DwuTAKT komiksy komiks polski informacje wystawy ciekawostki

Komiksy jak seks, Miasto Komiksów

Czas czytania:5 minut/y, 3 sekund/y

Komiksy ekonomiczne i inne ciekawostki i informacje dla fanów komiksów

Komiksy są jak seks?

Jonathan Ross, były dziennikarz BBC i autor komiksów w dzienniku The Guardian opowiada, czym jest dla niego komiks

Poniżej fragmenty tego tekstu.

• Kiedy jednak przeglądam moją bogatą i pieczołowicie skatalogowaną kolekcję, z zachwytem stwierdzam, że większość tytułów z cudownych lat 60. – kiedy największe triumfy święcili Stan Lee, Jack Kirby i Steve Ditko – ani trochę się nie zestarzała i daje mi równie wiele radości, co kiedyś.

• Doszedłem do wniosku, że komiksy są trochę jak golf, Susan Boyle albo seks grupowy. Istnieje pewna grupa osób, które nigdy nie mają ich dość, podczas gdy cała reszta nie jest w stanie pojąć, na czym polega zabawa. Dla mnie jednak żadna forma rozrywki nie może równać się z pięknym, doskonale zaprojektowanym połączeniem odręcznego rysunku z trafnie dobranymi słowami.

• Od czasu publikacji moich pierwszych komiksów do głowy wciąż przychodzą mi nowe pomysły. Obecnie pracuję nad trzema różnymi seriami, a w planach mam sześć następnych.
2011-09-08

Stalowa Wola – Miasto Komiksów

Miłośników komiksów zapraszamy do Stalowej Woli, gdzie na początku lipca 2011 można będzie uczestniczyć w wielu atrakcjach

Nagrodzeni
Jury w składzie: Marzena Sowa, Sylvain Savoia i Jakub Woynarowski wyłoniło laureatów III edycji projektu Stalowa Wola – Miasto Komiksów. Są nimi:
I nagroda – Szczepan Atroszko, 25 lat, Szczecin
II nagroda – Szymon Kaźmierczak, 25 lat, Bydgoszcz
III nagroda – Anna Kaczmarczyk, 23 lata, Oświęcim

Wyróżnienia i zaproszenia na warsztaty otrzymali również:
– Dawid Biernat, 25 lat, Stalowa Wola
– Marcin Błach, 25 lat, Lublin
– Katarzyna Błażejewska, 24 lata, Stalowa Wola
– Kacper Chmielowiec, 17 lat, Pysznica
– Jakub Grochola, 19 lat, Kraków
– Anna Jacek, 21 lat, Piekary Śląskie
– Agnieszka Jarosz, 26 lat, Stalowa Wola
– Tomasz Król, 25 lat, Rybotycze
– Julia Płoch, 19 lat, Kraków
– Szymon Szelc, 20 lat, Kraków
– Bartłomiej Wielebiński, 17 lat, Rawicz
– Joanna Wojniłko, 22 lata, Stargard Szczeciński

Finałowa piętnastka spędzi w Stalowej Woli 10 dni (1-10 lipca), pracując nad komiksowym przewodnikiem po Stalowej Woli, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc uznanych przez Ambasadorów Stalowej Woli za ważne – takie, z którymi czują się związani i które wspominają z sentymentem (Ambasadorami Stalowej Woli są m.in. Maciej Zakościelny, Izabela Sowa, Grzegorz Rosiński, Konrad Mastyło i Edward Durda). W tym roku tytuł ten otrzyma również Marzena Sowa.

Atrakcje
W ramach projektu Stalowa Wola – Miasto Komiksów przewidziano szereg atrakcji. Komiksową historia Marzi mona będzie oglądać w witrynach sklepowych przy ul. KEN w Stalowej Woli. Będzie zorganizowane zwiedzanie miasta, w formie gry miejskiej (scenariusze i mapki do pobrania w punkcie informacyjnym, ulokowanym w jednym z punktów sklepowych). Będzie można obejrzeć wystawę fragmentów komiksów: I “Marzi. Dzieci i ryby głosu nie mają” oraz II “Marzi. Hałasy wielkich miast”, powstałą we współpracy z wydawnictwem Egmont.

Na placu przed Spółdzielczym Domem Kultury odbędzie się plener pod hasłem: Dzieci mają głos. W programie:
• zabawy sprzed lat (gra w gumę, skakanka, hula hop, kapsle itp.), przygotowane przez 13 Stalowowolską Drużynę Harcerską;
• kreatywne warsztaty tworzenia “czegoś z niczego”: laleczki ze skarpet, zabawki ze śrubek i nakrętek, zapałkowe obrazki, pacynki z papieru, kartki na zabawki i wiele innych zajęć dla całych rodzin, które poprowadzą: Ośrodek Twórczej Edukacji “Kangur” z Krakowa oraz Anna Zadęcka i Katarzyna Kaleta z Fundacji Tworzenia i Promocji Sztuki – Ależ Gustawie! z Łodzi;
• Kino domowe lat ’80 – projekcja bajek z przeźroczy z kolekcji prywatnej Wojciecha Jamy;
• zabawy językowe i plastyczne z Akademią Nauki;
• rywalizacje i konkurencje dla całych rodzin przygotowane przez Szkołę Wspinania Się;
• moc uciech z krakowskim Teatrem Wagabunda.

Impreza pod patronatem Sadurski.com
2011-07-01

Komiksy i animacje ekonomiczne

Wręczono nagrody w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu Fundacji FOR, na komiks i animację o tematyce ekonomicznej. Lista nagrodzonych

14 czerwca br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala na zakończenie konkursu na komiks i animację o tematyce ekonomicznej, którego organizatorem była Fundacja FOR oraz Bank Zachodni WBK. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków oraz obalanie mitów związanych z ważnymi zagadnieniami dotyczącymi nas wszystkich. Zagadnienia tegorocznej edycji związane są z systemem emerytalnym, wydatkami państwa, wpływem prawa na rozwój gospodarki oraz z Unią Europejską. Pula nagród w konkursie wyniosła ponad 30 tys. zł, a nagrodzono 29 komiksów i 7 animacji.

Wręczenie nagród odbyło się w księgarni Traffic Club w Warszawie, a udział w nim wzięli autorzy nagrodzonych prac oraz jurorzy: prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady Fundacji FOR, Tomasz Bagiński, Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Marek Raczkowski, Antoni Rodowicz oraz Artur Adamski z BZ WBK.

Grand Prix za najlepszą animację otrzymał Karol Kaźmierczak, drugie miejsce zajął Wojciech Różowski. Obie nagrodzone prace dotyczą kategorii „Czy dobrze jest być w Unii Europejskiej?”

Grand Prix za najlepszy komiks otrzymali Jakub Grochola (rysunki) i Michał Chojnacki (scenariusz). Drugą nagrodę otrzymał Bogumił Łach, a trzecią – zespół autorów: Krzysztof Chalik, Marzena Markowicz-Chalik i Mirosław Górecki. Nagrodzonych zostało też pięć animacji (nagrody po 1 tys. zł). Ich autorami są: Michał Ogiński, Joanna Kaczmarczyk, Piotr Zacheja, Karolina Lewandowska, Marek Adrian i Maciej Adrian.

Dodatkowo nagrodzone zostały najlepsze komiksy w kategoriach tematycznych (nagrody w wysokości 1 tys. zł). Największe uznanie jury w kategorii „Z budżetu, czyli z naszych podatków – o absurdalnych wydatkach” zdobyły ex aequo dwie prace: Miłosza Sosnowskiego i Piotra Rosnera oraz Tomasza Niewiadomskiego i Grzegorza Janusza. W kategorii „Od czego zależy nasza emerytura?” autorem najlepszej pracy okazał się Andrzej Milewski. W kategorii „Dobre prawo – lepszy rozwój” zwyciężył Krzysztof Boruszewski. W kategorii wiekowej do lat 16 jury przyznało jedną nagrodę w wysokości 1 tys., którą otrzymał Szymon Kuś.

Każdy z członków jury przyznał również nagrodę dla komiksu, który chciał w szczególny sposób wyróżnić. Autorzy wybranych prac otrzymali nagrody rzeczowe. Prof. Leszek Balcerowicz nagrodził pracę Jarosława Kaźmierczaka, Tomaszowi Bagińskiemu i Jackowi Fedorowiczowi najbardziej podobał się komiks Krzysztofa Chalika, Marzeny Markowicz-Chalik i Mirosława Góreckiego, Michał Ogórek wyróżnił Tomasza Niewiadomskiego i Grzegorza Janusza, zarówno Tomasz Leśniak jak i Rafał Skarżycki  nagrodzili Jakuba Grocholę i Michała Chojnackiego. Nagrodę Marka Raczkowskiego otrzymała Anna Nalewajko, Antoni Rodowicz wyróżnił komiks Macieja Jasińskiego i Bartłomieja Kuczyńskiego, a Artur Adamski – pracę Łukasza Ziomackiego i Krzysztofa Stelmarczyka.

Dodatkowo 19 prac zostało wyróżnionych nagrodami pieniężnymi po 100 zł. Nagrody pieniężne zostały przekazane nagrodzonym osobom w formie kart prepaid  Banku Zachodniego WBK z logotypami konkursu oraz Fundacji FOR.
2011-06-14

Lwów Ukraina podróże opera Poprzedni post Lwów, Ukraina. Wesoły Wieżowiec
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Ustka, Zielona Góra, Biskupin, Ustronie Morskie…