Zaskakujące ciekawostki o Kętrzynie
Z czego słynie Kętrzyn ciekawostki i najważniejsze informacje o Kętrzynie. Zamek krzyżacki, Wilczy Szaniec
Miasto Ketrzyn
1) Kętrzyn, to miasto na Mazurach, w woj. warmińsko-mazurskim), liczące 28 tys. mieszkańców. Leży niedaleko Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Zamek krzyżacki w Kętrzynie
2) Kętrzyn ma długą krzyżacką przeszłość. Zamek krzyżacki zbudowano do w połowy XV wieku. Dziś zamek jest jedną z największych atrakcji tego miasta i znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich.
3) Zamek w średniowieczu posiadał swoje własne mury obronne, po których obecnie nie ma śladów. Jego aktualny wygląd odtworzono w latach 60. XX wieku, na podstawie starych rycin.
4) W lutym 1454 roku wybuchło w Kętrzynie powstanie, w wyniku którego odbito zamek z rąk Krzyżaków.
5) Na dziedzińcu kętrzyńskiego zamku w okresie letnim odbywają się koncerty i jarmarki. Największą imprezą jest coroczny Średniowieczny Jarmark świętego Jakuba.
Kętrzyn zabytki i atrakcje
6) Kościół obronny św. Jerzego w Kętrzynie, to jeden z nielicznych w Polsce zabytków łączących funkcje sakralne z obronnymi. Został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Bardziej przypomina zamek niż kościół. W przyziemiu wieży zachodniej są dwie cele więzienne, z którymi związana jest legenda o pewnym skazańcu. Atrakcją kościoła jest pochodzące z 1515 r. kryształowe sklepienie, wykonane przez mistrza Matza z Gdańska.
7) Kętrzyn jest dobrym punktem startu do szlaku rowerowego Green Velo. Z Kętrzyna do Srokowa prowadzi droga rowerowa, której 6 kilometrów trzeba pokonać drogami gminnymi.
Okolice Kętrzyna atrakcje
8) W pobliżu Kętrzyna położona jest niewielka miejscowość Gierłoż, która przyciąga dużą ilość turystów. Dla Adolfa Hitlera wybudowano tu jego główną kwaterę wojenną Wilczy Szaniec (Wolfschanze). Nazwa pochodzi od jego pseudonimu.
9) Święta Lipka położona jest kilkanaście km od Kętrzyna. Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce ma niezwykłą ręcznie kutą bramę główną, ze splotem liści akantu. Została wykonana przez Jana Schwartza z Reszla w XVII wieku.
10) Ciekawą atrakcją Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce są 18-głosowe organy, zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Mosengela. Ogromne znaczenie miało dla niego brzmienie instrumentu, jak i wygląd. Do dziś podziwiać można niezwykle kunsztownie wykonany prospekt organów, z ruchomymi figurami.
11) Parafia w Lipce organizuje Świętolipskie Wieczory Muzyczne. Latem w każdy piątek lipca i sierpnia odbywają się koncerty organowe, w wykonaniu artystów polskich i zagranicznych. Niekiedy są one także łączone z występami solistów i śpiewaków operowych.
Kętrzyn ciekawostki z historii
12) Mury obronne miasta ochroniły Kętrzyn przed epidemią dżumy, która w średniowieczu dziesiątkowała ofiary okolicznych miejscowości. Wówczas w Kętrzynie umarły tylko 3 osoby.
13) Przez wieki miasto Kętrzyn funkcjonowało pod nazwą Rastenburg. Nazwa Kętrzyn została nadana po II wojnie światowej. Celem było uhonorowanie Wojciecha Kętrzyńskiego, postaci ważnej dla polskości tych terenów.
14) Na początku XIX wieku zamierzano utworzyć w Prusach Wschodnich osobną prowincję mazurską. Jest stolicą miał być Kętrzyn.
15) Przed wybuchem II wojny światowej Rastembork (obecny Kętrzyn) był jednym z najbogatszych miast Prus. Jednak z opublikowanej w 2011 informacji wynika, że aktualnie jest miastem, w którym żyje się ludziom najgorzej.
Kętrzyn ciekawostki
16) Kompleks budynków Kętrzyńskiego Stada Ogierów zbudowano w Kętrzynie w roku 1877. Jest tu jedna z najdłuższych stajni Europy, mająca 200 metrów długości. Są w niej 162 boksy dla koni. W stadninie odbywają się pokazy i zawody konne, u udziałem polskich i zagranicznych jeźdźców. Można tu odbyć naukę jazdy konnej.
17) W tym samym kętrzyńskim gimnazjum, do którego uczęszczał Wojciech Kętrzyński, uczył się też Wilhelm Bien, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1911 roku.
Kętrzyn ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: panorama Kętrzyna, foto: Ludwig Schneider / cc by-sa 3.0