Ekologia, satyra i Prima Aprilis
Konkurs ekologiczny – nagrodzeni
Werdykt jury IX Ogólnopolskiego konkursu “Zagrożenie Środowiska Naturalnego Człowieka” na rysunek satyryczny, komiks i animację filmową, odbywający się w Jarosławiu
Konkurs “Zagrożenie Środowiska Naturalnego Człowieka” to biennale od 18 lat organizowane w Zespole Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Pomysł tego plastycznego i ekologicznego konkursu skierowanego dla młodzieży szkół plastycznych zaproponował 18 lat temu artysta Henryk Cebula.
Na konkurs nadesłano 332 prace z 19 szkół z Polski, w tym: 250 rysunków satyrycznych, 45 komiksów i 37 filmów animowanych. W tym roku jurorowali: Jacek Frankowski, Edward Lutczyn, Marek Gliwa, Andrzej Lichota i Krzysztof Rynkiewicz, a obrady jury miały miejsce 6 marca.
Otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbędzie się 26 marca 2010 r. w Galerii Synagoga w Jarosławiu o godz. 13.30.
Nagrody
• W kategorii rysunek satyryczny, jury nominowało do nagród 30 prac, z których dokonało wyboru laureatów i przyznało następujące nagrody regulaminowe:
I NAGRODA – Piotr Bemben (ZSP Jarosław)
II NAGRODA – Katarzyna Mazerant (ZSP Jarosław)
III NAGRODA – Tomasz Ciesielski ( ZSP Łódź)
III NAGRODA – Ignacy Matuszewski (ZPSP Warszawa)
WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Działa (ZSP Jarosław)
WYRÓŻNIENIE – Monika Foryś (ZSP Łódź)
WYRÓŻNIENIE – Karolina Szelc (LP Krosno )
• W kategorii komiks, jury nominowało do nagród 9 prac, z których dokonało wyboru laureatów i przyznało następujące nagrody regulaminowe:
I NAGRODA- Joanna Buczyńska (POSSP Włocławek)
II NAGRODA – Jakub Graczyk (PLP Płock)
III NAGRODA – Adam Makowczenko (PLP Olsztyn)
WYRÓŻNIENIE – Judyta Caaber (ZSP Tarnów)
WYRÓŻNIENIE – Jakub Sroka (ZSP Jarosław)
WYRÓŻNIENIE – Katarzyna Żurakowska (ZPPKP Opole)
• W kategorii film animowany, jury nominowało do nagród 16 prac, z których dokonało wyboru laureatów i przyznało następujące nagrody regulaminowe:
I NAGRODA – Dominika Lewandowska (ZPPKP Opole), „Obraz rzeczywistości”
II NAGRODA – Joanna Grabska (ZSP Jarosław), „Z cienia”
III NAGRODA – Anna Łojewska (PLSP Olsztyn), „Wieloryby”
• Jury wytypowało do nagród specjalnych następujące osoby:
– Agnieszka Blat (ZSP Jarosław) – Nagroda Dyrekcji Lasów Państwowych (za rysunek)
– Patryk Dudek (ZPSP Warszawa) – Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (za rysunek)
– Adam Makowczenko (PLP Olsztyn) – Nagroda Jarosławskiej Galerii Satyry PIRANIA (za rysunek)
– Piotr Bemben (ZSP Jarosław) – Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie (za rysunek)
– Edyta Pawliszko (ZSP Jarosław) – Nagroda Specjalna PWSTiF w Łodzi (za film „Zagrożenie)
– Bartłomiej Bogusz (LP Lesko Talens) – Nagroda Krakowskiej Akademii Filmowej (za film „Biwak”)
– Natalia Krawczyk (ZSP Jarosław) – Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (za żart filmowy „Maluch”)
– Joanna Graniczykowska (ZSP Tarnów) – Nagroda Dyrekcji Lasów Państwowych (za komiks ekologiczny)
Jury bardzo wysoko ocenia artystyczny poziom nadesłanych prac. Ze względu na ilość ciekawych realizacji w dziale komiksu, jury postanowiło przyznać osobne nagrody za film i osobne za komiks. W związku z tym, jury proponuje też dokonać takiego podziału w regulaminie następnych edycji Konkursu. Za 2 lata dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu.
2010-03-11
Roponioska w Prima aprilis
Pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego “Roponioska” zostanie otwarta w Zielonej Górze 1 kwietnia 2010 r.
1 kwietnia o godz. 13.00 w Salonie Wystaw w siedzibie PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze (ul. Bohaterów Westerplatte 15) odbędzie sią wernisaż wystawy “Roponioska” oraz spotkanie z organizatorami konkursu, m.in. rysownikiem Bartłomiejem Belniakiem.
Na wystawie będzie można zobaczyć wybrane prace nadesłane do Gorlic na trzy dotychczasowe edycje ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego “Roponioska”, którego tematem jest ropa.
2010-03-29
Rukść na Prima aprilis
Wystawa rysunku satyrycznego Waldemara Rukścia zostanie otwarta 1 kwietnia 2010 r. w Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie)
Rysunki satyryczne Waldemara Rukścia – tak zatytułowano wystawę, która zostanie otwarta w Galerii K2 w Domu Kultury w Gołdapi w dniu 1 kwietnia (Prima Aprilis) o godz. 17.00. Podczas wernisażu będzie obecny autor. Portal Sadurski.com zaprasza wszystkich zainteresowanych.
Waldemar Rukść urodził się w Olecku, jako karykaturzysta zadebiutował 1972 roku w “Karuzeli”. Opublikował ponad 3 tys. rysunków w różnych czasopismach. Stale drukuje w “Przeglądzie Technicznym”, “Sprawach Nauki” i “Tygodniku Oleckim”. Jego rysunki były nagradzane i wyróżniane w szeregu konkursach (m.in. zdobył główną nagrodę w konkursie Bankowość i Finanse, 1994). Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
2010-03-28
Karykatury w POLOmarket
Kilkuset klientów wybranych sklepów sieci POLomarket otrzymało swoje karykatury, wykonane przez znanych karykaturzystów
20 marca 2010 r. klienci wybranych sklepów sieci POLOmarket mieli okazję otrzymać gratisową karykaturę. Akcja promocyjna, w której uczestniczyło siedmiu karykaturzystów, miała miejsce równocześnie w Ostrołęce, Gliwicach, Bytomiu, Skaryszewach i Wąbrzeźnie. Kilkuset uśmiechniętych klientów wróciło do domów ze swoim wesołym portretem.
To kolejna tego typu akcja artystów serwisu karykatury.com, których prace można oglądać w prasie, telewizji, internecie i nie tylko.
2010-03-24
IranCartoon najlepszy
Irancartoon.com w głosowanu rysowników satyrycznych okazał się najlepszą witryną branżową na świecie
Jakiś czas temu 140 rysowników z 23 krajów świata (w tym szef Sadurski.com) wypełniło umieszczony w internecie formularz, biorąc tym samym udział w konkursie na najlepszą ich zdaniem witrynę internetową skierowaną dla rysowników satyrycznych. Konkurs wy zorganizował syryjski rysownik Raed Khalil, szef serwisu SyriaCartoon. Podajemy adresy trójki zwycięskich portali:
1. IranCartoon.com
2. CartoonCenter.net
3. BrazilCartoon.com
2010-03-22
Julian Bohdanowicz na rybach
Rysunki Juliana Bohdanowicza drukują “Wiadomości Wędkarskie”, a witryna czasopisma prezentuje również galerię jego rysunków
W ramach cyklu portalu Sadurski.com prezentującego rysunki satyryczne w polskim internecie, dziś informacje o kolejnej wirtualnej galerii.
Od 1982 r. lat rysunki Juliana Bohdanowicza tematycznie związane z wędkarstwem, drukuje miesięcznik “Wiadomości Wędkarskie”, wydawany przez Polski Związek Wędkarski. Ale rysunki tam publikowane można też oglądać na witrynie internetowej tego czasopisma. W wirtualnej galerii Bohdanowicza zatytułowanej “Rybia satyra” zgromadzono aż 160 rysunków Bohdanowicza, więc miłośnicy wesołych rysunków oraz wędkarstwa mogą tu zawitać na dłużej.
Minusem eksponowanych rysunków jest ich wielkość, a raczej małość. Obrazki mają szerokość 300 pixeli, więc niektórzy mogą mieć spory problem z przeczytaniem tekstów w dymkach.
Wejście do tej galerii znajduje się na stronie głównej Media.pl, gdzie na dole, a więc w miejscu niezbyt eksponowanym, znajduje się najnowszy rysunek Bohdanowicza.
Jak powiedział Julian Bohdanowicz portalowi Sadurski.com, on sam nie jest wędkarzem. Nigdy nie łowił ryb, a jeśli już trzymał wędkę w ręku, to… w redakcji. Tym bardziej należą mu się gratulacje, że wymyśla i tworzy rysunki o wędkowaniu regularnie już od 28 lat.
2010-03-21
Zacharow i Gepp w Muzeum Karykatury
Od 21 marca 2010 r. w Muzeum Karykatury w Warszawie wystawy rysunku satyrycznego Mariana Zacharowa i Gerharda Geppa
20 marca odbędzie się wernisaż dwóch kolejnych wystaw w warszawskim Muzeum Karykatury. Tym razem swoje prace satyryczne pokażą artyści zagraniczni: Marian Zacharow i Gergard Gepp. Obie wystawy można będzie oglądać do 25 kwietnia.
MARIAN CHRISTOPHER ZACHAROW urodził się w 1953 roku w Zamościu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1981 r. mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Tworzy głównie ilustracje do książek i prasy (m.in.: The Time, The New York Times, Newsweek). Wykłada na kilku uczelniach nowojorskich. Na wystawie zobaczymy blisko 100 jego prac z lat 1984-2008, o surrealistycznym zabarwieniu.
GERHARD GEPP, ur. 1940, to jednej z najwybitniejszych karykaturzystów austriackich. Publikował w prasie w Austrii i innych krajach. Od 1989 pracuje nad projektem “Satyra Poetycka” (“Poetische Satire”). Na wystawie zobaczymy ok. 100 jego prac.
W tegorocznych planach Muzeum karykatury są także wystawy: fotografii Zenona Żyburtowicza, pokonkursowa “Odkryj swój wszechświat”, pokonkursowa “Uśmiech Chopina”, pokonkursowa Satyrykon 2010 i karykatur Artura Krynickiego.
2010-03-18
Jaka będę 2010
W Olsztynie ogłoszono wyniki XII Międzynarodowego Konkursu na Rysunek „Jaka będę 2010”, którego tematem jak zwykle jest kobieta
W minioną sobotę w olsztyńskim klubie “U Artystów” ogłoszono wyniki konkursu rysunku satyrycznego “Jaka będę”. Jak powiedział dla jednej z olsztyńskich gazet Mirosław Krzyśków, prezes stowarzyszenia ARTSpiracja, które organizuje konkurs – Wieloletnia tradycja konkursu i ogromna liczba prac stawia nasz konkurs w rzędzie najważniejszych rangą wydarzeń w dziedzinie satyry na świecie.
W tym roku kilkaset konkursowych prac nadesłanych z wielu krajów świata oceniło 12-osobowe jury, w składzie: Mirosław Krzyśków, Tomasz Wołoszyn, Daniel Strzelczyk, Sławomir Łuczyński, Dariusz Wójcik, Anna Sokolska, Małgorzata Gnyś (wszyscy z Polski), Oleksi Kustovskiy, Stanislav Ashmarin (obaj z Rosji), Valentin Georgiev (Bułgaria), Bretislav Kovarik (Czechy) i Andreas Malecki (Niemcy).
Nagrodzeni:
– Pierwsza nagroda: Sonia Churova – Bułgaria
– Druga nagroda ex aequo: Jurij Kosobukin – Ukraina i Anatoli P. Radin – Rosja
– Trzecia nagroda: Henryk Cebula – Polska
– Nagroda internautów: Katarzyna Rubin – Polska
2010-03-16
Nagrody Tuba Satyrica 2010
Jury zdecydowało komu przyznać nagrody w ogólnopolskim konkursie rysunku satyryczno-humorystycznego “Tuba Satyrica 2010”
„Więcej kultury, proszę” – to temat przewodni konkursu Tuba Satyrica 2010, organizowanego przez Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu. Do konkursu czterdziestu trzech autorów zgłosiło 126 konkursowych prac. Dziś organizatorzy konkursu poinformowali o wynikach obrad jury, które miały miejsce w Toruniu 8 marca 2010 r. Jury obradowało w składzie:
1. Julian Bohdanowicz – rysownik, przewodniczący jury
2. Andrzej Graniak – rysownik, Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
3. Jacek Frankowski – rysownik
4. Andrzej Kordela – Muzeum Karykatury w Warszawie
5. Edward Lutczyn – rysownik
6. Kazimierz Napiórkowski – rysownik, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu
Nagrody:
• Złota Tuba Satyrica oraz 5.000 złotych ufundowane przez Apator S.A. – Magdalena Wosik za pracę „Kultura ludowa”.
• Nagroda Specjalna Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie w wysokości 2.000 złotych – Przemysław Surma za cykl prac: „Więcej kultury, proszę”.
• Nagroda im. Zbigniewa Lengrena „Za łagodne traktowanie rzeczywistości” w wysokości 1.500 złotych ufundowaną przez Wydział Współpracy Zewnętrznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia – Maciej Trzepałka za pracę „Kankan”.
• Nagroda organizatora, Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu w wysokości 1.000 złotych – Witold Mysyrowicz za pracę „Więcej kultury? Jeszcze więcej???”.
• Wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury – Magdalena Wosik za pracę „Kuchnia Polska”.
Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 123 prace 43 autorów. Wręczenie nagród laureatom konkursu odbędzie się podczas uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej 7 kwietnia 2010 r. w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.
2010-03-13
Szpila Pod Aniołem
15 marca 2010 r. w Tryńczy (woj. podkarpackie) zostanie otwarta pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego Turnieju Satyry “O Złotą Szpilę”. Podajemy wyniki turnieju w kategoriach satyrycznych
W Galerii “Pod Aniołem” im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy, zostanie otwarta pokonkursowa wystawa rysunku satyrycznego XII Ogólnopolskiego Turnieju Satyry “O Złotą Szpilę”. Otworzy ją rysownik Henryk Cebula. Podczas wernisażu wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch otrzyma legitymację Partii Dobrego Humoru, za stworzenie profesjonalnej galerii prezentującej wystawy rysunku satyrycznego, w czym pomaga Galerii Satyry “Na uchodźstwie”, promując rysunek satyryczny na rubieżach Podkarpacia.
Konkurs “O Złotą Szpilę” organizowany jest przez Przemyskie Centrum Kulturalne i podzielony jest na cztery kategorie: plastyczną, literacką, recytatorską i teatralną.
W tym roku do statuetki Złotej Szpili w kategorii literacko-satyrycznej jury nie przyznało I i II nagrody. Nagroda III ex aequo przypadła: Grzegorzowi Lewkowiczowi z Gdyni oraz Pawłowi Szczecińskiemu z Ostrołęki. Wyróżnienia: Apoloniusz Ciołkiewicz (Grajewo), Elżbieta Grabosz (Warszawa), Wacław Płonka (Alwernia), Jan Migielicz (Lesko) i Dominik Oleszek (Przemyśl).
W kategorii plastycznej dla dorosłych I nagrodę otrzymał Grzegorz Wach z Opola, II nagrodę zdobył Henryk Cebula z Przeworska, III nagrodę Michał Ogiński z Radzionkowa. Wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Suskiemu (Lubań Śląski) i Markowi Gliwie (Jarosław). I nagroda w kategorii uczniów i studentów szkół artystycznych przypadła 17-letniej Nikoli Kucharskiej z Katowic.
2010-03-11