Kobieta za kierownicą lepsza od mężczyzny?

kobieta samochód kierowca

W Polsce prawo jazdy ma 20 mln osób, z czego nieco ponad 11 mln to mężczyźni, a niecałe 9 mln, to kobiety. W 2013 r. zaledwie co piąty wypadek powodowała kobieta, a w 6293 kolizjach zginęły 252 osoby. Z kolei mężczyźni ponoszą winę za 74 proc. wypadków. W 21753 spowodowanych przez mężczyzn kolizjach zginęły 1992 osoby

Z raportu „Kto jeździ lepiej? Kobiety i mężczyźni za kierownicą” wynika, że mężczyźni częściej przekraczają prędkość i nieprawidłowo wyprzedzają. Lepiej natomiast od pań orientują się w terenie, panują nad stresem i chętniej wpuszczają innych kierowców w korkach. Drogowym grzechem głównym kobiet jest z kolei wymuszanie pierwszeństwa. Panie jednak znacznie częściej stosują się do ograniczenia prędkości oraz ostrożniej prowadzą samochód jadąc z pasażerem.

Prędkość ma różne oblicza. Mężczyźni kojarzą ją z podnieceniem, imponowaniem innym, a w późniejszym wieku z męskością i siłą. Kobiety pytane przez TNS Pentor w większości opowiadają o negatywach. Młode panie używają takich słów, jak: bicie serca i lęk, wspominają też o swobodzie i niezależności. U starszych kobiet prędkość to tragedia, brawura i nieodpowiedzialność, ale czasem też pozytywne skojarzenia – odpoczynek i oderwanie od rzeczywistości.

Nie tylko wobec innych kierowców czy własnych pasażerów, mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej. Również w kontakcie z policją używają różnych metod. Podczas gdy panowie próbują przekonywać, że nie stwarzają zagrożenia na drodze, panie skorzystają ze swoich wdzięków i tłumaczą się niewiedzą – wynika z badania TNS Pentor.

Czy zatem kobiety są lepszymi kierowcami, gwarantującymi większe bezpieczeństwo na drogach? Z taką tezą nie do końca zgadza się Monika Ucińska z Instytutu Transportu Samochodowego: – Nie należy generalizować, bo także kobietom zdarza się prowadzić pojazd po alkoholu, jeździć brawurowo, używać wulgaryzmów i nie stosować się do przepisów.
Boję się, że z roku na rok w pewnych wykroczeniach panie będą równać do płci brzydszej – dodaje nadkomisarz Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Tekst: Wojciech Martyński
Raport „Kto jeździ lepiej? Kobiety i mężczyźni za kierownicą” został przygotowany przez serwis Akademia mfind / Artelis.pl

Zobacz też:
> Prawo jazdy ciekawostki

egzamin na prawo jazdy ciekawostki