rynek straż pożarna Karczew ciekawostki

Ciekawostki o Karczewie, woj. mazowieckie

Czas czytania:2 minut/y, 44 sekund/y

Karczew ciekawostki i najważniejsze informacje

Karczew informacje

1) Karczew, to 10-tysięczne miasto nad rzeką Wisłą. Położone jest w województwie mazowieckim, niedaleko Otwocka, 31 km od Warszawy. Wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

2) Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Karczew, w której mieszka 16 tys. ludzi.

Karczew ciekawostki z historii

3) Karczew prawa miejskie miał w latach 1548-1869 oraz ma obecnie, od 1959 roku.

4) Nazwa miasta pochodzi od nazwiska Karczewskich, rodu pierwszych właścicieli.

5) Początki Karczewa, to kontakty handlowe związane z przeprawą towarów przez Wisłę, do Gdańska. Zatrzymywali się tu kupcy. Po pożarze z 1563 r., podczas którego spłonęła część domostw i drewniany kościół, rozwój miasta na jakiś czas się zatrzymał.

6) Na przełomie XVIII i XIX wieku Bielińscy, ówcześni właściciele okolicznych ziem, w tym Karczewa, sprzedali zadłużone ziemie Wojciechowi Sulimierskiemu za 2.880.000 złotych. Był właścicielem przez 20 lat, jednak nie udało mu się przywrócić majątkowi świetności, a pałac popadał w ruinę. W 1828 roku majątek kupił Jan Jerzy Kurtz III.

7) W 1939 r. w Karczewie mieszkało 4 tys. ludzi.

8) Podczas II wojny światowej Karczew zaopatrywał Warszawę w mięso i wyroby mięsne. Nazywany był wtedy żartobliwie “Prosiakowem”.

kościół Karczew ciekawostki zabytki
Kościół św. Wita. Karczew ciekawostki. Foto: Jolanta Dyr / cc by-sa 3.0

Karczew zabytki, co zobaczyć

9) Barokowy kościół świętego Wita zbudowano w latach 1732-1737. Po pożarze w 1865 został odbudowany. Kilka razy był przebudowywany. Jego najstarszą częścią jest kaplica Karczewskich, która istniała w 1541 r. gdy kościół był drewniany. W wewnętrzne ściany kaplicy wmurowano dwa fragmenty nagrobka Piotra Mikołaja Karczewskiego, który zmarł w 1601 roku.

10) Drewniany dom mieszkalny stojący przy ul. Warszawskiej, to dawna karczma z połowy XIX wieku. Wcześniej stała w pobliżu wsi Przewóz.

11) W XIX wieku założono w Karczewie cmentarz żydowski. Obecnie przy ul. Otwockiej na jego terenie (2 ha powierzchni) zachowało się ok. pół setki nagrobków. Najstarszy jest z 1876 roku.

13) Na rogu ulicy Częstochowskiej i W.Żaboklickiego stoi XVIII-wieczna, barokowa kapliczka z rzeźbą św. Leonarda. Według legendy odpoczywał obok niej Tadeusz Kościuszko, wzięty do niewoli po bitwie pod Maciejowicami.

stadion tablica pamiątkowa Karczew ciekawostki
Tablica upamiętniająca wydarzenia z 1943 roku. Karczew ciekawostki

14) Cmentarz przy ul. ks.Żaboklickiego założono w 1812 roku, choć jego początki sięgają XVIII wieku. Najstarsze pomniki są z drugiej połowy XIX wieku. W centrum cmentarza stoi klasycystyczna kaplica grobowa Bielińskich (właścicieli majątku Otwock Wielki) z początku XIX.

15) Stojący przy Rynku Zygmunta Starego 35 w Karczewie budynek z wieżą, to budynek straży pożarnej.

16) Pomnik na rynku Karczewa z orłem w koronie na szczycie, stanął w 1985 roku. Upamiętnia poległych w 1918, 1939 i 1945 roku.

Marian Olszewski tablica Mazur Karczew ciekawostki
Marian Olszewski. Tablica obok wejścia na stadion klubu Mazur Karczew

Kolejne ciekawostki o Karczewie

11) Pod koniec XX wieku w Karczewie montowano samochody Mercedes.

12) Ludowy Klub Sportowy „Mazur” Karczew założono w 1942 roku. Piłkarze Mazura Karczew (obecna nazwa klubu) rozgrywają mecze na stadionie przy ul. J. i L. Trzaskowskich 1. Stadion nosi imię Mariana Olszewskiego (1932-2014), piłkarza i szkoleniowca klubu przez 60 lat. Przy wejściu na stadion jest tablica pamiątkowa jemu poświęcona.

13) Obok stadionu jest jeszcze jedna tablica, upamiętniająca wydarzenia z września 1943 roku. Mecz piłkarski AKS-42 Karczew z Falą Grochów został brutalnie przerwany przez hitlerowców.

Karczew ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: straż pożarna w Karczewie

Zobacz też:
> Pruszków
> Radzymin
> Serock

pomniki Waszyngton USA pomnik ciekawostki Poprzedni post Pomniki w Waszyngtonie
sport ciekawostki biegacze bieg przez płotki bieżnia Następny post Ciekawostki związane ze sportem i olimpiadami, olimpijskie rekordy