Niesamowoite ciekawostki o karnawale

karnawał ciekawostki wenecki maski karnawałowe Rio de Janeiro

Karnawał wenecki? Oczywiście w Wenecji, z maską wenecką na twarzy. Brazylijski karnawał w Rio de Janeiro. Także inne ciekawostki o karnawale i zabawach karnawałowych

Ile trwa karnawał?

1) Karnawał rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu.

Skąd jest nazwa karnawał?

2) Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carnevale / carne vale (po polsku: „żegnaj mięso”). Nazwa oznaczała pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.

3) Maskarada (bal maskowy) – bal, na którym jego uczestnicy występują w maskach i przebierają się w kostiumy. Tradycja maskarad wywodzi się z włoskich zabaw karnawałowych, popularnych pod koniec średniowiecza i w renesansie.

4) Bal (z łaciny: ballare – czyli: tańczyć) – to zabawa taneczna, zazwyczaj o poważnym charakterze. Bale najczęściej organizuje się w okresie karnawału. Odbywają się wieczorem i mogą trwać do późnych godzin nocnych.

5) Staropolska nazwa karnawału, to zapusty.

Karnawał w Rio de Janeiro

6) Karnawał w Rio (carnaval carioca) uważany jest za największy festyn świata. To pochód szkół z setkami muzyków i tancerzy tańczących samba enredo, transmitowany przez telewizję. Punktem kulminacyjnym jest wejście pochodu na zbudowany w 1984 r. i mieszczący 60 tys. widzów sambodrom. Jury ocenia poszczególne grupy według ściśle wcześniej ustalonych kryteriów. Czołowe szkoły i kompozytor zwycięskiej samby cieszą się w całej Brazylii wysokim prestiżem. W Rio istnieje ponad 40 szkół samby, mających nawet po kilka tysięcy członków.

Karnawał w Wenecji

7) Wenecki karnawał ma swoje początki już w XIII wieku. Wtedy pojawiły się pierwsze wzmianki tekstowe na temat noszenia masek karnawałowych. Ale dopiero od XVI wieku jego popularność zaczęła rosnąć. Barwny wenecki bal, wraz z maskami weneckimi i kolorowymi ubiorami stał się słynny w innych krajach. Sama Wenecja stała się znana. Pod koniec XVIII wieku przestała istnieć Republika Wenecka. Zabroniono organizowana bali i zakazano noszenia masek. W XIX w Wenecji wieku próbowano wrócić do tradycji. W 1979 r. włoski rząd oficjalnie postanowił powrócić do organizowania weneckich bali maskowych. Co roku jest inne hasło przewodnie karnawału weneckiego. Uczestnicy bali starają się do niego nawiązywać, przygotowując swoje stroje.

dowcipy humor karnawał ciekawostki wenecki maski karnawałowe Rio de Janeiro

Karnawałowa ciekawostka: bogato zdobione maski weneckie

8) Symbolem karnawałowego balu weneckiego jest piękna, kolorowa maska wenecka. Maska dodaje tajemniczości i anonimowości osobie, która ją nosi. Takie maski wykonywane są ręcznie z porcelany, gipsu lub gazy. To małe, wykonane po mistrzowsku, dzieła sztuki. Oprócz pięknych, żywych barw, maski weneckie mają też doczepione pióra, koraliki, koronki, itp. Wykonawcy masek pamiętają, aby nie utrudniały one osobie noszącej w jedzeniu i piciu.

9) Jednym z najbardziej znanych kształtów masek weneckich jest maska medyka (bo kiedyś była noszona przez lekarzy). Ma długi, zakrzywiony na końcu dziób. Wenecki karnawał, to nie tylko maski, ale cała moda. Na przykład panowie przywdziewają ciemną pelerynę, trójgraniasty kapelusz.

10) Z karnawałem w Wenecji łączy się pewna tradycja. Jest nią tak zwany Lot Anioła (Il Volo dell’Angelo). Człowiek przebrany za anioła zjeżdża się z wieży dzwonnicy po linie, ku uciesze widzów. Tradycja ta nawiązuje do pokazów cyrkowców i akrobatów, którzy swymi występami rozpoczynali karnawał w Wenecji. Są też pokazy sztucznych ogni.

11) Zakończenie weneckiego karnawału oznajmiają kościelne dzwony. Jest to dokładnie o północy. Mieszkańcy Wenecji (i przybysze) zdejmują wtedy swoje maski i wracają do codzienności.

Ciekawostki o karnawale: (c) Sadurski.com

Karnawał cytaty, przysłowia

* W karnawale same bale.
* Życie to długi karnawał, podczas którego zwykle nosi się maskę.
* Kiedyś karnawał się skończy, a maski opadną.
* Po karnawale – czas na gorzkie żale.

Zobacz też: 
> Dowcipy o karnawale
> Włochy i Włosi ciekawostki
> Włochy ciekawostki turystyczne