
Kasza ciekawostki oraz najważniejsze informacje o kaszy w skrócie
1) Kasza, to mniej lub bardziej obrobione ziarno zbóż (np. pszenicy lub jęczmienia) i pseudozbóż (np. gryki).
2) Kasze ze względu na grubość ziarna, dzielimy na:
– gruboziarniste (zwane krupami) – najmniej przetworzone, powstałe z całych ziaren (np. pęczak, kasza gryczana, jaglana),
– średnioziarniste – powstają poprzez łamanie oczyszczonego ziarna na mniejsze części (np. kasza mazurska),
– drobnoziarniste – otrzymywane poprzez rozdrobnienie kasz łamanych (np. manna, perłowa).
Fakty i ciekawostki o kaszy
3) Kasza gryczana powstaje z bezglutenowej gryki, która nie jest zbożem, ale jest podobnie traktowana. Ta kasza jest popularna zwłaszcza w wersji palonej, o intensywnym smaku i zapachu. Niepalona smakuje nieco łagodniej, a kaszka krakowska (niepalona, bardzo drobno łamana) jest delikatna i nadaje się do deserów. Zawiera dużo białka, wapnia, żelaza, potasu, magnezu i fosforu.
4) Kasza jęczmienna powstaje z jęczmienia. W Polsce produkuje się jej najwięcej, do tego w kilku odmianach: pęczak, perłowa, łamana. Jest źródłem niacyny i ma dużo błonnika.
5) Gruboziarnisty pęczak przez wiele lat był traktowany jako kasza gorsza i mniej smaczna. Obecnie zastępuje z powodzeniem ryż w risottach, świetnie sprawdza się też w sałatkach.
6) Kaszę perłową najczęściej spotykamy w krupniku, ale podaje się ją również jako dodatek do mięs i sosów. Czasem jest składnikiem słodkich deserów.

Kasza ciekawostki: jaglana, manna, kukurydziana
7) Kasza jaglana, to łuskane ziano prosa. Pod względem wartości odżywczych jest tak samo wartościowa, jak kasza gryczana. Zawiera dużo białka i witamin z grupy B oraz także żelazo i miedź. Jest lekkostrawna i uniwersalna, na łagodny smak.
8) Kasza manna powstaje z pszenicy i jest drobniutka. Zawiera sporo jodu i jest lekkostrawna. Stosuje się ją w zupach, kleikach i słodkich deserach.
9) Kaszka kukurydziana jest wytwarzana z ziaren kukurydzy. Ma małą wartość odżywczą, bo białko w niej nie zawiera tryptofanu i u spożywających rzadko wywołuje alergię.
10) Kasze gruboziarniste raczej nie nadają się do deserów i legumin, a kasze drobnoziarniste rzadziej podaje się z mięsami.
Kasza ciekawostki: Sadurski.com
Zobacz też:
> Kasza gryczana
> Kukurydza
> Soczewica