kobieca piłka nożna kobiet fufbol kobiety

Piłka nożna kobiet – historia, ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 6 sekund/y

Historia kobiecej piłki nożnej i współczesna piłka nożna kobiet. Kobieca reprezentacja Polski i polskie piłkarki. Ciekawostki o kobiecym futbolu

Historia kobiecej piłki nożnej

Na przełomie XIX i XX wieku popularność piłki nożnej szybko rosła. I wojna światowa i miliony mężczyzn na frontach Europy to okres, gdy pod ich nieobecność na piłkarskich boiskach pojawiły się kobiety. Gdy mężczyźni masowo ginęli na frontach wojennych, zmagania kobiet na boiskach śledziło coraz więcej kibiców piłki nożnej na starym kontynencie.

Najpopularniejszą drużyną była wtedy Dick, Kerr’s Ladies FC w Preston (Anglia). Ich sponsorem była firma Dick, Kerr & Co, produkująca amunicję. Do historii przeszedł mecz z drużyną z St.Hellen’s, rozegrany 26 grudnia 1920 roku. Na trybunach stadionu oglądało go 53 tys. kibiców, a kilkanaście tysięcy nie miało szans wejść na zapełniony stadion.

Kobiety? Rodzić, a nie grać

Wkrótce stało się coś, co zastopowało na pół wieku rozwój kobiecego futbolu. Angielska federacja piłkarska w grudniu 1921 r. zakazała kobietom grania na swoich stadionach, a swym członkom zabroniła sędziowania w meczach kobiet. Stwierdzono przy okazji, że to dla dobra kobiet, gdyż duży wysiłek fizyczny powoduje zmniejszenie płodności. Pretekst padł na podatny grunt: po światowej wojnie która pochłonęła miliony ofiar, kobiety miały przede wszystkim rodzić.

Dick Kerr's Ladies kobieca piłka nożna kobiet fufbol kobiety
Drużyna Dick Kerr’s Ladies, rok 2021

Znakomite piłkarki, zawodowo zajmujące się graniem w futbol, z dnia na dzień zostały pozbawione możliwości wykonywania swego zawodu i robienia tego, co kochają. Jedną z nich była Lily Perr, napastniczka wspomnianego już Dick, Kerr’s Ladies. Gdy miała 14 lat, w swoim pierwszym sezonie ligowym strzeliła 43 bramki. W swojej karierze zdobyła ponad 900 goli, choć… nałogowo paliła papierosy.

Pół wieku przerwy

Zakaz gry kobiet w piłkę nożną cofnięto dopiero w 1971 roku. Na pierwszy kobiecy mundial trzeba było poczekać kolejnych 20 lat. Przez pół wieku mężczyźni zmonopolizowali ten sport. Ciekawe, jak wyglądałby obecnie futbol, gdyby w 1921 roku mężczyźni nie zatrzymali rozwoju kobiecej piłki nożnej.

A jak kobiecy futbol wygląda obecnie? Radzi sobie coraz lepiej. Podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2019 roku, mecz reprezentacji Francji i Korei na Parc des Princes obejrzało na trybunach 45 tys. widzów, a przed telewizorami 11 milionów. I nie był to rekord. Wcześniej mecz reprezentacji Brazylii i Francji w telewizji O’Globo śledziło 35 milionów telewidzów. A w ogóle, mecze kobiecego mundialu we Francji obejrzało przed telewizorami miliard widzów. Byli wśród nich kibice z Polski, widzowie TVP Sport.

Zainteresowanie kibiców zaczyna przekładać się na zainteresowanie sponsorów. Visa podpisała z UEFA 7-letnią umowę wartą 2,5 miliona euro. Siedem miesięcy wcześniej bank Barclays wyłożył 13 mln dolarów za sponsorowanie angielskiej FA Women’s Super League. Dodajmy, że film reklamowy firmy Nike z okazji kobiecego mundialu miał na YouTube 2 miliony wyświetleń.

kobieca piłka nożna kobiet fufbol kobiety
Kobieca piłka nożna może być nie mniej emocjonujący, niż mecze panów

Kobieca piłka w Polsce

Gdy piszemy ten tekst, reprezentacja Polski wygrała 5:0 z Macedonią, w eliminacyjnym meczu do Euro w 2021 roku. Mecz na stadionie Polonii w Warszawie obejrzało ponad 2 tysiące widzów. Wcześniejszy eliminacyjny mecz nasze reprezentantki zremisowały z Hiszpanią 0:0, a na Arenie Lublin mecz obejrzało 7,5 tys. widzów. Wyniki zachęcające, choć o porównaniach z reprezentacją panów grających na Stadionie Narodowym w Warszawie które ogląda na trybunach więcej niż 50 tysięcy widzów, trudno jeszcze mówić.

Tymczasem mecze Górnika Łęczna, w którego drużynie gra szereg reprezentantek kraju, ogląda skromna ilość 50-100 widzów. Zawodniczkom za grę w piłkarskich klubach obecnie płacą tylko Medyk, Górnik Łęczna, Czarni i GKS Katowice. W porównaniu z klubami “męskimi” pensje są skromne, czasem wręcz symboliczne. Zresztą warto porównać inne liczby. Z grania w męskim futbolu na świecie utrzymuje się 137 tysięcy piłkarzy i tylko 1,3 tys. piłkarek.

kobieca piłka nożna kobiet fufbol kobiety
Popularność kobiecej piłki nożnej wciąż rośnie, także w Polsce

PZPN niedawno przeznaczył 30 mln złotych na rozwój kobiecej piłki w Polsce przez kolejnych 5 lat. 200 tysięcy złotych dla klubu za zdobycie mistrzostwa Polski nie wydaje się kwotą oszałamiającą (szczególnie w porównaniu z futbolem męskim), ale to dobry krok naprzód. Kobiecą piłką zaczynają interesować się inwestorzy. Niewykluczone, że postaną kolejne żeńskie zespoły.

Futbol kobiecy zaczyna być obecny w mediach społecznościowych. Wystarczy sprawdzić hasztagi “PoznajmySię i #AktywnePiłkarki.

Nasze kobiece gwiazdy

Wszyscy w Polsce (i nie tylko) znają Roberta Lewandowskiego i szereg naszych innych piłkarzy. Część z nich świetnie radzi sobie klubach europejskich. A co przeciętny polski fan futbolu wie o polskich piłkarkach? Niewiele, więc spróbujmy nadrobić te braki.

Ewa Pajor, która 7 marca ustrzeliła hat-tricka w meczu w Mołdawią, króluje na liście strzelców Bundesligi. Pochodząca z Kędzierzyna-Koźla Aleksandra Sikora (ur. 1991) grająca jako pomocnik i obrońca, od 2018 r. gra w Juventusie Turyn (o czym wiedzą głównie polscy kibice Juventusa, choć pewnie nie wszyscy). Katarzyna Kiedrzynek, kapitan naszej reprezentacji, grająca jako bramkarka, świetnie radzi sobie w Paris Saint-Germain. Niedawno po raz czwarty francuscy kibice wybrali ją do jedenastki francuskiej Division 1. Jest w czołówce europejskich bramkarek, wpuszczających do swej bramki najmniej goli.

Kobieca piłka nożna: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Groundhopping – co to jest?
> Paintball – ciekawostki
> Ciekawostki o maratonie

golf słynne znane pola golfowe Poprzedni post 10 najbardziej znanych pól golfowych świata
zrób sobie prezydenta Andrzej Duda prezydent Następny post Zrób sobie prezydęta!