10 ciekawostek o kaszy

kasza ciekawostki gryczana jęczmienna

Kasza ciekawostki oraz najważniejsze informacje o kaszy w skrócie

1) Kasza, to mniej lub bardziej obrobione ziarno zbóż (np. pszenicy lub jęczmienia) i pseudozbóż (np. gryki).

2) Kasze ze względu na grubość ziarna, dzielimy na:
gruboziarniste (zwane krupami) – najmniej przetworzone, powstałe z całych ziaren (np. pęczak, kasza gryczana, jaglana),
średnioziarniste – powstają poprzez łamanie oczyszczonego ziarna na mniejsze części (np. kasza mazurska),
drobnoziarniste – otrzymywane poprzez rozdrobnienie kasz łamanych (np. manna, perłowa).

Fakty i ciekawostki o kaszy

3) Kasza gryczana powstaje z bezglutenowej gryki, która nie jest zbożem, ale jest podobnie traktowana. Ta kasza jest popularna zwłaszcza w wersji palonej, o intensywnym smaku i zapachu. Niepalona smakuje nieco łagodniej, a kaszka krakowska (niepalona, bardzo drobno łamana) jest delikatna i nadaje się do deserów. Zawiera dużo białka, wapnia, żelaza, potasu, magnezu i fosforu.

4) Kasza jęczmienna powstaje z jęczmienia. W Polsce produkuje się jej najwięcej, do tego w kilku odmianach: pęczak, perłowa, łamana. Jest źródłem niacyny i ma dużo błonnika.

5) Gruboziarnisty pęczak przez wiele lat był traktowany jako kasza gorsza i mniej smaczna. Obecnie zastępuje z powodzeniem ryż w risottach, świetnie sprawdza się też w sałatkach.

6) Kaszę perłową najczęściej spotykamy w krupniku, ale podaje się ją również jako dodatek do mięs i sosów. Czasem jest składnikiem słodkich deserów.

gryczana kasza ciekawostki o kaszy
Kasza ciekawostki: kasza gryczana

Kasza ciekawostki: jaglana, manna, kukurydziana

7) Kasza jaglana, to łuskane ziano prosa. Pod względem wartości odżywczych jest tak samo wartościowa, jak kasza gryczana. Zawiera dużo białka i witamin z grupy B oraz także żelazo i miedź. Jest lekkostrawna i uniwersalna, na łagodny smak.

8) Kasza manna powstaje z pszenicy i jest drobniutka. Zawiera sporo jodu i jest lekkostrawna. Stosuje się ją w zupach, kleikach i słodkich deserach.

9) Kaszka kukurydziana jest wytwarzana z ziaren kukurydzy. Ma małą wartość odżywczą, bo białko w niej nie zawiera tryptofanu i u spożywających rzadko wywołuje alergię.

10) Kasze gruboziarniste raczej nie nadają się do deserów i legumin, a kasze drobnoziarniste rzadziej podaje się z mięsami.

Kasza ciekawostki: Sadurski.com

Zobacz też:
> Kasza gryczana
> Kukurydza
> Soczewica