Koszmarne sny – czyli jakie?
Koszmarne sny
Skąd się biorą koszmary senne? Co oznaczają?
Przeglądając wyszukiwarkę ma się wrażenie, że wiadomo, z czym kojarzy się Polakom to określenie. Na internetowych stronach i forach dyskusyjnych dla kobiet ta fraza dosyć często znajduje się w towarzystwie frazy “ucieczka spod ołtarza”. Czyżby to oznaczało, że najbardziej koszmarny sen, to nie przerażające wizje o potworach ociekających krwią i dybiących na twoje życie, ale… pan młody (lub panna młoda) w ostatniej chwili przed sakramentalnym TAK, serwująca się ucieczką sprzed ołtarza? A teraz już poważniej…
Czy każdy je miewa?
Przypuszcza się, że koszmary ma połowa ludzi. 1% ludzi ma je dosyć regularnie.
Dlaczego zapamiętuję koszmary?
Zwykle występują one w drugiej połowie snu nocnego, do tego po koszmarze często budzisz się, pamiętając przerażający sen. Poza tym koszmarne sny bardziej zapadają w pamięć, niż inne.
Czy straszne sny nawiązują do rzeczywistych sytuacji z życia?
Częściowo tak, jednak tematy koszmarnych snów zwykle są mało realne. Są potwory, strachy, rzeczy których nie sposób wyjaśnić. To taki filmowy horror, ale bardziej realny, bo siedzący wewnątrz ciebie i realnie przeżywasz go podczas snu.
Czy dzieci też mają takie sny?
Tak. Zaczynają występować u dzieci w wieku 3-5 lat. Ma je około 60-70% maluchów. O tym, że jest to ważny problem dla człowieka świadczy fakt, że koło 80 procent dorosłych pamięta koszmary senne, które miewało w dzieciństwie.
Co jest najczęstszą przyczyną koszmarnych snów?
Miewają je zwykle osoby przeżywane stresy, konflikty psychiczne, depresje, zaburzenia lękowe oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe – pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu). Mogą też pojawiać się po zażyciu alkoholu i leków nasennych. Także po zażyciu niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób układu oddechowego.
Koszmary w mediach i publikacjach
Koszmarne sny, autor: Robert Lawrence Stine. Streszczenie: Maggie i Andrea po śmierci ojca przeprowadzają się razem z mamą do nowego domu na ulicy Strachu. Poprzedni właściciele zostawili w domu jedynie stare, zabytkowe łoże z baldachimem. Już po pierwszej nocy spędzonej w łożu, Maggie zaczyna mieć koszmarne sny… Jak pisze wydawca książki “Koszmarne sny” to dobra, wciągająca książka z zaskakującym zakończeniem.
Koszmarne sny (fr. Les Mauvais Rêves) – komiks z serii Valerian o przygodach agenta czasoprzestrzennego i jego partnerki Laureliny. Autorem scenariusza jest Pierre Christin, a rysunki wykonał Jean-Claude Mézières.
Koszmarne sny – taki temat podjął program Dzień Dobry TVN w styczniu 2013 r. Dlaczego miewamy koszmarne sny i czy można się przed nimi uchronić? O koszmarnych snach w programie opowiadał psychiatra, specjalista od zaburzeń snów. O tym, że koszmarne sny, to temat wart przypomnienia, zdecydowano w 2017 r., zapraszając do programu lekarza psychiatrę.
Koszmarne sny żelaznej damy – pod tym tytułem w magazynie Focus ukazał się tekst na temat premier Wielkiej Brytanii Margaret Tatcher, zwanej “żelazną damą”.
Tłumaczenie słowa
Koszmarne sny, to po angielsku: nightmares, po czesku: noční můra.
Słowniczek
Koszmarne sny – długotrwałe, wywołujące przerażenie marzenie senne, występujące w fazie snu REM, których treść przedstawia wydarzenia zagrażające życiu, bezpieczeństwu czy własnej integralności; ich wystąpienie przerywa sen.
Typowe koszmary – przykłady
– spadanie
– topienie się
– śmierć bliskich osób
– uczucie niemożności ucieczki przed niebezpieczeństwem
– duchy, potwory i inne postacie, przedmioty czy zwierzęta wywołujące uczucie strachu
– przykre wydarzenie, które może śniącego w nieodległym czasie spotkać (np. egzamin, zwolnienie z pracy itp.)
– sny o treści kryminalnej (aresztowanie, rewizja)
– sny o treści samobójczej (wbicie sobie noża w brzuch, powieszenie się)
– wypadanie stałych zębów
– wojna w kraju
– dziecko martwo urodzone