herb miasta Kędzierzyn-Koźle ciekawostki zabytki atrakcje

Z czego słynie Kędzierzyn-Koźle? Ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 1 sekund/y

Kędzierzyn-Koźle ciekawostki i najważniejsze informacje o mieście na Opolszczyźnie. Historia miasta, atrakcje

Kędzierzyn-Koźle

1) Kędzierzyn-Koźle, to ok. 55-tysięczne miasto w województwie opolskim, nad rzeką Odrą. Jest siedzibą powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. To drugie po Opolu największe miasto województwa.

2) Jako Kędzierzyn-Koźle prawa uzyskał w 1975 roku. Połączono wtedy w jedno miasto: Kędzierzyn, Koźle, Sławęcice i Kłodnicę.

Z czego słynie Kędzierzyn-Koźle

3) Zakłady Azotowe Kędzierzyn, to jedne z największych zakładów chemicznych w Polsce.

4) W Kędzierzynie-Koźlu znajduje się jeden z największych portów rzecznych kraju.

Kędzierzyn-Koźle ciekawostki z historii

5) Kędzierzyn prawa miejskie uzyskał w 1281 roku. Z dokumentów wiemy, że miejscowość istniała w 1104 roku.

6) Na początku XIII wieku w Koźlu stał zamek z cegły. Jego wieżę otoczono murem, a w XVI wieku uzyskał wygląd renesansowy.

7) W XIV wieku Koźle otoczono murami obronnymi. Przy ul. Kraszewskiego zachował się fragment murów i półkolistej bastei.

kościół Zygmunta Jadwigi Kędzierzyn-Koźle ciekawostki zabytki atrakcje
Kędzierzyn-Koźle ciekawostki. Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. Foto: Jacques Lahitte / cc by-sa 3.0

8) W XVIII wieku Koźle otoczono też fortyfikacjami fryderycjańskimi (murowano-ziemnymi). Zachowały się nieduże fragmenty Twierdzy Koźle. Co roku organizowane są tu Dni Twierdzy Koźle.

8) W latach 1934-1945 władze niemieckie zmieniły nazwę Kandrzin (Kędzierzyn) na: Heydebrack O.S. Nazwa upamiętniała dowódcę niemieckiego oddziału, który podczas III powstania śląskiego zdobył miasto.

9) W latach 1792-1812 na rzecze Kłodnicy między Kędzierzynem a Zabrzem zbudowano 45-kielometrowy Kanał Kłodnicki. Miał później połączyć Śląsk z Berlinem, jednak po zbudowaniu kolei żelaznej (1840-1845) jego znaczenie zmalało. W latach 1934-1939 zbudowano równolegle położony Kanał Gliwicki. Ostatnie fragmenty Kanału Kłodnickiego zasypano w 1936 roku, zachował się 3,5 kilometrowy odcinek.

Kędzierzyn-Koźle ciekawostki, zabytki, atrakcje

10) Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej (ul. Złotnicza) zaczęto budować pod koniec XV wieku. Ma gotycko-renesansową wieżę.

11) Na terenie Kędzierzyna-Koźla znajduje się zespół klasztorny franciszkanów (w tym kościół Wniebozwięcia NMP) z XVIII wieku.

12) Chemik Kędzierzyn-Koźle, to założony w 1947 r. klub piłkarski. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim Kuźniczka (ul. Grunwaldzka 71).

13) Muzeum Ziemi Kozielskiej powstało w 2009 roku. Jego adres: ul. Kraszewskiego 5B.

14) Jezioro Dębowa, to okazja do wypoczynku mieszkańców, głównie w okresie wakacyjnym. Jest plaża z kąpieliskiem i gastronomia, możliwość popływania łódką lub kajakiem, także okazja do wędkowania. Wokół jeziora jest ścieżka (można przejść pieszo lub przejechać się rowerem).

Kędzierzyn-Koźle ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Namysłów
> Nysa

atrakcja na event Poznań eventy Wielkopolska imprezy firmowe w Poznaniu Poprzedni post Atrakcje na event w Poznaniu i Wielkopolsce
ozdoby dożynki ciekawostki święto plonów Następny post Dożynki – święto plonów