Kamień nazębny – 10 ciekawostek
Jak powstaje, jak go usunąć? Kamień nazębny ciekawostki
Ciekawostki o kamieniu nazębnym – 1
1) Kamień nazębny (po łacinie: calculus dentalis), to zwapniała płytka nazębna.
2) Powstawanie kamienia nazębnego rozpoczyna się po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia zębów.
3) Kamień nazębny składa się z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, ze złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.
4) Najpierw na zębach odkłada się płytka nazębna. Gdy nie zostanie usunięta przez szczotkowanie zębów, 2-3 dni potem zaczyna odkładać się kamień nazębny.
5) Płytka nazębna, to bezbarwna lub mlecznobiała płytka nazębna. Tworzy się na zębach od 4 do 12 godzin od ostatniego szczotkowania zębów. Najczęściej osadza się wzdłuż linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Jest znacznie bardziej miękka niż kamień nazębny.
Kamień nazębny ciekawostki – 2
6) Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej. Trzeba udać się do dentysty.
7) W zależności innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj ma barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów
8) Kamień nazębny występuje nie tylko u człowieka, ale też u zwierząt.
9) W zależności od umiejscowienia na powierzchniach zębowych, odróżnia się kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy. Ten pierwszy odkłada się powyżej brzegu dziąsłowego na koronach zębów. Ten drugi odkłada się poniżej brzegu dziąsłowego, w obrębie kieszonek.
10) Na powstawanie kamienia nazębnego ma wpływ nie tylko zła higiena jamy ustnej. Także skład śliny konkretnego człowieka czyli wysoki poziom białka oraz enzymów. Nawet wiek człowieka oraz to, jakie lekarstwa przyjmuje.
Kamień nazębny ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o zębach
> Historia szczoteczki do zębów