
Kłodzko ciekawostki i najważniejsze informacje. Zabytki, ciekawe miejsca w Kłodzku
Miasto Kłodzko
1) Kłodzko, to 26-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim. Leży nad rzeką Nysą Kłodzką. Jest siedzibą powiatu kłodzkiego i gminy wiejskiej Kłodzko.
Kłodzko zabytki, ciekawe miejsca
2) Gotycki kościół Wniebowzięcia NMP zbudowano w połowie XV w, w miejscu wcześniejszej świątyni.
3) W Kłodzku stoją też inne zabytkowe kościoły: barokowy kościół MB Różańcowej z XVII wieku i barokowy kościół św. Jerzego i św. Wojciecha wzniesiony w XVII wieku.
4) Obronne mury miejskie zaczęto budować pod koniec XIII wieku. W XVI w. do bram miejskich dobudowano baszty. W XIX w. część murów rozebrano. Do dziś zachowało się kilka fragmentów.
5) W XVII-XVIII w. wzniesiono Twierdzę Kłodzką, choć zaczęto ją budować już od 1557 r. (wtedy stał tu zamek). Powierzchnia twierdzy wynosi ponad 30 ha i można ją zwiedzać. Twierdzę wybudowano na Fortecznej Górze (Zamkowej Górze), 369 m n.p.m. Drewniany gród obronny stał tu już w X wieku.

6) Muzeum Ziemi Kłodzkiej powstało w 1963 r. Mieści się w budynku dawnego konwiktu jezuickiego, przy ul. Łukasiewicza 4.
7) Pod kłodzkim starym miastem znajdują się podziemia. To dawne piwnice pod kamienicami, które służyły jako magazyny żywności oraz schronienie w przypadku najazdu wrogich wojsk. Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego jest dostępna dla zwiedzających. Otwarto ją w 1976 roku i ma długość 700 metrów. Jest tu kilkanaście sal, w których można poznać historię miasta.

Kłodzki rynek i ratusz
8) Kłodzki rynek, to plac Bolesława Chrobrego, mający rozmiary 100×60 metrów. Został wytyczony w średniowieczu, a z każdego z czterech rogów wybiegają dwie ulice. Przy rynku stoi m.in. budynek ratusza, zabytkowe kamienice, kolumna wotywna (kolumna NMP, 1680) oraz barokowa studnia miejska z fontanną, z XVII-XVIII wieku.
9) Kłodzki ratusz zbudowano pod koniec XIX wieku, w stylu neorenesansowym. Jest siedzibą burmistrza i rady miejskiej, mieszczą się w nim także instytucje i firmy.
Kanał Młynówka i Wyspa Piątek
10) Kanał Młynówka, zwany też Kanałem Franciszkańskim, to sztuczny ciek mający początek i koniec w Nysie Kłodzkiej. Powstał prawdopodobnie w średniowieczu, ma 1,2 km długości i znajduje się na terenie Kłodzka.
11) Wyspa Piątek znajduje się w centrum Kłodzka. Leży między korytem Nysy Kłodzkiej a Kanałem Młynówka. Z resztą miasta jest połączona m.in. gotyckim mostem wzniesionym ok. 1280-1390 r., na którym stoją barokowe figury. To miejsce na pewno odwiedzić, odwiedzając Kłodzko.

Kłodzko ciekawostki
12) Nazwa miasta pochodzi od słowa kłoda (pień drzewa). Nazwa po raz pierwszy w dokumentach łacińskich pojawiła się w 981 roku.
13) Miasto leżało na pograniczu polsko-czeskim, co miało wpływ na jego dzieje, głównie w średniowieczu.
14) Obecnie w Kłodzku jest sześć parków miejskich: Park im. R.Traugutta, Park Przyjaciół Wojsk Górskich, Park Esperanto, Park Sybiraków, Park Przyjaźni i Park im. św. Wojciecha. Z wyjątkiem ostatniego, powstały w XIX wieku.
Kłodzko ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz Kłodzka
Zobacz też:
> Kudowa-Zdrój
> Milicz