mewa mewy Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki

Karykaturzyści Unia Europejska, Niemodlin

Czas czytania:4 minut/y, 52 sekund/y

Rysownicy w Ustroniu Morskim czyli Morka-4

Między 1 a 10 lipca 2005 r. w Ustroniu Morskim odbyły się IV Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne “Morka”. Jak zwykle uczestniczyli w nich znani z prasy autorzy wesołych rysunków, na co dzień mieszkający w różnych miejscach Polski. Oczywiście rysownicy nie lenili się, a swoim zachowaniem oraz rysunkami skłaniali do śmiechu wielu wczasowiczów oraz mieszkańców Ustronia.

W tym roku karykaturzyści postanowili zaślubić się Bałtykowi – wrzucając w jego fale… pierścienie. Potem, po oficjalnym przejęciu władzy w miasteczku uchwalili, m.in., że wójt będzie miał na etacie satyryka, na plaży będą rozsypywane muszelki i bursztyny, specjalna komisja sprawdzi czystość plażowiczów, a bałwany morskie mają zakaz atakowania plaży.

Rysownicy namalowali olbrzymią karykaturę na ścianie Gminnego Ośrodka Kultury i otworzyli drugi przystanek wesołego metra, jakie ma połączyć Ustronie Morskie i Dźwirzyno. W Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie rozegrali II Otwarte Mistrzostwa Polski Karykaturzystów w Strzelaniu (wygrał Arkadiusz Maniuk przed Julianem Bohdanowiczem i Arturem Baranowskim, organizatorem “Papkinady”).

Odsłonięto kolejne ławeczki rysowników. Swoje ławeczki od teraz mają: Bohdan Butenko, Julian Bohdanowicz, Andrzej Dudziński, Henryk Sawka, Marek Raczkowski i ś.p. Antoni Chodorowski.

Oprócz polskich rysowników (Dorota Chwałek, Dariusz Pietrzak, Janusz Mrozowski, Michał Graczyk, Maciej Pietrzyk, Adam Orłamowski, Henryk Cebula, Sławomir Łuczyński, Arkadiusz Maniuk, Andrzej Lichota, Janusz Stanny, Krzysztof Krzych, Mirosław Hajnos, Zenon Żyburtowicz, Jarosław Hnidziejko) w imprezie uczestniczyli goście zagraniczni: Kazo Kanala (szef Unii Karykaturzystów ze Słowacji) oraz Constanze Doring i Karola Richardt (rysowniczki z Niemiec). Gośćmi honorowymi byli: Zofia Chodorowska, Monika Przychodzko, Bogdan Butenko, Julian Bohdanowicz, Wojciech Chmurzyński, Piotr Garbarczyk, Henryk Sawka, Jacek Frankowski i Marian Matocha.

Kolejna “Morka” za rok.
2005-07-17

Polscy rysownicy też weszli do Unii Europejskiej

W momencie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, uczestnicy pleneru satyrycznego “Humor nad Nysą” byli na granicznym moście łączącym (polski) Gubin i (niemiecki) Guben

Między 30 kwietnia a 2 maja w Gubinie (woj. lubuskie) odbył się plener rysowników-karykaturzystów. W tej imprezie, o nazwie Spotkania Satyryczne “Humor nad Nysą“, wzięli udział: Andrzej Graniak, Mirosław Hajnos, Jarosław Hnidziejko, Stanisław Kościesza, Mirosław Krzyśków, Sławomir Łuczyński, Dariusz Pietrzak, Grzegorz Sobczak, Daniel Strzelczyk, Krzysztof Toboła, Dariusz Wójcik, a także Dorota Chwałek i Tomek Wołoszyn (wraz z Wiesławem Galewskim – miejscowym fotografikiem i radnym) sprawcy tego przedsięwzięcia.

1 Maja o północy, czyli w momencie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, uczestnicy pleneru, podobnie jak wiele innych osób, byli na granicznym moście łączącym (polski) Gubin i (niemiecki) Guben. Po spontanicznym rozebraniu muru stojącego między tymi dwoma miastami (można powiedzieć: dzielącymi Polskę od Europy), bez dokumentów wielu Niemców przeszło do Polski, a wielu Polaków – do Niemiec. Wszyscy poczuli się jak jedna wspólna, europejska rodzina.

Nazajutrz uczestnicy pleneru zajęci byli tworzeniem rysunków na temat Unii Europejskiej. Po południu, w Galerii G.I.Edek otwarto wystawę rysunków Andrzeja Graniaka – autora nie raz zdobywającego laury na światowych konkursach. Trzeci, ostatni dzień pleneru to m.in. wspólne ognisko i wspólne zapełnianie rysunkami wielkich plansz ustawionych przed przed Galerią Ratuszową.
2004-05-09

Wesoły Karpik w Niemodlinie

W sobotę, 6 listopada 2004 r. w Domu Kultury w Niemodlinie odbyło się uroczyste wręczenie nagród międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Karpik 2004

Jury, które obradowało 28 października, w składzie: Leszek Ołdak – przewodniczący, oraz członkowie: Kazimierz Staszków, Michał Graczyk i Wojciech Kwieciński, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda: Krzysztof Toboła z Polic
II nagroda: Andrzej Graniak z Warszawy
III nagroda: Henryk Cebula z Przeworska

Wyróżnienia honorowe: Janusz Kożusznik – Katowice, Sławomir Łuczyński – Pabianice, Witold Mysyrowicz – Warszawa, Jacek Frąckiewicz – Widawa, Maciej Trzepałka – Zabrze. Wyróżnieniami honorowymi nagrodzono rysowników zagranicznych: Arion Barreto – Brazylia, Aeyjong Kang – Korea Południowa, Mileta Miloradovic – Serbia i Czarnogóra, Aleksei Kivokoyrtsev – Rosja, Vladimir Kazanevsky – Ukraina, Mohammad Amin Aghaey – Iran.

Po oficjalnych przemówieniach i wręczeniu nagród, otwarto drzwi do sali wystawowej. Sala udekorowana była sieciami rybackimi, na których rozwieszono część rysunków. Nic dziwnego – tematem konkursu był karpik. Niedługo potem uroczyście odsłonięto trzy pierwsze tablice Ściany Satyryków. Są to metalowe tablice z obrazkami znanych rysowników: Henryka Cebuli, Sławomira Łuczyńskiego i Witolda Mysyrowicza. Za rok zostaną odsłonięte kolejne tablice – na ścianie zostało jeszcze sporo miejsca.

Zaraz potem miała miejsce mniej oficjalna, ale nie mniej przyjemna część imprezy: (niemal) całonocna biesiada przy stołach, których głównym rarytasem był oczywiście karpik. Przybyli na imprezę rysownicy rysowali na wielkich planszach zabawne rysunki, sączyła się muzyka (brawo zespół!) oraz piwo (brawo sponsorzy!). Partia Dobrego Humoru powiększyła się o kolejnych członków. Było sympatycznie, wesoło i kulturalnie, a to najważniejsze.

Kto z rysowników przybył? Już odnotowujemy: Krzysztof Toboła, Andrzej Graniak, Henryk Cebula, Janusz Kożusznik, Witold Mysyrowicz, Jacek Frąckiewicz, Maciej Trzepałka oraz niżej podpisany. Nad całością czuwał rysownik, współorganizator i dobry duch imprezy: Michał Graczyk. Organizatorom gratulujemy udanej imprezy i już nie możemy się doczekać co będzie za rok!
Szczepan Sadurski
2004-1-08

Zmarł autor Filutka

Zmarł rysownik Zbigniew Lengren, autor m.in.komiksu z profesorem Filutkiem, który od pół wieku oglądaliśmy w tygodniku “Przekrój”

ZBIGNIEW LENGREN
1919-2003
Rysownik, satyryk, humorysta

Jest najbardziej znany z cyklu 3-klatkowych, czarno-białych komiksów o profesorze Filutku, który przez ponad 50 lat (od 1946 r.) ukazywał się na ostatniej stronie tygodnika “Przekrój”. Złościł się jednak, gdy kojarzono go tylko z Filutkiem. Stworzył wiele rysunków humorystycznych, wierszy, aforyzmów, fraszek i felietonów. Współpracował z satyrycznymi teatrami, był też konferansjerem. Publikował w “Szpilkach”, Świecie”, “Trybunie Robotniczej” i innych czasopismach. Zilustrował wiele książek (np. seria o doktorze Dolittle), tworzył plakaty, projektował scenografie. Był bardzo popularny w Niemczech, gdzie wydano mu (w sporych nakładach) chyba więcej książek z jego rysunkami niż w Polsce.

Jako rysownik debiutował w 1944 r. w piśmie “Stańczyk”. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureat Orderu Uśmiechu, Złotej Szpilki z Wawrzynem’88, nagrody Eryka za rok 2001. W ostatnich latach mieszkał o rzut beretem od Muzeum Karykatury – na warszawskiej Starówce.

W minione wakacje w Ustroniu Morskim, na tworzonej tu Alei Sław Karykatury, odsłonięto m.in. jego ławeczkę; niestety nie mógł przybyć na tę uroczystość. Na blasze przymocowanej do ławeczki widnieje oczywiście profesor Filutek.

Wspomnienie napisał: Szczepan Sadurski
2003-10-01

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Kronika Satyryka 5 i 6/2001
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Kronika Satyryka 9 i 10/2001. Twój Dobry Humor