Zadziwiające ciekawostki o karmie dla zwierząt
Karma dla zwierząt ciekawostki
Skąd i kiedy wzięła się karma dla zwierząt? Co jadają psy, chomiki, kury, konie? Czy jedzenie z jednej miski, to dobry pomysł?
Historia dożywiania zwierząt
1) W średniowieczu karmiono psy suchym chlebem i mięsem. Często rzucano psom całe tusze drobiu lub drobnej trzody.
2) Przez całe wieki uważano, że koty nie potrzebują dokarmiania. Zadaniem tego zwierzaka była ochrona spichlerzy i spiżarni przed myszami, którymi się żywiły. Kocia karma, to wynalazek XX wieku.
Karma dla zwierząt ciekawostki
3) Za wynalazcę suchej karmy dla psów uważa się elektryka z Ohio. James Spratt zauważył na nadbrzeżu psy walczące o sucharki. To go zainspirowało i wkrótce wynalazł suchą karmę dla psów.
4) Prawdziwa rewolucja w przygotowywaniu karmy na masową skalę nastąpiła w latach 50. XX wieku. Zaczęto gotować wszystkie składniki, a następnie przepychać przez wytłaczarkę. Na koniec produkt wypiekano i dodawano wszystkie utracone w procesie produkcji witaminy.
5) Obecnie istnieją na rynku wysokospecjalistyczne produkty, przeznaczone do żywienia zwierząt z chorobami nerek, serca, czy z cukrzycą. Modne są także karmy wegetariańskie, bezzbożowe czy organiczne.
Pasza dla krów i drobiu
6) Pasze dla krów dzieli się na pasze objętościowe i koncentraty, tzw. pasze treściwe. Do paszy objętościowej należy słoma, kiszonki, ziarna zbóż i trawa na pastwisku. Do pasz treściwych zaliczamy pasze i gotowe koncentraty oraz rzepak, groch, fasolę, soję.
7) Najlepsza pasza dla kur, to pszenżyto lub pszenica, a także kukurydza. Pszenica ma niską zawartość włókna i duże stężenie łatwo przyswajalnej skrobi. Nie wolno jednak podawać kurczętom zbyt dużej ilości pszenicy. Nadmiar glutenu powoduje sklejanie dzioba i prowadzi do deformacji.
Trzoda chlewna, konie
8) W żywieniu trzody chlewnej stosuje się podział według określonych grup. Żywienie lochy zależy od fazy rozrodczej, w której się znajduje. Dla prosiąt przewidziane są pasze bogate w immunoglobuliny, zawierające przeciwciała.
9) Konie ze względu na specyficzną budowę układu pokarmowego, muszą mieć dobrze skomponowaną dietę. Koń może żywić się paszą objętościową, suchą lub soczystą. Kiszonki, siano, trawa oraz uwielbiana przez konie koniczyna, jest zazwyczaj podstawą takiego żywienia.
Jedzenie zwierząt
10) Mało kto wie, że chomiki mogą jeść mięso. Podstawą ich diety są gotowe mieszanki ziaren lub ziarniste kolby. Chomiki nie pogardzą też białkiem jajka, gotowanym bez przypraw mięsem oraz jogurtem naturalnym. Uwielbiają także suszone larwy mącznika. Te dzikie, żyjące na wolności nie pogardzą dżdżownicą lub gąsienicą motyla, o ile ta znajdzie ona się na ich wysokości. Do prawidłowego funkcjonowania chomiki potrzebują białka, którego źródłem jest głównie mięso.
11) Szynszyle to zwierzęta, które wiele osób trzyma w domu. Lubią aromatyczne mieszanki ziół.
12) Kot i pies nie powinny jeść z jednej miski. Jeśli mamy w domu oba zwierzaki trzeba pilnować, aby nie podjadały od siebie nawzajem. W kociej karmie zawarta jest tauryna, której psy nie potrzebują. Ponadto oba rodzaje karmy różnią się pod względem zawartości białka. Dla kota jest przewidziana jego większa ilość niż dla psa. Jeśli jednak zdarzy się, że pies dorwał się do kociej miski, to nie panikujmy. Jednorazowe spożycie nie będzie miało żadnych negatywnych konsekwencji.
13) Niektórzy miłośnicy zwierząt biorąc ślub informują zaproszone na wesele osoby, aby zamiast kwiatów przyniesiono im karmę dla zwierząt kupioną w sklepie. Otrzymane prezenty para młoda zanosi potem np. do schroniska dla psów.
Karma dla zwierząt ciekawostki: (c) Sadurski.com / GT
Zobacz też:
> Dokarmianie ptaków zimą
> Ciekawostki o zwierzętach
> Dowcipy o zwierzętach