K… Wielki w Płocku
Czyżby Kazimierz Wielki?
Kim jest tajemniczy K.Wielki z Płocka? – zastanawiają się dociekliwi internauci, a wraz z nimi portal Sadurski.com.
W centrum Płocka jedną z ulic oznakowano tablicami z napisem: ul. K.Wielkiego. Kim był K.Wielki? – głowią się mieszkańcy Płocka oraz internauci, którzy prześcigają się w domysłach:
– Karol Wielki?
– Kozak Wielki?
– Ktoś Wielki?
– Kutas Wielki?
Być może chodzi o Kazimierza Wielkiego (na ilustracji), ostatniego Piasta zasiadającego na polskim tronie w latach 1333-1370? Ale to tylko nasz domysł. Jakie jest rozwiązanie zagadki K… Wielkiego z Płocka? Ch.. go wie!
W Płocku za umieszczanie tablic z nazwami ulic w obrębie pasa drogowego odpowiada Miejski Zarząd Dróg, zlecający wykonanie tablic firmom zewnętrznym.
• • •
Przy okazji: w Gdańsku jest ulica Jaśkowa Dolina. Podobno kiedyś miała miejsce podobna sytuacja do tej z Płocka po tym, jak ustawiono tam tablice z napisem: ul. J.Dolina. Mieszkańcy protestowali:
– A nie lepiej byłoby ustawić tablice z napisem: ul. Jaśkowa D.?
Kazimierz Wielki – informacja na: (c) Sadurski.com od marca 2010
Zobacz też:
> Ciekawostki o Płocku
Kazimierz Wielki
Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie). Był najmłodszym synem Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny. Król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim. W historiografii jest uważany za jednego z najwybitniejszych władców Polski.
Kazimierz III Wielki unormował stosunki z królestwem Czech i Zakonem krzyżackim. W 1335 udało mu się uzyskać od czeskiego króla Jana Luksemburskiego zrzeczenie się pretensji do polskiego tronu. Ostatecznie w 1348 w Namysłowie zawarł pokój z Czechami na zasadzie status quo nie zrzekając się praw do Śląska. Na mocy pokoju kaliskiego z 1343 odzyskał zajęte przez Krzyżaków Kujawy i ziemię dobrzyńską, w zamian zrzekając się tymczasowo praw do Pomorza Gdańskiego. Kazimierz zrzekł się praw do całego Śląska podczas układu w Pradze w 1356 roku. Głównym sojusznikiem Kazimierza Wielkiego na arenie międzynarodowej było królestwo Węgier. Z pomocą węgierską w latach 1340–1349 przyłączył do Polski większą część Rusi Halicko-Włodzimierskiej. W polityce wewnętrznej doprowadził do kodyfikacji prawa (statuty wiślicko-piotrkowskie), rozbudowy systemu obrony państwa oraz rozwoju miast. W 1364 ufundował Akademię Krakowską.
Chociaż był czterokrotnie żonaty, nie pozostawił legalnego następcy. Po śmierci Kazimierza – na mocy wcześniejszych układów – tron polski przypadł jego siostrzeńcowi, Ludwikowi Węgierskiemu.