Kielce atrakcje zabytki co zobaczyć

Kieleckie atrakcje

Czas czytania:3 minut/y, 50 sekund/y

Co ciekawego zobaczyć odwiedzając Kielce? Zabytki, muzea i nie tylko. Kielce atrakcje, które warto zobaczyć, odwiedzając to miasto jako turysta. Oto 10 propozycji portalu Sadurski.com

1. Kielecki deptak

Deptakiem w Kielcach jest reprezentacyjna ulica Henryka Sienkiewicza, jedna z najdłuższych ulic w Polsce. Rozpoczyna się przy budynku dworca PKP przy Placu Niepodległości i ciągnie do Placu Moniuszki. Jej długość wynosi 1270 metrów. Ulica została wytyczona w latach 20. XIX wieku. Została zmodernizowana, więc jej zabytkowy charakter połączono z miejscami o charakterze handlowym i wypoczynkowym, gdzie można spędzić czas i dokonać zakupów.

2. Pałac Biskupi w Kielcach

Pałac Biskupi, to barokowa budowla będąca dawną rezydencją biskupów krakowskich. Położony jest na Wzgórzu Katedralnym, nieopodal kieleckiej bazyliki. Pałac zbudowano w latach 1637-1644, w XIX wieku była w nim Szkoła Górnicza – za sprawą Stanisława Staszica. Następnie budynek pełnił między innymi rolę sztabu Józefa Piłsudskiego, drukarni, urzędu wojewódzkiego. Obecnie w Pałacu Biskupim znajduje się Muzeum Narodowe, natomiast w 2005 roku na jego tyłach otwarty został ogród włoski. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-18:00; obowiązują bilety wstępu.

Kielce ciekawostki atrakcje zabytki Kielc miasto
Kościelne wieże w centrum Kielc

3. Pręgierz

Pręgierz w XVI wieku stał w pobliżu Ratusza, na Rynku. Dawne księgi rajców miejskich głoszą, że przez wiele lat były tu wymierzane kary chłosty. Najprawdopodobniej został zniszczony podczas pożaru w 1800 roku. Obecny pręgierz, będący repliką dawnego, stanął na Rynku po jego modernizacji, w 2011 roku. Ma dwa metry wysokości, wykonany jest z granitowego monolitu i ma kółko na łańcuchach. To do takiego łańcucha przykuwano niegdyś skazanych. Pręgierz jest miejscem, przy którym turyści chętnie uwieczniają na pamiątkowych zdjęciach.

Kielce atrakcje rynek pręgierz co zobaczyć
Kielecki rynek. Budynek ratusza, a z prawej pręgierz

4. Muzeum Zabawek i Zabawy

Tym razem kielecka atrakcja głównie dla dzieci. Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza do zapoznania się z bogatą kolekcją zabawek historycznych i współczesnych. Także zabawek etnograficznych, które pochodzą z Polski i innych krajów świata. Najstarszy eksponat, który można tu zobaczyć, to XVIII-wieczna lalka. Poza lalkami w gablotach muzeum zobaczyć można również misie, dawne pojazdy, ołowiane żołnierzyki oraz zestawy mebli dla lalek. Na dzieci czeka również kącik zabaw. Muzeum otwarte jest w godzinach 08:00-16:00 od wtorku do niedzieli, a poza sezonem w godzinach 09:00-17:00. Obowiązują bilety wstępu.

Galeria Handlowa Korona Kielce atrakcje
Ten widok znają mieszkańcy Kielc. Galeria Handlowa Korona Kielce – fragment fasady

5. Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej jest placówką, która za zadanie ma ochronę kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego. Jest kilka oddziałów muzeum, a jego siedziba (Kielce, ul. Jana Pawła II 6) mieści się stoku Wzgórza Zamkowego, w modrzewiowym Dworku Laszczyków, najstarszym drewnianym budynku wmieście, zbudowanym w końcu XVIII wieku. Wnętrza dworku przeznaczono na ekspozycje. Osoby, które interesują się dawnymi drewnianymi budynkami, mogą też odwiedzić wieś Tomarnia w gminie Chęciny, gdzie znajduje się Park Etnograficzny. Zgromadzono tu chałupy, stodoły, wiatraki, spichlerze i nie tylko.

6. Amfiteatr Kadzielnia

Amfiteatr położony w rezerwacie Kadzielnia, promuje się jako najładniej położony obiekt tego typu w kraju. Znajduje się na terenie dawnych kamieniołomów. Został zbudowany ponad 40 lat temu, w ostatnich latach przeszedł modernizacje i został rozbudowany. W amfiteatrze odbywają się liczne imprezy artystyczne i festiwale, między innymi Kielecka Noc Kabaretowa.

amfiteatr Kadzielnia w Kielcach
Kielce atrakcje: amfiteatr w Kadzielnia

7. Zabytkowa studnia

Zabytkowa studnia zlokalizowana jest w centralnej części kieleckiego Rynku. Jest żeliwna i została wykonana prawdopodobnie przez tego samego rzemieślnika, który wyprodukował stojąca tu wcześniej, lecz zniszczoną już studnię. Wcześniej znajdowała się na dziedzińcu kurii przy ulicy Czerwonego Krzyża. Co ciekawe, studnia wciąż czerpie wodę spod ziemi.

8. Ławeczka Jana Karskiego

Ławeczka Jana Karskiego zlokalizowana jest na deptaku, blisko wejścia do Parku Miejskiego. Upamiętnia Jana Karskiego, kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Rzeźbiarz Karol Badyna stworzył serię siedmiu ławeczek z Karskim. Stoją w kilku miastach Polski, także w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Tel Awiwie.

9. Geopark w Kielcach

Geopark obejmuje kilka atrakcji, między innymi Rezerwat Kadzielnia, Rezerwat Wietrznia, Jaskinia Odkrywców. Każdy z tych obiektów jest udostępniony dla turystów. Budynek dydaktyczny Geoparku to miejsce, w którym zobaczyć można wystawę przestrzenną, która obrazuje epoki geologiczne naszej planety, oraz kapsułę czasu „Podróż do wnętrza Ziemi” – wehikuł w 5D. Geopark otwarty jest od wtorku do piątku, w godzinach 09:00-13:00 oraz 14:00-17:00.

Katedra w Kielcach Kielce atrakcje zabytki
Katedra w Kielcach. Foto: SchiDD / cc by-sa 4.0

10. Katedra w Kielcach

Miłośnikom zabytkowej architektury Kielce oczywiście oferują nie tylko wspomniany na wstępie Pałac Biskupi. Wśród zabytków sakralnych polecamy odwiedzenie barokowej Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP (adres: pl. Najświętszej Maryi Panny 3). To jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Stoi na Wzgórzu Zamkowym, a wieża kościoła i dzwonnica oraz wieże stojącego niedaleko Pałacu Biskupiego, to dobrze znany mieszkańcom Kielc widok.

Kielce atrakcje: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Sandomierz

dowcipy o mamie humor mama kawały Jasio Poprzedni post Dowcipy o mamie
karykatura Roberta Lewandowskiego kawały humor piłka nożna karykatury żarty kawały Następny post Dowcipy o Robercie Lewandowskim