Ciekawostki o komarach
W skrócie najważniejsze informacje i ciekawostki o komarach. Rozmnażanie, życie komarów, jak komary piją krew swoich ofiar
Komary i krew
1) Krew piją tylko komarzyce (samice komara).
2) Krew jest potrzebna komarzycy, aby mogła rodnikach wytworzyć jaja.
3) Komarzyca zwykle wkłuwa się w por skóry, a umieszczone pod skórą naczynia włosowate. Najpierw wpuszcza ślinę, która znieczula (człowieka lub zwierzę) oraz zapobiega krzepnięciu krwi. Zaraz potem drugim otworem wysysa krew.
4) W głowie komarzycy jest zastawka, dzięki której krew komara i wessana krew ofiary, nie mieszają się ze sobą.
5) Wraz ze śliną tropikalnego komara do krwi ofiary mogą dostać się np. zarazki malarii lub inne mikroorganizmy (np. nicienie). Enzym znajdujący się w ślinie może wywołać reakcję alergiczną.
6) Komary kłując różne ofiary, nie przenoszą chorób między nimi, gdyż krew każdej ofiary nie miesza się ze sobą.
(Krótkie) życie komara
7) Komar żyje tylko kilka tygodni, ale potrafi nieźle wkurzać człowieka 😉
8) Naturalnymi wrogami komarów są: ryby, płazy i wodne owady (np. ważki i chrząszcze żyjące w wodzie). Także ptaki. Jedna jaskółka potrafi zjeść nawet kilka tysięcy komarów dziennie.
9) Największa aktywność komarów (tych występujących w Polsce) ma miejsce rano, do przedpołudnia i między godz. 18 a 21. Choć jest to też zależne od gatunku.
10) Komary, które wykluły się późną jesienią, w zimie przechodzą w stan hibernacji.
11) Komary latają wolno – ok. 1-2 km na godzinę.
12) Komary – samce są mniejsze od samic. Żywią się nektarem kwiatów.
Rozmnażanie komarów
13) Samica składa ok. 300 jaj, które pływają na powierzchni wody niczym malutkie łódki. Po złożeniu jaj zwykle zdycha.
14) Samica i samiec kopulują podczas lotu.
Kolejne ciekawostki o komarach
15) Pierwsze komary na świecie pojawiły się 20 razy wcześniej niż człowiek.
16) W latach 1960–1983 produkowano w Bydgoszczy motorowery marki Romet Komar. W porównaniu do motocykli miały drobną konstrukcję, stąd zapewne otrzymały nazwę Komar. Jeśli w internecie ktoś chce sprzedać komara, na pewno nie jest to ten, który wysysa ludzką krew!
17) Rocznie ma malarię, którą przenoszą komary, umiera na świecie ok. milion ludzi.
18) Podobno komary chętniej piją krew blondynek. Nie wiadomo czemu tak się dzieje, ale na pewno nie z powodu koloru włosów.
19) Komar egipski ma 3-4 mm długości i pochodzi z Afryki. Samice żyją około miesiąca, dorosłe osobniki giną przy niskich temperaturach. Komar egipski jest nosicielem żółtej febry i dengi.
20) Zapach lawendy odstrasza komary.
21) Komar po angielsku, to: mosquito.
22) Co roku 20 sierpnia obchodzimy Dzień Komara.
23) Podobno Islandia jest jedynym krajem, gdzie nie ma komarów.
Komary w Polsce
24) Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem komarów w Polsce jest komar brzęczący (komar pospolity, po łacinie: Culex pipiens). Ma do 6 mm, przezroczyste skrzydła i dwie podłużne pręgi na grzbietowej stronie tułowia. Po wyssaniu krwi komarzyca składa w wodzie ok. 100 jaj, z których po 24–36 godzinach wylęgają się larwy, które po kilku linieniach (7–10 dni) zamieniają się w poczwarkę. Po 2–4 dniach powstaje z niej dorosły owad. Szybkość rozwoju zależy od temperatury, optymalną temperaturą dla tego gatunku jest 20-25 stopni Celsjusza.
25) Komar widliszek występuje niemal w 500. gatunkach, z czego 5 gatunków żyje w Polsce. Najczęściej są aktywne po zachodzie Słońca.
26) W Polsce żyje 47 gatunków komarów. Niektóre gatunki nie piją krwi.
27) Najwięcej komarów w Polsce wykluwa się na przełomie czerwca i lipca.
Komar tygrysi (azjatycki)
28) Jednym z najczęściej występujących gatunków komarów w Azji Południowo-Wschodniej jest komar tygrysi (Aedes albopictus), zwany też komarem azjatyckim. W 1975 r. pojawił się na południu Europy i nadal zdobywa nowe terytoria. Roznosi arbowirusy. Wśród chorób które wywołuje, są: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Ma 2 do 10 mm długości i srebrnobiałe paski na czarnym ciele. Samice komara azjatyckiego atakują ludzi i zwierzęta, samce maja inny aparat gębowy i żywią się pokarmem roślinnym.
Ciekawostki o komarach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Jak sobie radzić z komarami
> Krwiożercze kleszcze
> Ciekawostki o muchach
> Szarańcza