Japońska wyspa, na której rządzą koty

Kocia wyspa ciekawostki Tashirojima Japonia koty

Kocia wyspa jest wyjątkowa. Powinieneś ją poznać. Ciekawostki o kociej wyspie Tashirojima. Także inne kocie wyspy na świecie

Słynna Kocia Wyspa

1) Japońską wyspę Tashirojima (Tashiro-jima) powinien znać każdy, to uwielbia koty. Mieszka ich tu kilka razy więcej niż ludzi (ok. 600) i widać je wszędzie.

2) Tashirojima zwana Kocią Wyspą, znajduje się w prefekturze Miyagi, blisko miasta Ishinomaki.

3) Dodajmy od razu, kocich wysp w Japonii jest więcej, jednak najbardziej znaną jest właśnie Tashirojima.

Kiedy pojawiły się tu koty?

4) Dlaczego na wyspie jest aż tyle kotów? Pod koniec XVIII wieku, w okresie edo (1603-1863) założono tu hodowlę jedwabników. Tkano tu tkaniny z jedwabnych nici. Niestety nici były zrywane i zjadane przez myszy i szczury, do tego jedwabniki były smakołykami gryzoni. Wtedy wymyślono, żeby się pozbyć szczurów, zostaną tu sprowadzone koty – ich naturalni wrogowie. Z czasem szacunek dla kotów przerodził się niemal w kult. A w ogóle Japończycy uwielbiają koty.

Kocia wyspa ciekawostki Tashirojima Japonia koty
Kocia wyspa Tashirojima w Japonii – koty mają tu wspaniale życie

Kocia wyspa i turyści

5) Wśród kilku świątyń na wyspie jest Neko Jinja, poświęcona kotom, są kocie kapliczki oraz kilkadziesiąt rzeźb przedstawiających koty. Koty wiedzą, jak zaopiekować się „wotami” składanymi przez „wiernych” i zawsze są najedzone. Są tu nawet domy kształtem przypominające głowę kota. Zapewne powstały z myślą o turystach, którzy zwabieni famą o oryginalności wyspy, coraz chętniej ją odwiedzają.

6) Turyści przybywający na wyspę Tashirojima powinni przestrzegać kilku zasad. Na pewno nie mogą tu przybyć w towarzystwie psów. Poza tym opuszczając wyspę, muszą zabrać ze sobą swoje wszystkie śmieci.

Kocia wyspa – kolejne ciekawostki

7) Tashirojima zwana jest również wyspą mangi (Manga Island), gdyż oprócz kotów można tu spotkać co chwilę obrazki mangi, czyli japońskie komiksy.

8) W 2011 roku wschodzie wybrzeże Japonii nawiedziło niszczycielskie tsunami. Uderzyło ono także w wyspę Tashirojima. Na szczęście ludzie oraz koty mieli szczęście i z kataklizmu wyszli obronną ręką.

Kocia wyspa ciekawostki Tashirojima Japonia koty
Nie tylko na japońskiej wyspie Tashirojima kochają koty

Inne kocie wyspy

9) Aoshima, to 1,5-kilometrowej długości wyspa w południowej Japonii.
Podobno żyje tu 120 kotów czyli 6 razy więcej niż ludzi. To koty bezpańskie, gnieżdżąca się w opuszczonych domostwach. Niegdyś zostały tu sprowadzone, aby zwalczyć plagę myszy. Po wojnie mieszkało na wyspie 900 mieszkańców, obecnie żyją ju głównie ludzie starsi. Aby koty nie plęgły się tu nadmiernie, o jakiś czas są sterylizowane.

10) Grecka wyspa Siros (Syros) też czasami nazywana jest Kocią Wyspą. Jest tu schronisko, w którym mieszka ponad pół setki kotów. W 2018 roku poszukiwano opiekuna, który przez pół roku zajmie się zgromadzonymi tu kotami przez 4 godziny dziennie. Oferowano bezpłatne wyżywienie i noclegi oraz pieniądze, po pierwszym miesiącu nieodpłatnego szkolenia.

11) Wyspą kotów niektórzy nazywają znaną i u nas, grecką wyspę Rodos. Bezpańskich kotów jest tu dużo, można powiedzieć, że są tu wszechobecne. Tworzą skupiska głównie w pobliżu tawern, restauracji, śmietników, oraz innych miejscach odwiedzanych przez turystów. Bo tam mogą liczyć na żywność. Walka o pożywienie dla niektórych kończy się nie najlepiej. Dosyć często można spotkać koty okaleczone przez rywali, z którymi walczyły o pożywienie. Na szczęście w miejscowości Term Kalithea działa schronisko dla kotów o charakterze non-profit.

Kocia wyspa ciekawostki Tashirojima Japonia koty
Koty świetnie czują się nie tylko na japońskiej wyspie Tashirojima

12) Cypr – o tej wyspie również mówi ję jako o kociej wyspie. Koty sprowadziła tu w IV wieku święta Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Miały pomóc w zwalczaniu żmij, których było tu dużo. Koty w większych ilościach żyją tu w pobliżu popularnych kurortów. W Larnace działa charytatywne stowarzyszenie Friends of Larnaca Cats.

13) Sporo kotów żyje też na kociej wyspie Makarska (Dalmacja w Chorwacji).

Koty z wyspy Man

14) A skoro już jesteśmy w tym temacie, na wyspie Man (wyspa między Anglią, a Irlandią) najprawdopodobniej wyniku przypadkowej mutacji genetycznej powstała rasa kota, którą nazwano Manx. Cechą tej rasy jest brak ogona lub ogon szczątkowy, do 3 cm. Z powstaniem tej rasy wiąże się szereg legend. Jedna z nich mówi, że Noe zapraszając zwierzęta na pokład swojej arki, przez nieuwagę bramą przytrzasnął kotu ogon.

Kocia wyspa – ciekawostki o Tashirojima: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> 53 ciekawostki o kotach
> Dowcipy o kotach
> Memy z kotami