Czy polska reprezentacja ma szansę odnieść sukces w Katarze?

Katar mundial 2022 mistrzostwa piłka nożna reprezentacja Polski

Katar mundial 2022

Coraz mniej czasu zostało do wyczekiwanego przez kibiców turnieju, który wyłoni najlepszą narodową drużynę na świecie. Podczas odbywających się na przełomie listopada i grudnia 2022 roku mistrzostw zmierzą się ze sobą 32 drużyny podzielone na 8 grup. W jednej z nich, w grupie C, znalazła się reprezentacja naszego kraju.

Ciężki bój w eliminacjach i nie najlepsze występy w lidze narodów sprawiły, że niewielu kibiców wierzy, że naszym orłom uda się w Katarze odnieść sukces. W tym artykule przyjrzymy się bliżej szansom naszej reprezentacji i temu, czy na pewno są na straconej pozycji. Mamy nadzieję, że nasza krótka analiza pomoże trafnie ocenić szanse naszej reprezentacji osobom, które chcą nieco podkręcić emocje podczas oglądania meczów mistrzostw świata i zamierzają obstawiać mecze biało-czerwonych.

Jaki wynik byłby sukcesem?

Po pierwsze musimy zdefiniować, co w przypadku Reprezentacji Polski w piłce nożnej kibice uznają za sukces. Lata porażek znacząco obniżyły ich oczekiwania. Dziś za sukces uznane za pewne byłoby skromne wyjście z grupy. Ostatnio bowiem taka sytuacja miała miejsce na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku. Od tego czasu turniej w Katarze jest dziewiątą tego typu imprezą i czwartą, do której choćby udało się Polakom zakwalifikować.

Szansa na zwycięstwo

Czy Polska Reprezentacja ma szanse na zwycięstwo? Może się wydać śmieszne, że w ogóle rozważamy taką ewentualność, bowiem jak do tej pory tylko 8 drużyn sięgało po tytuł najlepszej narodowej drużyny na świecie. Drużynami tymi były reprezentacje Brazylii, Niemiec, Włoch, Argentyny, Francji, Urugwaju, Anglii i Hiszpanii. Wszystkie te drużyny uznawane są za światowe potęgi i nigdy nie zdarzyło się, aby drużyna, która nie należała do grona faworytów, zwyciężyła.

Szanse polskiej reprezentacji na zwycięstwo rozważyli też bukmacherzy. Ostawiając 10 złotych na zwycięstwo naszej drużyny w całym turnieju, dostać możesz około 1200 złotych. Dla porównania, za ten sam zakład na Brazylię dostaniesz 55 złotych, na Francję – 65 złotych, a na naszego grupowego rywala – Argentynę – 90 złotych.

Szansa na wyjście z grupy

Tak jak już wspomnieliśmy, wynikiem, który usatysfakcjonowałby większość kibiców, byłoby wyjście naszej drużyny z grupy. Zastanówmy się więc, jak mogłoby do tego dojść. W grupie mamy trzech rywali: Argentynę, Arabię Saudyjską i Meksyk.

Argentyna to jeden z faworytów do zwycięstwa w całym turnieju i – jak pokazały rozegrane w ubiegłym roku mistrzostwa Ameryki Południowej, czyli Copa America – obecnie najlepsza drużyna tego kontynentu. Możemy więc stosunkowo bezpiecznie założyć, że najprawdopodobniej pokona naszą drużynę.

Z drugiej strony, naszym rywalem będzie Arabia Saudyjska, która w rankingu FIFA zajmuje dopiero 53 miejsce. Wracając do oceny drużyny i biorąc pod uwagę szansę, jaką bukmacherzy dają jej na zwycięstwo w całym turnieju, to stawiając 10 złotych na zwycięstwo Arabii Saudyjskiej, możesz wygrać aż 5750 zł. Bukmacherzy płacą więcej tylko za wygraną Kostaryki. Bezpiecznie możemy więc założyć, że naszej drużynie narodowej powinno udać się pokonać ten bliskowschodni zespół.

reprezentacja Kataru piłka nożna mundial 2022 Katar ciekawostki mistrzostwa świata
Katar mundial 2022 – jak w turnieju pokażę się polska reprezentacja?

Decydującym meczem będzie więc spotkanie z Meksykiem. W teorii Meksyk jest mocniejszą drużyną. W rankingu FIFA po spadku z 9 miejsca zajmuje obecnie miejsce 12, czyli jest o 14 miejsc wyżej od naszej reprezentacji.

Nie najlepiej o naszych szansach mówi też historia spotkań reprezentacji Polski i Meksyku. Co prawda w ostatnim meczu o punkty drużyna znad Wisły wygrała 3 do 1, ale było to w fazie grupowej Mistrzostw Świata w 1978 roku. Bramki strzelali wtedy Boniek i Deyna. W XXI wielu te dwie reprezentacje spotkały się tylko trzykrotnie. Wszystkie te spotkania były rozgrywane towarzysko. Pierwsze, rozegrane w 2005 roku, zakończyło się remisem 1:1, drugie spotkanie z 2011 roku zakończyło się tym samym wynikiem, a ostatnie spotkanie rozegrane zostało w 2017 roku i zakończyło się jednobramkową porażką Polaków.

Jeśli chodzi o notowania polskich bukmacherów, to przechylają się oni nieco w stronę naszej reprezentacji. Kurs na zwycięstwo Polaków w tym meczu na ten moment wynosi 1 do 2,65, a na zwycięstwo Meksyku 1 do 2,80. Podobnie bukmacherzy przewidują szanse na wyjście z grupy. W przypadku Polski kurs ten wynosi 1 do 1,80, a Meksyku 1 do 1,85. Jak widać, nieco więcej można wygrać, obstawiając zwycięstwo teoretycznie silniejszej drużyny naszych rywali.

Podsumowanie

Czy Reprezentacji Polski w piłce nożnej uda się w końcu po 32 latach wyjść z grupy na mistrzostwach świata? Wbrew opiniom pesymistów szansa na to jest, i to jest całkiem spora. Wszystko zależało będzie od dyspozycji zawodników w czasie trwania turnieju i nastawienia psychicznego. Gdybyśmy musieli napisać, jaka naszym zdaniem jest szansa na wyjście Polaków z grupy, napisalibyśmy 50 na 50 i że wszystko zależy od wyniku w pierwszym meczu, który rozegrany zostanie już 22 listopada tego roku o godzinie 17:00.

1159 / 18-7-23 / Katar mundial 2022