Kawa, najpopularniejsza używka świata

kawa ciekawostki o kawie fakty informacje

Kawa ciekawostki

Niektórzy mówią, że bez niej nigdy nie powstałby świat takim, jakim go znamy. O jej zbawiennych dla produktywności właściwościach również nie trzeba wspominać. O małej czarnej słyszał każdy i nie bez przyczyny, to ona – kawa, stała się najpopularniejszą używką świata

Według podań, pionierkami w odkrywaniu pobudzających właściwości kawowca miały być… kozy. Zanim jednak trafiła do Europy, gdzie zaczął się wręcz kult naparu z kawowca, przez długie stulecia ukrywała się w lasach Etiopii, gdzie parzono ją z masłem. Jej właściwości zostały rozpoznane i wraz z kupcami zaczęły wędrować na północ. Szczególnie zakochali się w niej mieszkańcy rozgrzanych pustyń, którzy w ten sposób zaczęli gasić pragnienie podczas podróży przez Saharę.

Kawa i Beduini

To właśnie Beduini dostarczyli kawę do Arabii, a tam zaczęto z cudownymi ziarnami eksperymentować. Zaczęto wykorzystywać je przy chorobach żołądka, a także opracowano nowe metody przyrządzania, takie jak palenie ziaren i mielenie ich. Wcześniej gotowano po prostu owoce zerwane z gałązki.

Kawa zalała wręcz Bliski Wschód aż do tego stopnia, że na moment, w XVI wieku w Egipcie i Mekce zakazano spożywania naparu. Napór ludności był jednak na tyle ogromny, że w obliczu buntów i zamieszek musiano zezwolić obywatelom picia kawy.

Kawa ciekawostki: pierwsza kawiarnia

Jeszcze w XVI wieku otwarto w Stambule pierwszą na świecie kawiarnię, którą stała się nie lada kontrowersją, jako że religijni ortodoksi musieli stawić czoła nowej używce, a te jak wiadomo w Islamie są zakazane. Po czasie jednak wszyscy przywykli do życia z kawą, a kolejnym krokiem stało się wprowadzenie naparu na rynki europejskie.

kawa ciekawostki ubezpieczenia

Kawa ciekawostki o kawie

Początkowo dostępna była jedynie w wielkich portach, takich jak Wenecja, Londyn czy Amsterdam i tylko nieliczni potrafili ją wykorzystać. Prawdziwa rewolucja nadeszła jednak po odsieczy wiedeńskiej, kiedy to w magazynach opuszczonych przez Turków odnaleziono zapasy kawy. Początkowo jednak rękę na pulsie starał się trzymać kościół katolicki, który forsował ideę, że wszystko, co arabskie, jest również szatańskie.

Anglicy polubili kawę

Kawoszom poszczęściło się początkowo w Anglii, która po zrezygnowaniu ze zwierzchnictwa papieża zaakceptowała nową używkę. Mówi się nawet, że ten ruch pozwolił mieszkańcom wyspy na niespotykaną dotychczas skuteczność w pracy i wydajność, co w późniejszych latach pchnęło Koronę do podbojów na wodach międzynarodowych.

Kawa podbija Amerykę Południową

Kawa dalej jednak była napojem elit, ze względu na konieczność jej zakupu od arabskich kupców. Wszystko zmieniło się w okresie kolonizacji, kiedy wykradzione sadzonki kawowca dostały się do Brazylii, a stamtąd ogarnęły całą Amerykę Środkową i Południową. Wkrótce kawa stała się ogólnodostępna dla Europejczyków i od tej pory zaczęła królować zarówno na salonach, jak i w prostych domach.

Kawa trafia do Polski

Droga brązowych ziaren do Polski nie była skomplikowana. Ze względu na wieloletnie graniczenie z Turcją, mniejsze dostawy trafiały do naszego kraju. Przez jednych były uwielbiane, przez niektórych przeklinane. Mówi się, że Jan III Sobieski był ich największym smakoszem.

Jednak dopiero brazylijska kawa w XIX sprawiła, że powstały pierwsze kawiarnie w Gdańsku. Od tamtej pory przemysł kawowy rozrósł się na tyle, że napar ten dostępny jest w każdym miejscu na Ziemi. W każdym domostwie – biednym, jak i bogatym.

Kawa ciekawostki: (c) Łukasz Pośpiech / Sadurski.com

Zobacz też:
> Kawa po turecku
> Zielona herbata
> Kebab ciekawostki