Niedoceniana kasza gryczana
Wraz z nadejściem mody na zdrowy styl życia, zmianie ulegają też nasze nawyki żywieniowe. Coraz częściej sięgamy po bardziej wyszukane produkty, jak chociażby kasza typu kamut czy komosa ryżowa. Zdaniem dietetyków, w zdrowym żywieniu równie skuteczna może być znana nam od lat, w 100% polska kasza gryczana. A wszystko za sprawą jej wyjątkowych właściwości
Kasza gryczana w naszej diecie obecna jest niemal od zawsze. Mało kto jednak wie, że w ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się jednym z czołowych producentów gryki na świecie. Tradycyjnymi rejonami jej uprawy są województwa lubelskie, świętokrzyskie, mazowieckie i podlaskie. Prym zaś w tym wiedzie gmina Godziszów, będąca dziś prawdziwym zagłębiem gryczanym.
Wszystko to sprawia, że sięgając w sklepie po kaszę gryczaną istnieje duża szansa, że trafimy na produkt krajowy. Jednak to nie jedyny argument przemawiający za gryką. Bo o ile jej smak może rzeczywiście nie wszystkim pasować, to już skład i właściwości sprawiają, że staje się ona ciekawą alternatywą dla innych tego typu wyrobów.
Co zawiera kasza gryczana
– Przede wszystkim gryka odznacza się wysoką (ok. 10-16%) zawartością białka. W przeciwieństwie do innych kasz zawiera duże ilości lizyny, argininy i tryptofanu – mówi Radosław Majewski z Centrum Dietetyki Stosowanej w Białymstoku. I dodaje: – Co więcej, przyjmuje się, że spożycie 100 gram kaszy gryczanej zaspokaja dzienne zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy egzogenne a więc takie, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć i musimy dostarczyć je z zewnątrz.
Dodatkowo cennym składnikiem białka ziaren gryki są tzw. białka wiążące tiaminę (witamina B1), które wpływają na lepszą przyswajalność tej witaminy przez człowieka. Kasza gryczana, to również dobre źródło witamin z grupy B (tiamina, ryboflawina, pirydoksyna), niacyny i witaminy E (alfa-, gamma-, delta-tokoferol) oraz składników mineralnych.
– Kasza gryczana zawiera pięciokrotnie więcej magnezu niż inne kasze, w tym te ostatnio bardzo modne, którym przypisuje się nadzwyczajne właściwości zdrowotne. Polska kasza gryczana zawiera kilkukrotnie więcej takich minerałów cynk, miedź, mangan, potasu i fosforu w porównaniu z innymi kaszami. W przypadku żelaza przebija ją tylko kasza jaglana – wyjaśnia przedstawiciel Centrum Dietetyki Stosowanej.
W badaniach dowiedziono, że spożycie gryki powoduje mniejszy poposiłkowy wzrost glikemii. Odpowiada za to zawarty w jej nasionach d-chiro-inozytol, który może zwiększać insulinowrażliwość organizmu.
Zamiast lekarstwa
– Z tego powodu kaszę gryczaną do swojego jadłospisu powinny włączyć zwłaszcza osoby cierpiące na cukrzycę, hipoglikemię poposiłkową oraz walczące z nadwagą – podpowiada Radosław Majewski.
Inne testy wykazały, że 4 tygodnie codziennego spożywania potraw przygotowywanych ze stu gram mąki gryczanej, może skutkować istotnym wzrostem stężenia dobrego cholesterolu HDL.
– Z kolei ta informacja będzie szczególnie istotna dla wszystkich obarczonych ryzykiem chorób układu sercowonaczyniowego – dodaje na koniec przedstawiciel Centrum Dietetyki Stosowanej.
A może kasza gryczana biała?
Niektórym konsumentom nie odpowiada charakterystyczny smak prażonej kaszy gryczanej. Nic straconego. Na rynku pojawiła się już kasza gryczana biała, nie poddana procesowi prażenia, która w smaku znacznie różni się od kaszy prażonej. Ponadto wykazano, że biała kasza gryczana w porównaniu do prażonej, zawiera 4-krotnie więcej flawonoidów. 100 g białej kaszy gryczanej dostarcza taką samą ilość flawonoidów (np. rutyny), co jedna tabletka rutinoskorbinu.
Jak widać, gryka to produkt mocno niedoceniony i warto włączyć ją do swojej diety.