Tajemniczy kraj: Korea Północna

Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej

Korea Północna ciekawostki. Najdziwniejsze informacje i fakty o Korei Północnej czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym kraju

Wstęp

Korea Północna, to prawdopodobnie jeden z najbardziej tajemniczych krajów świata. To kraj totalitarny, gdzie za najmniejszy sprzeciw przeciwko władzy można trafić do obozu koncentracyjnego. Z powodów politycznych, to kraj zamknięty na wszystko, co jest na zewnątrz. Docierają do nas jedynie skrawki informacji i nie wiadomo, które z nich mają pokrycie w rzeczywistości.

Ciekawostki o Korei Północnej

* Korea Północna ma powierzchnię ponad 120 tys. km kwadratowych i żyje tu ponad 25 milionów ludzi.

* Na północy graniczy z Rosją, na południu z Koreą Południową. Granica miedzy Koreą Północną a Południową, to najbardziej strzeżona granica świata.

Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej Pyongyang

 Pyongyang, stolica Korei Północnej. Wielkie pomniki przywódców. Korea Północna ciekawostki

* Choć Korea Północna i Południowa to dwa bardzo różniące się od siebie kraje, mentalnie wielu Koreańczyków uważa, że Korea jest jedna i wierzy, że nadejdzie dzień zjednoczenia.

* Najwięksi pracodawcy w tym kraju, to wojsko i rząd. Armia Korei Północnej liczy 1,2 miliona żołnierzy i jest jedną z najliczniejszych armii świata.

* Przemysł i rolnictwo Korei Północnej są raczej słabo rozwinięte i niedoinwestowane. Jeśli dodamy do tego brak współpracy i wymiany handlowej z innymi krajami oraz blokadę międzynarodową, kraj ten ma duże problemy, a wielu mieszkańców od dawna cierpi głód.

* Najważniejsze święta w Korei Północnej mają polityczno-patriotyczny charakter. Niektóre związane są z niedawnymi władcami kraju, Kim Dzong Ilem i Kim Ir Senem. Świętowane są dni ich narodzin.

* Stolicą Korei Północnej jest Pjongjang (ponad 3 mln mieszkańców. Inne duże miasta kraju, to m.in.: Kaesong, Sinuiju, Wonsan, Namp’o, Hamhung i Ch’ongjin.

Hamhung fabryka Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej

Fabryka w Hamhung. Ciekawostki o Korei Północnej. Foto: Joseph Ferris III / cc-by-sa-2.0

* Walutą Korei Północnej jest won północnokoreański.

* Najdłuższą rzeką Korei Północnej jest Amnok (zwana też Yalu), która ma 790 km długości).

* Najwyższy szczyt Korei Północnej, to Pektu-san (2744 m. n. p.m.).

* W Pjongjang jest jeden z największych stadionów świata. Może pomieścić 150 tys. widzów. Często wykorzystywany jest jako miejsce wieców poparcia dla władzy.

Pomnik Partii Robotniczej Pyongyang Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej

Pomnik Partii Robotniczej wśród blokowiska w Pyongyang. Foto: Joseph Ferris III / cc-by-sa-2.0

Korea Północna ciekawostki z historii

* Do 1905 r. na Półwyspie Koreańskim istniało Cesarstwo Koreańskie. Potem kraj zajęły wojska japońskie.

* Korea Północna uzyskała niepodległość 15 sierpnia 1945 roku. Powstała na terenie wyzwolonym przez Armię Czerwoną od Japonii (Południe zajęli Amerykanie). Władze szybko uniezależniły się od radzieckich komunistów, wprowadzając autorytarną władzę, na wzór królewskich dynastii. Od tego czasu państwem rządzi dynastia Kimów. Ustrój polityczny w tym kraju nazwano: Dżucze.

* W 1950 r. doszło do wojny między obiema Koreami, zaczętej przez Koreę Północną. Interweniowały wojska Organizacji Narodów Zjednoczonych. W lipcu 1953 roku doszło do zawieszenia broni, a do dziś oba kraje nie podpisały traktatu zakończenia wojny.

stadion Pyongyang Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej

Święto na stadionie w Pyongyang. Korea Północna ciekawostki. Foto: Ryuugakusei / cc-by-sa-2.0

Najdziwniejsze ciekawostki o Korei Północnej

* Ekonomiści oceniają, że majątek Billa Gatesa (80 mld dol) jest kilka razy większy niż roczny PKB Korei Północnej. Ale oficjalnych danych o PKB Korei nie ma, są jedynie szacunki.

* Początek kalendarza Korei Północnej zaczyna się w roku urodzin Kim Ir Sena czyli w 1912 roku. Dlatego w „naszym” 2019 roku w Korei jest tam 106 rok. Gdy 1 stycznia 2020 r. będziemy świętować nowy 2020 rok, Koreańczycy z Północy będą radować się z nastania 107. roku.

Strefa DMZ most przyjaźni Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej

Most przyjaźni w Strefie DMZ, na granicy obu Korei. Ciekawostki o Korei Północnej

* Korea Północna ma swoją strefę czasową, zwaną Czas Pjongjang. Jak rząd zdecyduje, cofa się czas np. o 30 minut.

* Koreańczycy z Północy są średnio o 2 cm niżsi od Koreańczyków z Południa. Najprawdopodobniej jest to związane ze złych warunków żywienia i życia w tym kraju.

* Rząd stworzył kanon fryzur, zatwierdzony przez przywódcę państwa, które mogą nosić Koreańczycy z Północy. Jest to 28 rodzajów uczesania i trzeba dla siebie wybrać jeden z nich. Poza tym mężczyźni mogą mieć włosy nie dłuższe niż 5 centymetrów.

* Marihuana w Korei Północnej jest legalna i nie jest uznawana za narkotyk.

* Podobno w Korei Północnej jest tylko 3% utwardzonych (np. asfaltem) dróg.

* Podobno noszenie jeansów jest w Korei Północnej zakazane.

budda Myogilsang Kumgangsan Korea Północna ciekawostki o Korei Północnej

15-metrowy Budda Myogilsang w górach Kumgangsan. Korea Północna ciekawostki

Turystyka. Jak pojechać na wycieczkę do Korei Północnej?

* Choć reżimowi Korei Północnej przydałyby się dewizy, z powodów politycznych nie jest zainteresowana przyjmowaniem turystów z innych krajów i nie istnieje tu infrastruktura turystyczna. Najwięcej turystów przybywa z Chin, Rosji i Japonii.

* Podobno szansą aby odwiedzić Koreę Północną, jest wykupienie wycieczki u jednego w chińskich biur podróży. Po przybyciu trzeba trzymać się rygorystycznych zasad i przyzwyczaić się do chodzących z tobą krok w krok „przewodników”, aby nie skończyć jak amerykański student – turysta. Został zatrzymany za banalne przewinienie i wrócił do USA z uszkodzeniem mózgu, po czym szybko zmarł.

* Robienie przez turystów zdjęć biednym Koreańczykom jest zakazane.

Korea Północna ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też: 
> Ciekawostki o Korei Południowej
> Seul, stolica Korei Południowej ciekawostki
> Co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Korei Południowej