rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatura i rysunek satyryczny – informacje

Czas czytania:7 minut/y, 24 sekund/y

Karykatura i rysunek satyryczny – podsumowanie roku 2008

O kim i o czym pisaliśmy w serwisie “Rysunek satyryczny i Plastyka” portalu Sadurski.com w 2008 roku?

Wbrew opinii niektórych, że w polskim rysunku satyrycznym dzieje się niewiele i przeżywa wręcz “kryzys”, portal Sadurski.com w minionym roku odnotował ponad 200 newsów związanych z rysunkiem satyrycznym (w tym niewielką ilość newsów na temat komiksów oraz informacje zza granicy). Zatem średnio częściej niż co 2 dni było coś ciekawego do opisania. Przypominamy, o czym pisaliśmy w roku 2008.

Konkursy
• Portal Sadurski.com odnotował prawdopodobnie komplet wyników konkursów rysunku satyrycznego rozstrzygniętych w naszym kraju. Były to m.in. konkursy: Satyrykon 2008 (Legnica), Festiwal Koziołki (Poznań), Nafta i gaz (Zielona Góra), Satyra poza krawędzią (Łódź), Roponioska (Gorlice), Pięć kółek nad Pekinem (Warszawa), Big Boat (Łódź), Tuba Satyrica (Toruń), Łódka (Łódź), Karpik (Niemodlin), Jaka będę (Jedwabno), Złota Szpila (Przemyśl), konkurs o Eryku Lipińskim (Warszawa), PRL na wesoło (Nysa), Biały Miś (Radzyń Podlaski), Konkurs na komiks ekonomiczny (Warszawa). Pisaliśmy też o wynikach niektórych międzynarodowych konkursów, szczególnie gdy Polacy zdobywali w nich nagrody.

Galerie
• Z radością odnotowywaliśmy działalność polskich galerii prezentujących rysunek satyryczny. Były to: Na Tynku (Tarnowskie Góry), Na drabinie (Włocławek), Piranie Dwie (Jarosław), Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry (Warszawa) i oczywiście Muzeum Karykatury w Warszawie. Przypomnieliśmy też działalność galerii Krzywe Zwierciadło z Zielonej Góry.

Wystawy
• Informowaliśmy o wernisażach i o trwających wystawach rysunku satyrycznego – zbiorowych i indywidualnych. Były to m.in wystawy: Sportowcy w karykaturze, Pocztówki świąteczne, rysownicy UE w Grecji, Ryszard Szymczak w Brzezinach, pokonkursowa wystawa Radio w Poznaniu, Zbigniew Jujka w Zielonej Górze, Michał Graczyk w Widawie i w Białej, Maciej Pietrzyk w Warszawie, Ireneusz Parzyszek w Jarosławiu, Andrzej Mleczko w Tarnowskich Górach, KoŃspiracje, Polak w kosmosie (wystawa “Vankukusia”), Bohdan Butenko w Lublinie, Tadeusz Krotos w Gliwicach, pokonkursowa Olense Kartoenale w Białogardzie, Marek Konecki na Trakcie, Kazo Kanala w Warszawie i szereg innych.

Rysownicy w prasie
• Pisaliśmy o rysownikach w polskiej prasie, m.in. o Henryku Sawce, który zakończył współpracę z Wprost i a trafił do Polityki, a także o tym, że jego rysunki można było naklejać na pisanki (naklejki dołączone do dziennika “Polska”). Pisaliśmy o rezygnacji z publikowania rysunków przez Tele Tydzień i o komiksowej serii o tematyce sportowej dołączanej do “Gazety”. W liście płac mediów “Dziennik” (a my za nim) napisał ile zarobił rysownik satyryczny na reklamie. Pisaliśmy o rysunkach w tygodniku Przegląd oraz internetowej galerii rysunkowej dziennika “Polska”.

Książki
• Staraliśmy się odnotowywać kolejne publikacje rysunku satyrycznego. Pisaliśmy o książkach: “The Best of Sawka” Henryka Sawki, “Polacy i Rosjanie we wzajemnej karykaturze”, “Zwykłe zad*pie” Sławomira Łuczyńskiego, o albumie z okazji 10-lecia “Piranii” oraz o sygnalnych numerach serii “Mistrzowie karykatury polskiej – Kreską i humorem”.

Jubileusze
• Rok 2008, to także rok jubileuszy. Przed 30. laty powstało Muzeum Karykatury w Warszawie, 10 lat temu miała miejsce pierwsza wystawa w galerii Pirania w Jarosławiu (prowadzona przez Henryka Cebulę), również 10 lat temu zadebiutował Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry na warszawskich Bielanach, kierowany przez Macieja Pietrzyka. 75. urodziny obchodził Andrzej Czeczot, a 50. urodziny Henryk Sawka (który zadebiutował 25 lat temu). Od 30. lat publikuje w prasie Mirosław Hajnos, od 25 lat rysuje Arkadiusz Gacparski, od 10 lat publikuje rysunki Jarosław Wojtasiński. Komiksowa postać Koziołka Matołka powstała 75 lat temu, słynna Myszki Mickey została narysowana po raz pierwszy 80 lat tamu, a komiksowy kot Garfield 30 lat temu.

Imprezy, festiwale, wydarzenia
• W minionym roku pisaliśmy o debiutującym Festiwalu Satyry Europejskiej “Koziołki”, o Papkinadzie w Kołobrzegu, o VI Warsztatach Artystycznych Morka w Ustroniu Morskim,  Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych “Humor łączy narody” w Kołobrzegu i o plenerach satyrycznych w Kołobrzegu i Biskupinie. Odbyło się kolejne walne zgromadzenie SPAK oraz VI Salon SPAK. W Jarosławiu odsłonięto ławeczkę ś.p. Edwarda Kiferlinga, w Warszawie na aukcji sprzedawano oryginały rysunków ś.p. Jerzego Flisaka, w serialu “Na dobre i na złe” pojawił się wątek rysownika satyrycznego. Karykaturzyści uczestniczyli w Nocy Muzeów w Warszawie, podczas Festiwalu Dobrego Humoru miał miejsce plebiscyt na najlepszy rysunek, niektórych rysowników pokazywano w stacjach telewizyjnych, przy różnych okazjach.

Rysownicy
• O kim jeszcze w 2008 roku pisaliśmy z imienia i nazwiska? (choć nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich). W newsach Sadurski.com pojawiały się takie nazwiska, jak: Andrzej Lichota, Edward Lutczyn, Mirosław Kuźma, Wiesław Lipecki, Andrzej Krauze, Daniel Strzelczyk, Andrzej Mleczko, Marek Raczkowski, Grzegorz Szumowski, Henryk Cebula, Łukasz Ciaciuch, Witold Mysyrowicz, Henryk Sawka, Grzegorz Sobczak, Julian Bohdanowicz, Andrzej Graniak, Paweł Kuczyński…

Ciekawostki
• Portal Sadurski.com nie tylko zapraszał rysowników do udziału w konkursach międzynarodowych, publikując ich regulaminy nadesłane przez organizatorów. Odnotowywaliśmy też ciekawostki ze świata. Białoruski reżim Łukaszenki rozprawiał się z opozycją pod pretekstem publikacji karykatury, duńskim karykaturzystom grożono śmiercią w związku z publikacją karykatur Mahometa, francuski rysownik stracił pracę za karykaturę opublikowaną w gazecie Charlie Hebdo, a w Belgii skandal wywołał satyryczny rysunek z trumnami żołnierzy wracających z Afganistanu. Ukraińska elektrownia straszyła swych dłużników karykaturą przedstawiającą Adolfa Hitlera, dyrektor norweskiego muzeum ogłosił, że odnalazł cztery rysunki, których autorem jest Hitler. Na aukcji w USA sprzedano karykatury narysowane przez prezydenta-elekta Baracka Obamę, a w Iranie ogłoszono wyniki międzynarodowego, kontrowersyjnego konkursu “Holokaust na wesoło”.

Odeszli
• Rok 2008, to także smutne wiadomości, których nie mogliśmy pominąć. W czerwcu śmiercią tragiczną zmarł Krzysztof Toboła (lat 45). W wieku 78 lat zmarł Jerzy Flisak, a w wieku 74 lat zmarł Janusz Christa, twórca komiksów o Kajku i Kokoszu. Za granicą zmarł słynny rysownik rosyjski Boris Jefimow (lat 108), a w wieku 95 lat zmarł Ollie Johnston – legendarny rysownik filmów Disneya.

Dodamy na końcu, że w 2008 w portalu Sadurski.com zaprezentowaliśmy 11 recenzji komiksów, które napisał Jarosław Marcin Chudzik oraz zaprezentowaliśmy twórczość dwóch rysowników: Vladimira Semerenko (Rosja) i Luiso (Argentyna).

Co w 2009 roku?
• Portal Sadurski.com dziękuje organizatorom i twórcom za przesyłanie aktualnych informacji i materiału ilustracyjnego. W obecnym roku będziemy prezentować kolejne newsy, wraz z twórcami będziemy się cieszyć z ich sukcesów. Będziemy też wspierać, na ile będzie to możliwe, organizatorów imprez, konkursów, wystaw i publikacji (również jako oficjalny patron medialny). Portal Sadurski.com odwiedza obecnie ćwierć miliona unikalnych użytkowników miesięcznie, a linki do wybranych newsów prezentujemy w e-tygodniku Dobry Humor, który trafia do 40.000 czytelników. Mamy też e-newsletter, trafiający bezpośrednio do stu kilkudziesięciu rysowników polskich. Zatem warto skorzystać z popularności portalu oraz naszych możliwości dotarcia do twórców i osób zainteresowanych rysunkową satyrą.

Ci, których zainteresowały niektóre poniższe informacje i chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na wybrany temat, mogą skorzystać z wyszukiwarki, której okienko znajduje się powyżej. Wystarczy wpisać odpowiednie słowo lub nazwisko.

• Rok 2008 przypomniał Szczepan Sadurski
2009-01-03

Rysunki w tygodniku Przegląd

Tygodnik Przegląd w każdym numerze drukuje kilka rysunków, nie tylko w rubryce “Kreślarnia”. A na stronie internetowej prezentuje niedużą galerię

Tygodnik Przegląd, pismo lewicowe, od dawna drukuje wiele rysunków satyrycznych różnych autorów. Jest jednym z ogólnopolskich tytułów prasowych, które chętnie korzystają rysunkowej satyry.

Aktualnie w Przeglądzie można oglądać autorskie rubryki Janusza Stannego i Andrzeja Czeczota (każdy zajmuje pół kolumny), rubrykę “Kreślarnia” (po 3 aktualne rysunki różnych autorów) oraz rubrykę z aktualnym rysunkiem na str. 3 (tu autorzy często się zmieniają). Co jakiś czas Przegląd drukuje też ilustracje, w postaci rysunków satyrycznych.

Przegląd jako jeden z patronów medialnych odnotowuje kolejne wystawy w Muzeum Karykatury (cała kolumna, a na niej informacja o wystawie i kilka rysunków), a niedawno opublikował wywiad z dyrektorem Muzeum Karykatury Markiem Wojciechem Chmurzyńskim.

Również na stronie internetowej tygodnika Przegląd można oglądać rysunki satyryczne wybrane spośród tych, które były publikowane. W zakładce Kreślarnia znajdują się rysunki, takich autorów, jak: Grzegorz Bąkowski, Mirosław Hajnos, Janusz Kożusznik, Andrzej Sejan, Szczepan Sadurski i kilku innych. Jest też kilka rysunków z konkursu rysunku satyrycznego “Radio” w Kożuchowie. Niestety galeria jest skromna, dosyć przypadkowa i prezentująca rysunki dawno publikowane. Nie znajdziemy tu rysunków z aktualnych wydań tygodnika Przegląd.
2008-12-31

Zwykłe zad*pie

Sławomir Łuczyński pod choinkę zrobił sobie prezent i wydał sobie książkę. Nosi tytuł “Zwykłe zad*pie” i właśnie trafiła do portalu Sadurski.com

Niektórym artystom wydawcy wydają książki z rysunkami satyrycznymi. Ale tylko tym najpopularniejszym rysownikom, których rysunki ukazują się regularnie w popularnych, ogólnopolskich gazetach i czasopismach. Bo pewnie słusznie wychodzą z założenia, że na kapitalistycznym rynku wydawniczym można zarobić tylko na tych najpopularniejszych.

Cóż mają robić pozostali rysownicy? Na przykład tacy jak Sławomir Łuczyński z Pabianic, który w minionych latach zdobył dziesiątki nagród na międzynarodowych konkursach w świecie i na dokładkę trochę nagród na konkursach w kraju, ale wciąż jest artystą niszowym? Bo choć stale drukuje w prasie, także tej ogólnopolskiej, ale wciąż nie jest rysownikiem z nazwiskiem rozpoznawalnym dla ludności przeglądającej prasę w Rzeczpospolitej?

Ze swojej bogatej twórczości Łuczyński wybrał niedawno kilkadziesiąt czarno-białych rysunków (koloru wystarczyło tylko na okładkę), dodał do tego wstęp Stefana Lipca (kabaret Pirania), fotkę z czasów, gdy robił w pieluchy (nie wiedząc jeszcze co to pielucha) i wydał to w książce formatu A5.

“Zwykłe zad*pie”, bo tak nosi tytuł ta książka, nie trafi do szerokiej sprzedaży, za to na pewno zadowoli fanów wesołych rysunków. Jeśli jakimś cudem dotrą do tej książki.
2008-12-30

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Paskuda z Zalewu Zegrzyńskiego, karykatura Jezusa
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Krzywe zwierciadło, 10 lat Na Drabinie