komiksowe ciekawostki komiksy komiks polski

Komiksowe ciekawostki dla fanów historyjek obrazkowych

Czas czytania:1 minut/y, 43 sekund/y

Rekord ceny komiksu, jubileusz Bohdana Butenko, Christa i cenzura – czyli komiksowe ciekawostki, które warto znać. Rysownicy komiksów i bohatoerowie historyjek obrazkowych. Komiks polski i nie tylko

Ile może kosztować komiks?

• Nieważne ile kosztuje. Ważne, że przynosi profity. Ostatnio staje się modne inwestowanie w amerykańskich superbohaterów. Można założyć, że wydany milion po roku przyniesie co najmniej 30% zysku. Dowodem na to są rosnące na aukcjach ceny za pierwszy odcinek “Action Comics” z przygodami Supermana. Dziś są warte nawet 2 mln dolarów! Plotka głosi, że aktor Nicolas Cage po raz kolejny kupił, a może raczej zainwestował, w zabytkową komiksową broszurę. Tym razem płacąc aż 2.160.000 $ (za wyżej wymieniony komiks). Warto dodać, że w 1938 r., czyli roku jej wydania, kosztował zaledwie 10 centów.

“Ojciec” Gapiszona

• Słynnego ilustratora, plakacistę i autora komiksów, Bohdana Butenko (1931-2019) znamy jako autora historyjek o Guciu i Cezarze oraz o nie mniej popularnym Gapiszonie. Mało kto pamięta, ze to właśnie Butenko zaprojektował scenografię dla Kabaretu Starszych Panów.

Komiksowe ciekawostki: Marilyn Monroe skadrowana

Zbigniew Kasprzak jest autorem rysunków do komiksu “Spadająca gwiazda” (scenariusz: Jean-François Charles i Maryse Charles), opowiadającego o życiu słynnej hollywoodzkiej aktorki. Tym samym spełnił swoje młodzieńcze marzenie: “Ten ideał blond piękności, taki „sexy”, pomimo powierzchowności emanował klasą, był zniewalający dla młodego człowieka” – tak Kasprzak mówił w wywiadzie dla “Zwierciadła”. W komiksie pokazano czas sławy, jak i moment upadku tej bogini wielkiego ekranu. Nie zabrakło postaci prezydenta Johna Kennedy’ego i jego brata Roberta. Polską wersję językową, w tłumaczeniu Wojtka Birka, wydał Ongrys.

Czego nie zauważyła cenzura?

Janusz Christa na jednym z kadrów komiksu Kajko i Kokosz. Festiwal czarownic” umieścił scenę, gdzie zbójcerze, niezadowoleni z aktualnych rządów hegemonicznego władcy, stwierdzają, że dość już tego – będą od teraz “samorządni i niezależni”. Komiks rysowany był w 1981 roku, a wydany w lipcu roku następnego. To ewidentne skojarzenie ze zwalczaną wówczas “Solidarnością” umknęło cenzurze. Ten i inne podobne przykłady z komiksów tamtych lat będzie zobaczyć na wystawie z cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”.

Komiksowe ciekawostki: (c) Wojciech Łowicki

Zobacz też:
> Ile kosztuje wrys do komiksu
>

kaplica świętej Anny Góra Chrobrego Głuchołazy ciekawostki Poprzedni post Głuchołazy – 10 ciekawostek
Kluczbork ciekawostki atrakcje zabytki wieża Następny post 10 oryginalnych ciekawostek o Kluczborku