Wigilijna ryba. Wszystko o karpiu
Karp ciekawostki i informacje o karpiu. Rybie którą wielu Polaków spożywa w Wigilię. Co karpie jedzą, jak się rozmnaża, jak trafiły do Polski
Karp – ciekawostki na początek
* Karp, to najważniejsza ryba hodowlana w Polsce.
* Karp żyje nawet 45 lat. Rośnie przez całe życie.
* Karp, to ryba ciepłolubna. Lubi wodę o temperaturze 18 – 30 stopni Celsjusza.
* Generalnie występują dwie odmiany karpia: udomowiony oraz dziki (sazan).
* Karp ma 99 międzymięśniowych ości, w okolicy płetwy grzbietowej i części ogonowej.
Co karp lubi jeść – naturalny pokarm karpia
* Karp, to ryba denna. Odżywia się tym, co znajdzie na dnie zbiornika wodnego. Są to rośliny, skorupiaki, mięczaki, larwy owadów.
* Najpierw wsysa otworem gębowym muł, po czym wypluwa go, pozostawiając pokarm.
Rozmnażanie karpia
* Dojrzałość płciową karp zyskuje w wieku 3-4 lat. Hodowlany – już po około roku.
* Karp składa ikrę w maju i czerwcu – wtedy jest czas tarła. Karpie skaczą wtedy nad taflę wody (nawet półtora metra w górę), hałasując.
* Samce karpia rywalizują w dotarciu do atrakcyjnej samicy.
* Samica karpia przykleja ikrę (od 180 tys. do nawet ponad miliona jaj) od spodu rośliny wodnej. 3-5 dni później z ikry wylęga się narybek wielkości 5 milimetrów, który szybko rośnie.
Historia karpia
* Początkowo karp występował w południowo-wschodniej Europie i w Azji. Miał srebrzysto-brązowe łuski.
* Karp był hodowany na dużą skalę już w V wieku p.n.e., w Chinach i nie tylko. Został niemal udomowiony. Dorastał wtedy do 1 m długości i 30 kg wagi.
* Hodowcy zaczęli krzyżować karpia z innymi gatunkami ryb, przez co łuski niemal znikły.
Historia karpia w Polsce
* Karpia do Polski sprowadzili z Czech Cystersi w XII wieku. Hodowali wówczas karpie w stawach obok swych klasztorów, w całej Europie. Hodowali akurat karpie, bo szybko przyrastały na wadze i były łatwe w hodowli.
* W XVIII wieku, po okresie konfliktów zbrojnych na terenie Rzeczpospolitej, karp stracił na znaczeniu. W publikacji “Compendium ferculorum albo zebranie potraw” Stanisława Czernieckiego znalazło się tylko 8 przepisów na danie z karpia.
* 20 kwietnia 1880 r. Adolf Gasch z Galicji (obecnie Polska) podczas wystawy rolniczej w Berlinie zaprezentował wyhodowany przez siebie gatunek karpia. Zdobył złoty medal, a jego karpie zyskały popularność w całej Europie. Ten karp, to lustrzeń, znany obecnie jako karp królewski.
* Na początku XX wieku karp był powszechnie spożywany przez Żydów.
* Można zaryzykować twierdzenie, że obecną popularność karpia zawdzięczamy komunistom. Po II wojnie światowej Polakom trzeba było zapewnić jedzenie, a karp jak już wiemy, szybko rósł i był łatwy w hodowli. Szybko trafił na polskie wigilijne stoły. Wtedy pojawiły się kolejne odmiany karpia. Królewski (galicyjski), pełnołuski, bezłuski (golec), karp Zatorski.
Karp w Polsce – ciekawostki
* Wśród najczęściej spożywanych ryb w Polsce, karp jest na czwartym miejscu.
* W ostatnich latach wzrasta świadomość ekologiczna Polaków. Karp (i inne ryby) ma układ nerwowy. Czuje ból, cierpi. Powstały akty prawne regulujące kwestie transportu i przetrzymywania karpia przeznaczonego do sprzedaży. Miłośnicy zwierząt apelują, aby kupować karpia martwego. Nie narażać go na cierpienia, bo nieumiejętne własnoręczne zabijanie karpia naraża go na dodatkowe cierpienia.
* Od 2012 r. w Niemodlinie (woj. opolskie) organizowany jest międzynarodowy (początkowo ogólnopolski) konkurs rysunku satyrycznego Karpik. Jest on częścią organizowanego tu Święta Karpia.
Karp na świecie
* Karp występuje w 60. krajach, na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W USA i Australii jest uważany za szkodnika. W Australii nie jest spożywany. Jest z niego produkowany karpi nawóz.
* W Unii Europejskiej produkowanych jest ok. 70 tys. ton karpia rocznie. Największym europejskim producentem jest Polska.
Świąteczne tradycje – karp wigilijny
* W polskiej tradycji na wigilijnym stole musi być ryba. Najczęściej jest to właśnie karp. Poza okresem Bożego Narodzenia trafia on do sklepów dosyć rzadko.
* Łuska karpia wigilijnego włożona do portfela podobno zapewnia szczęście i dostatek właścicielowi tego portfela aż do kolejnej Wigilii.
* Zwyczaj spożywania karpia podczas wieczerzy wigilijnej istnieje nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.
Mięso karpia i kalorie
* Świeże mięso karpia o wadze 100 gram zawiera 110 kalorii.
* Karp jest rybą średniotłustą. Jego mięso ma łatwo przyswajalne białko, zawiera witaminy B1, B6, B12 i PP. Zawiera m.in. fosfor, potas, selen, cynk, żelazo, siarkę i magnez.
Jak przyrządzamy karpia
* Karp może być smażony, gotowany, pieczony, faszerowany i w galarecie. Bywa przyrządzany na słodko i na ostro.
* Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu mułu, przed przyrządzeniem należy zamoczyć karpia w mleku i wstawić do lodówki. Można też obłożyć karpia plastrami pokrojonej cebuli, po czym wstawić do lodówki.
Jak łowić karpia
* Jak wędkarze łowią karpia? Najpopularniejsze są dwie metody: spławikowa i gruntowa. Najczęstsze przynęty, to kukurydza, kulki proteinowe, ciasto, białe robaki i rosówki.
* W 2005 r. w USA odbyły się Karpiowe Mistrzostwa Świata (World Carp Cup). Zwycięska drużyna, która złowiła najwięcej kilogramów karpi, wygrała pół miliona dolarów oraz dwa samochody terenowe.
Karp i rekordy
* Rekordowego karpia złowiono na wędkę w prywatnym łowisku na Węgrzech. Miał 46,1 kg, mierzył 113 kg. Wkrótce angielski wędkarz złowił jeszcze większego. Było to w Tajlandii, a złowiony przez niego karp syjamski ważył 61 kg.
* Rekord Polski? Złowiono karpia mającego 34 kg wagi i 110 cm długości.
Karpiowe tajemnice
* Świeży karp ma jasne, szkliste oczy, świeży zapach, łuski przylegające do ciała i skrzela w kolorze czerwonym.
* Najsmaczniejsza część karpia? Fragment w pobliżu ogona.
* Najlepszy w smaku karp waży od 1,5 do 2 kilogramów.
* Zapach mułu mają karpie ważące ponad 3 kg oraz odłowione wcześniej i zamrożone, a potem sprzedawane w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Karp ciekawostki
* Karp hodowlany karmiony jest paszami i nasionami roślin strączkowych.
* Karp koi, to ozdobna odmiana karpia. W XIX wieku pojawiła się w Japonii, w XIX wieku. Potem pojawiło się 120 kolejnych odmian koi. Ta odmiana ma miłe dla oka ubarwienie, w tym żółte i czerwone.
* W Chinach karp jest symbolem szczęścia.
Karp ciekawostki: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Ciekawostki o kolędach, słowa znanych kolęd
> Wigilia – ciekawostki
> Wieloryb ciekawostki