Kopulak – czerwone jezioro w Suchedniowie
Kopulak kamieniołom
Urokliwe, ciekawe miejsce wśród lasów, pamiętające prehistoryczne zwierzęta i podobne do krajobrazów marsjańskich. Dawne kamieniołomy czerwonego piaskowca Kopulak w Suchedniowie, woj. świętokrzyskie
Kamieniołomy Kopulak i historia tego miejsca
Na terenie Suchedniowa (w zasadzie między Suchedniowem a Skarżyskiem Kamienną), w środku lasu znajduje się Kopulak. To kamieniołom, w którym przez kilkadziesiąt lat wydobywano czerwony piaskowiec (pstry piaskowiec triasowy). Miejsce opisano w 1929 roku, na pewno wydobywano tu piaskowiec od lat 60. XX wieku. Wydobycia zaprzestano pod koniec XX wieku. Potem wyrobisko koloru czerwono-pomarańczowego zarosło roślinnością i zapełniło się wodą. Wśród skał powstało jezioro, oryginalnej barwy. Choć jeszcze w latach 2008-2010 na krótko prowadzono wydobycie.
Na początku XXI wieku archeolodzy zbadali, że 240 milionów lat temu płynęła tu rzeka. Odkryto ślady zwierząt, od gadów i płazów, po kilkumetrowe archozaury. Obecnie nie wiadomo, czy eksploatacja kamieniołomów zostanie wznowiona (wcześniej należałoby usunąć wodę, co byłoby kosztowne), czy może zostanie zrekultywowany, stając się lokalną atrakcją turystyczną. Znaleźliśmy informację, że teren należy do Lasów Państwowych.
Krajobraz marsjański w Polsce
Kolor tego miejsca przywodzi na myśl krajobrazy marsjańskie. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby ktoś w Polsce chciał kręcić film o kosmonautach na Marsie, jako plener wybrałby właśnie Kamieniołom Kopulak w Suchedniowie.
Jak dotrzeć do Kopulaka
Do kamieniołomów prowadzi leśna, nieutwardzona droga. Widać, że jeżdżą tu czasem samochody. Gdy w lecie jest dobra pogoda, można zostawić auto i zrobić sobie kilometrowy spacer, kierując się do celu z smartfonem połączonym do Internetu z mapami.
Ostrzegamy, żeby osoby marzące o pięknych zdjęciach nie wchodziły blisko jeziora, na teren dawnych kamieniołomów. Może być niebezpiecznie. Choć niektórzy podobno lekceważą wszelkie ostrzeżenia i nawet kąpią się w wodzie.
Teren jeziora jest zagrodzony ogromnymi blokami czerwonego piaskowca, na drzewie jest tablica z napisem: “Teren zakładu górniczego. Wstęp tylko dla osób uprawnionych”. Akurat gdy tu byliśmy, był samochód z trzema mężczyznami. Przed odjazdem zwrócono nam uwagę, że jest to teren zamknięty i nie można tu przebywać. Choć nie przeszliśmy przez kamienne “ogrodzenie”, powiedziano nam, że na cały teren nie można wchodzić i jest stosowna tablica.
Suchedniowski Kopulak – zakaz wstępu
Faktycznie, wracając, 200 metrów przed jeziorem, na zardzewiałym fragmencie wykoślawionego dawnego szlabanu, jest mała, zardzewiała tablica, nie zwrócona w kierunku osób idących w tę stronę, więc trudno ją zauważyć. Napis na niej brzmi: Zakład górniczy Kopalnia Piaskowca “Kopulak 1”. Nieupoważnionym wstęp wzbroniony.
Ponieważ leśna droga nie jest jak widać zagrodzona (byliśmy tu we wrześniu 2021), osoby które jednak tu trafiły, skuszone informacjami o tej atrakcji, wchodzą bez przeszkód. Bo szkoda gdy już tu dotrzesz i jesteś blisko, nie zrobić żadnego zdjęcia. Ale jeszcze raz podkreślimy: nie warto podchodzić zbyt blisko, aby za wszelką cenę pstryknąć piękne ujęcie. Niejedna osoba – o czym alarmują co jakiś czas media – pstrykająca selfie, zrobiła sobie krzywdę, a nawet straciła życie. Choć fachowcy mówią, że ten rodzaj piaskowca ma dobre tzw. parametry antypoślizgowe.
Rozsądek zwyciężył, więc w poszukiwaniu pięknych ujęć, nie odważyliśmy się podejść dalej. Ujęcia są podobne, ale i tak zdjęcia które prezentujemy na tej stronie wyglądają ciekawie i na ile można pokazują piękno i oryginalność Kopulaka w Suchedniowie.
Na zakończenie
Czerwony piaskowiec jest wydobywany w kilku miejscach Polski. Można go łatwo obrabiać. Wykorzystano go do budowy różnych miejsc, np. jako oryginalna kolorystycznie elewacja budynków. Na przykład balustradę Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach koloru o odcieniu czerwieni, zrobiono właśnie z tego piaskowca. Piaskowiec z Kopulaka użyto do stworzenia Pomnika Wolności w Siedlcach, Banku NBB (Kielce, ul. Sienkiewicza), budynku Politechniki Warszawskiej, budynku TVN w Warszawie i innych.
Kamieniołom Kopulak Suchedniów atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bodzentyn
> Chęciny
> Busko-Zdrój