Jaką kartę microSD wybrać?
Karty microSD
Korzystamy z coraz większej ilości urządzeń elektronicznych, które wymagają pamięci. Jeśli chcemy grać w dużo gier mobilnych, odwiedzać darmowe spiny za rejestrację, to może nam zabraknąć miejsca w telefonie. Ponadto większość kamer, dronów, tabletów i smartfonów wymaga dziś kart microSD jako głównego lub dodatkowego miejsca na dane. Karta karcie jednak nie jest równa, więc postanowiliśmy sprawdzić informacje o tym, na co warto zwrócić uwagę przy doborze takiego elementu.
Jaką pojemność wybrać?
Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest pojemność karty. W tym zakresie powinniśmy kierować się 2 istotnymi sprawami. Na początek wybieramy, ile potrzebujemy GB do swojej kamery, drona czy smartfona, a następnie sprawdzamy, jaka jest maksymalna wartość obsługiwanej pamięci przez urządzenie. Każdy sprzęt ma oznaczoną przez producenta pojemność, którą obsługuje, jak i szybkość zapisu. Jeśli nasza karta nie będzie wpisywała się w te wartości, to w takim wypadku może zostać nieodczytana przez telefon czy tablet.
Wiele osób radzi, aby w przypadku sprzętów do rejestracji zdjęć i obrazów korzystać z mniejszych kart. To znaczy, aby nie decydować się na jedną 256 czy 512 GB, tylko stawiać na dwie mniejsze. W razie zgubienia jednej możemy zachować materiały z drugiej. Ponadto wielu użytkowników dronów czy kamer sportowych przyznaje się do tego, że przy tak dużych pojemnościach zdarza im się zgrywać materiały dopiero po pewnym czasie, co zwiększa ryzyko ich utraty.
Klasa szybkości karty
Dawniej nie mieliśmy za bardzo problemów z doborem kart, gdyż były one mniej więcej podobnej klasy. Dziś jednak standardem jest kręcenie wideo w jakości 4K, UHD, tworzenie seryjnych zdjęć w RAW-ach. Do takich materiałów zdecydowanie przyda się nam karta o wyższej prędkości. Tyczy się to jednak nie tylko zapisu, lecz i odczytu, przenoszenia plików z karty na komputer, inne dyski. Szczególnie polecane są te modele, które posiadają klasę szybkości UHS – Ultra High Speed.
Minimalnie warto decydować się na Class 10 (C10), która ma prędkość zapisu co najmniej 10 MB/s, ma UHS Class 1 (U1), Video Class 10 (V10) obsługujące materiały wideo w jakości 720p/1080p/4K. Różnice w cenach nie są zbyt duże, a można dzięki temu zyskać niezawodną kartę do różnych urządzeń. Osobną sprawą jest klasa szybkości video. Spotkamy się obecnie z 5 klasami: V6, V10, V30, V60 i V90. Informują nas zatem o tym, jaka jest minimalna prędkość MB/s zapisu i odczytu danych. V6 zatem będzie miała minimum 6 MB/s, zaś V90 to już 90 MB/s.
Można się także zetknąć z oznaczeniami typu A1 i A2. Oznaczają one losowy odczyt i zapis danych, a sama klasa istotna jest dla smartfonów. A1 oferuje nam minimalną prędkość zapisu 10 MB/s, minimalny losowy odczyt na poziomie 1500 IOPS, a zapis 500 IOPS. A2 ma podobną prędkość, jednak 10 MB/s minimalne odczyty i zapisy to o wiele większe wartości: 4000 IOPS oraz 2000 IOPS. Jeśli zatem chcemy na swoim smartfonie korzystać z wielu aplikacji instalowanych na karcie zewnętrznej, to klasa A2 będzie do tego najlepsza.
Karty microSD. Jakiego producenta wybrać?
Na rynku obecnie zetkniemy się z wieloma kartami pamięci. Od razu chcielibyśmy przestrzec przed tanimi egzemplarzami z marketów czy aukcji, które zazwyczaj mogą mieć dużą pojemność, jednak niską prędkość oraz klasę. W szczególności polecane są karty marek Samsung i SanDisk. Do tego dochodzą także karty Kingstona, jednak wśród nich dostępne są zarówno polecane i zaawansowane modele, jak i również karty dla mało wymagających za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Warto zatem zawsze sugerować się klasami, jak i opiniami w sklepach internetowych.
Karty microSD. 1002 – zawsz
Zobacz też:
> Ciekawostki z kraju
> Lornetki ciekawostki