić w tej świątyni, pamiętaj, że kroczysz po ziemi uświęconej czcią wieków. To świątynia Buddy i odwieczna brama, dlatego winna być przyjęta z właściwą czcią”.
• W 1923 r. trzęsienie ziemi zniszczyło podstawę na której spoczywa posąg; potem ją naprawiono.
Wielkiego Buddę w Kamakura odwiedził Wesoły Wieżowiec, co widzimy na zdjęciach. Niestety padał deszcz, więc szybko się rozpadł.
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec