Konstantynów Łódzki – ciekawostki o mieście
Z czego słynie Konstantynów Łódzki ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Konstantynowa Łódzkiego, zabytki, co zobaczyć
Konstantynów Łódzki
1) Konstantynów Łódzki, to miasto w woj. łódzkim, w powiecie pabianickim. Leży nad rzeką Ner i wchodzi w skład aglomeracji łódzkiej. Do Łodzi jest stąd 10 kilometrów.
2) Konstantynów Łódzki prawa miejskie miał w latach 1830-1870 i ma je obecnie, od 1924 roku.
Konstantynów Łódzki ciekawostki z historii
3) Miejscowość założył w 1821 r. Mikołaj Krzywiec-Okołowicz (1762-1841), na gruntach wsi Żabice Wielkie. Początkowo była osadą fabryczną dla sukienników i płócienników.
4) Po zajęciu przez Niemcy w 1939 r., nazwę miasta zmieniono na Treustadt (Wierne Miasto). Niemcy planowali usunąć stąd ludność polską i żydowską, tworząc miasto niemieckie. Wkrótce Niemcy zmienili nazwę miasta na Lindenau, a potem na Tuchingen. Przedwojenną ludność żydowską miasta (ponad 1300 osób) Niemcy wymordowali.
5) W obozie przesiedleńczym Durchgangslager Konstantinow straciło życie około 1200 więźniów. Zostali pochowani w oddzielnej kwaterze, na miejscowym cmentarzu.
Konstantynów Łódzki zabytki, atrakcje
6) Kościół św. Józefa Robotnika zbudowano w latach 1826-1834 jako świątynię ewangelicką. W 1897 r. dobudowano wieżę i przebudowano ją w stylu renesansowym. Po zniszczeniach podczas I wojny światowej, kościół został odbudowany. Od 1945 r. jest świątynią katolicką.
7) Neogotycki kościół Narodzenia NMP zbudowano w latach 1826-1932. Podczas I wojny światowej świątynia była uszkodzona. Zmieniła swój wygląd w wyniku odbudowy w latach 1917-1922, a potem w latach 1973-1976.
Konstantynów Łódzki ciekawostki
8) Plac Tadeusza Kościuszki, to dawny Mały Rynek. Na jego środku krzyżują się dosyć ruchliwe drogi , więc jest podzielony na części. Na obrzeżu jednej z nich jednej, obecnie w całości wyłożonej kostką brukową, od 1979 r. stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Na innej (tej najbliższej do Urzędu Miasta) stoi obelisk – Pomnik Bohaterów II wojny światowej odsłonięty w 1956 roku, a obok są dwie okazałe, nowoczesne fontanny, zieleń i ławki.
9) Wśród trzech pomników / głazów z tablicami części placu, która jest najbliżej kościoła Narodzenia NMP, zaskoczenie. Od 2014 r. stoi tu pomnik upamiętniający dwóch amerykańskich lotników, których bombowiec został zestrzelony 15 marca 1945 roku, w pobliżu Konstantynowa. Kto przyczynił się do zestrzelania amerykańskiego bombowca? Sowieckie myśliwce. Nic dziwnego, że ten fakt przez wiele lat próbowano ukrywać. Dodamy, że po ekshumacji, ciała Amerykanów w 1946 r. przetransportowano do USA. Napisy informacyjne na tablicach, są w języku polskim oraz angielskim.
10) Od 1910 r. w Konstantynowie Łódzkim kończyła się linia tramwajowa Łódź-Konstantynów. Do dziś na niektórych ulicach wciąż są nieużywane tory tramwajowe, a przy placu T.Kościuszki na podwyższeniu stoi zabytkowy, czerwony tramwaj.
11) Klub sportowy Włókniarz Konstantynów Łódzki założono w 1950 roku. Działają sekcje piłki nożnej, piłki ręcznej i podnoszenia ciężarów.
11) Ośrodek Nad Stawem, to kąpielisko i miejsce wakacyjnego wypoczynku mieszkańców. Jest własnością miasta.
12) Biały Pałac w Konstantynowie Łódzkim, to nie zabytek. To miejsce, gdzie organizowane są uroczystości, np. weselne.
> Atrakcje na wesele w Konstantynowie Łódzkim oraz województwo łódzkie
Konstantynów Łódzki ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Radomsko
> Zduńska Wola
> Dowcipy o Łodzi