Najsłynniejszy mecz piłkarski świata i koronawirus

koronawirus Atalanta Bergamo Valencia Lombardia Włochy mecz

Do historii nie przejdzie żaden finał piłkarskich mistrzostw świata. Zapamiętamy za to mecz Ligi Mistrzów Atalanta Bergamo-Valencia CF na stadionie San Siro w Mediolanie, który odbył się 19 lutego 2020 roku

Prawdziwy zwycięzca

Sukcesem Atalanty Bergamo 4:1 cieszyło się na stadionie w Mediolanie tysiące kibiców tej włoskiej drużyny. Specjalnie przybyli z oddalonego o ponad 50 kilometrów, 120-tysięcznego Bergamo. Do tego co najmniej kilkuset kibiców z hiszpańskiego miasta Walencja i z okolic. I na dokładkę kibice futbolu z Mediolanu. W sumie mecz na trybunach oglądało 45 tysięcy widzów.

Ale to nie Hans Hateboer, strzelec dwóch bramek czy pozostali strzelcy lub bramkarze, stali się największymi bohaterami tego meczu. Dwa tygodnie później okazało się, że największym zwycięzcą jest… koronawirus.

Mediolan katedra Lombardia koronawirus
Lombardia, północne Włochy. Katedra w Mediolanie

Dlaczego mecz odbył się w Mediolanie, a nie w oddalonym o ponad 50 km Bergamo, gdzie na co dzień gra Atalanta Bergamo? Ma nieduży stadion, ale przede wszystkim stadion ten nie spełnia formalnych wymogów UEFA, aby rozgrywać na nim takie mecze.

To był okres, gdy Włosi nie zdawali sobie sprawy, że ich cały kraj w kilkanaście dni wywróci się do góry nogami. Że na koronawirusa będą umierać Włosi, których liczby będą codziennie liczone w setkach. Podobnie będzie w Hiszpanii – w dużej mierze, właśnie przez ten mecz. Bo nieświadomi kibice przywlekli do domów śmiercionośnego wirusa i zarazili nim rodziny i znajomych, a ci kolejne osoby.

Atalanta Bergamo Lombardia koronawirus Włochy
Lombardia. Włoskie miasto Bergamo, skąd pochodzi klub Atalanta Bergamo

Bomba biologiczna

Coraz więcej lekarzy i dziennikarzy skłania się do tezy, że ten mecz był prawdziwą bombą biologiczną. W poważny sposób przyczynił się do wybuchu epidemii w hiszpańskim mieście Walencja, we włoskim Mediolanie i Bergamo. Choć to delikatne określenie – lepiej byłoby napisać, że w całej Hiszpanii, w całych Włoszech, do tego w innych krajach. Bo w tym czasie na przykład w północnych Włoszech było wielu Polaków, skąd po feriach i wyjazdach na narty powrócili do Polski. Część z koronawirusem.

Nie można oczywiście winić kibiców uczestniczących w tym „nieszczęśliwym” meczu o wszystko, co działo się (i obecnie dzieje się) w Lombardii, we Włoszech i w Europie. Wszystko jednak wskazuje, że kibice uczestniczący w tym meczu w walny sposób przyczynili się do jeszcze szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa na kolejne tysiące ludzi, nie tylko we Włoszech i Hiszpanii.

Walencja Hiszpania koronawirus Valencia
Hiszpania. Miasto Walencja

Jak to się stało?

Pora na konkrety, bo wszystko co jest wyżej, to tak naprawdę formułki, które można by samemu wymyślić. Tymczasem dziennikarze i lekarze zbierają wszystkie informacje do kupy, niczym układankę puzzli. Co obecnie wiadomo?

13 marca czyli prawie 2 tygodnie po meczu, pod Walencją z powodu koronawirusa umiera pierwszy Hiszpan. Nazajutrz w restauracji w Zogno pod Bergamo odbywa się impreza z okazji dnia św. Walentego. Co najmniej jeden z uczestników zaraża pozostałych koronawirusem. Sześć dni później, jak już wiemy, kibice z Walencji i okolic oraz z Bergamo i okolic, jadą do Mediolanu obejrzeć mecz swoich drużyn.

19 dni po pierwszym meczu, 9 marca w 800-tysięcznej Walencji ma miejsce rewanżowy mecz, a na stadionie znów spotykają się kibice obu drużyn. Tydzień później, 16. marca okazuje się, że co trzeci piłkarz drużyny Valencia CF, jest zarażony koronawirusem. Klub nie podaje konkretnych nazwisk piłkarzy, prasa podaje jedynie, że pozytywny wynik testu ma 35% zawodników.

Jeden z najlepszych w historii drużyny Valencia CF sezon, został właśnie brutalnie przerwany przez niewidzialnego mordercę, z którym walczy obecnie Europa, USA i nie tylko, w sumie ponad 50 krajów świata. Bo aktualnie wirus odpuścił na Dalekim Wschodzie, w tym u swego źródła, w Chinach.

pierwszy koronawirus w Polsce ciekawostki Polska Wuhan epidemia
Z pandemią koronawirusa zmaga się cała Europa i wiele krajów świata

Szokujące statystyki

W sobotę 21 marca w ciągu jednej doby we Włoszech zmarły 793 osoby zakażone koronawirusem. Z tej liczby 546 osób zmarło w Lombardii, a ponad 22 tysiące osób jest zarażonych. Niektórzy uważają, że osób faktycznie zarażonych jest w Lombardii nawet 10 razy więcej.

Do chwili obecnej w Lombardii zmarło 2550 osób (plus półtora tysiąca w pozostałych regionach Włoch). Ten region Włoch jest najbardziej dotknięty pandemią koronawirusa. Najtrudniejsza sytuacja jest w Bergamo i w Brescii. Jest możliwe, że w Lombardii może zabraknąć miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Niektórzy twierdzą, że sytuacja w szpitalach Lombardii jest bliska załamania.

Nie wiadomo, kiedy skończy się ten koszmar, ale jedno jest pewne: ofiar będzie wciąż przybywać.

Mediolan i Bergamo leżą w Lombardii.

Koronowirus w Lombardii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Koronawirus ciekawostki
> Największe epidemie w historii świata
> Ciekawostki o Wuhan w Chinach