Na czym polega zawód konferansjera?
Zawód konferansjera – to warto wiedzieć
Każde wydarzenie, publiczne, prywatne, organizowane dla mniejsze ilości ludzi czy dla tłumu, bardziej luźne lub oficjalne itd. – nie powinno się odbyć, bez osoby, która będzie je prowadziła, czyli bez konferansjera. Może to być organizator imprezy, jednak aby wszystko odbywało się dobrze i z sukcesem, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnej osoby na tym stanowisku. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat zawodu konferansjera.
Kim jest konferansjer?
Konferansjer to osoba, która zajmuje się profesjonalnym prowadzeniem różnych wydarzeń, spotkań i imprez. Osoby świadczące tego typu usługi są wynajmowane, zarówno przez osoby prywatne jak i organizacje publiczne, do prowadzenia wydarzeń historycznych, artystycznych, turystycznych czy imprez firmowych i innych eventów. Konferansjer może też prowadzić różne imprezy okolicznościowe, a także wesela.
Czym dokładnie zajmuje się konferansjer?
Zakres jego obowiązków jest rożny, w zależności od rodzaju imprezy. Zwykle musi on przywitać gospodarzy i zaproszonych gości, krótko opowiedzieć o charakterystyce spotkania, zapowiedzieć następne punkty, przedstawić artystów, którzy się pojawią, komentować na bieżąco przebieg wydarzenia, tłumaczyć, wtrącać odpowiednie historie, a czasem i anegdoty.
Aby wydarzenie przebiegło interesująco, konferansjer musi się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim powinien dokładnie zapoznać się z wytycznymi organizatora, a także przeanalizować scenariusz i dobrać najlepsze rozwiązania pasujące do charakteru wydarzenia. Osoba prowadząca różne eventy powinna być także wystarczająco elastyczna i kreatywna. Nie powinna się sztywno trzymać wytyczonych schematów.
Jak zostać konferansjerem?
Organizowanie konferencji to bardzo ważne zadanie. Jednak osoba będąca konferansjerem nie musi posiadać żadnego specjalnego wykształcenia. Przede wszystkim znaczenie ma kilka charakterystycznych umiejętności, np.:
- ogromna komunikatywność (lekkość w mowie, uważne obserwowanie),
- otwartość na drugiego człowieka,
- kreatywność,
- odporność na stres,
- umiejętność operowania mową i gestem,
- umiejętność prezentowania się na scenie,
- pokora.
Konferansjer musi wykonywać swoje zadanie jak najbardziej autentycznie, ponieważ publiczność bez problemu wyczuje wszelką sztuczność. Powinien on także posiadać charyzmę, aby przyciągnąć do siebie ludzi i sprawić, że będą się dobrze bawili. Dla konferansjera, praca powinna być pasją i dobrą zabawą.
Znani konferansjerzy
Wiele znanych osób pełniło rolę konferansjerów na wydarzeniach i eventach różnego typu. Wśród najbardziej charakterystycznych i lubianych przez publiczność, można wymienić m.in.: Piotra Bałtroczyka, Cezarego Pazurę, Oliwiera Janiaka, Marcina Prokopa, Tomasza Kammela, Huberta Urbańskiego, Macieja Kurzajewskiego i wielu innych, również panie konferansjerki.
Podsumowanie
Konferansjer to oryginalny zawód i nie każdy ma predyspozycje, żeby móc go wykonywać. Jeżeli organizator imprezy nie czuje się na siłach aby samodzielnie ją poprowadzić, z dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalnego konferansjera, który zna się na swojej robocie. Z pewnością sprawi, że wydarzenie odbędzie się z dużym sukcesem i zadowoleniem ze strony zaproszonych gości.
Link zdjęty 1.1.24, dziękujemy za współpracę