Koszmary senne – jak się ich pozbyć?
Koszmary senne – czym są?
Są to zaburzenia snu, objawiające się nieprzyjemnymi snami czyli koszmarami sennymi.
Koszmary senne ciekawostki
Czy każdy miewa koszmary senne?
Przypuszcza się, że koszmarne sny ma połowa ludzi. 1% ludzi ma je dosyć regularnie.
Dlaczego zapamiętuję koszmary senne?
Zwykle występują one w drugiej połowie snu nocnego, do tego po koszmarze często budzisz się, pamiętając przerażający sen. Poza tym koszmar senny bardziej zapada w pamięć, niż inne sny.
Co jest treścią koszmarów sennych?
Najczęściej są to sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia, także obawy przed niepełnosprawnością. Pięć najczęstszych tematów koszmarów, to: spadanie z wysokości, ucieczka przed kimś (czymś), bycie sparaliżowanym, śmierć ukochanej osoby i spóźnienie na ważne spotkanie.
Czy koszmary senne nawiązują do rzeczywistych sytuacji z życia?
Częściowo tak, (bo tak jak w bajkach – zawsze jest coś z prawdy), jednak tematy koszmarów najczęściej są mało realne. Są potwory, strachy, rzeczy których nie sposób wyjaśnić. To taki filmowy horror, ale bardziej realny, bo siedzący wewnątrz ciebie i realnie przeżywasz go podczas snu.
Czy wizje zapamiętane z koszmarów sennych mogą być prorocze?
Nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością, z wizjami przyszłości. Raczej chodzi o psychikę i mózg osoby śniącej. O nieuświadomione, wewnętrzne konflikty które wychodzą z osoby w czasie koszmaru sennego. Może chodzić o jakieś nierozwiązane problemy w realnym życiu.
A może jednak coś w TYM jest?
Niemieccy naukowcy po zbadaniu snów 4 tys. osób (2 tys. kobiet i 2 tys. mężczyzn) stwierdzili, że np. temat ucieczki pojawiający się w koszmarach sennych, to przenośnia. Zwykle chodzi o ucieczkę przed czymś, czego chcesz uniknąć w swym życiu. Natomiast koszmary senne u kobiet, związane z wypadaniem włosów i zębów, to podświadomy lęk przed utratą urody, atrakcyjności, przed starzeniem się.
Czy kobiety przed menstruacją koszmary senne mogą miewać częściej?
Ze względu na wahania hormonalne, kobiety mogą mieć koszmarne sny o przemocy.
Czy dzieci też mają koszmary senne?
Tak. Zaczynają występować u dzieci w wieku 3-5 lat. Ma je około 60-70% maluchów. O tym, że jest to ważny problem dla człowieka świadczy fakt, że koło 80 procent dorosłych pamięta koszmary senne, które miewało w dzieciństwie.
Co jest najczęstszą przyczyną koszmarów sennych?
Koszmary senne miewają zwykle osoby przeżywane stresy, konflikty psychiczne, depresje, zaburzenia lękowe oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe – pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu). Mogą też pojawiać się po zażyciu alkoholu i leków nasennych. Także po zażyciu niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, chorób układu oddechowego.
Co jeszcze wpływa na powstanie koszmarów sennych?
Niektórzy naukowcy twierdzą, że koszmary senne wywołuje spanie na brzuchu. Spanie w tej pozycji powoduje niedotlenienie, co z kolei wpływa na mózg.
Jak sprawić, aby koszmary senne przestały się pojawiać? Aby pojawiały się rzadziej?
Można skorzystać z porad specjalistów (są poradnie zaburzeń snu). Wykorzystywane są tam specjalne techniki relaksacji, można zanalizować i wyjaśnić źródła powstawania koszmarów sennych. Ale wcześniej warto spróbować najprostszych metod. Na kłopoty ze snem można kupić w aptece specjalne preparaty, zażyć witaminy z grupy B oraz magnez. Nie zawadzi też zwyczajnie przewietrzyć pokój przez położeniem się do snu. Warto także pamiętać, aby tuż przed snem nie spożywać posiłku. A już na pewno obfitego i ciężkostrawnego.
Koszmary: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Prorocze sny
Słowniczek
Koszmar senny – długotrwałe, wywołujące przerażenie marzenie senne, występujące w fazie snu REM, których treść przedstawia wydarzenia zagrażające życiu, bezpieczeństwu czy własnej integralności; ich wystąpienie przerywa sen.
Typowe koszmary – przykłady:
– spadanie
– topienie się
– śmierć bliskich osób
– uczucie niemożności ucieczki przed niebezpieczeństwem
– duchy, potwory i inne postacie, przedmioty czy zwierzęta wywołujące uczucie strachu
– przykre wydarzenie, które może śniącego w nieodległym czasie spotkać (np. egzamin, zwolnienie z pracy itp.)
– sny o treści kryminalnej (aresztowanie, rewizja)
– sny o treści samobójczej (wbicie sobie noża w brzuch, powieszenie się)
– wypadanie stałych zębów
– wojna w kraju
– dziecko martwo urodzone
Wszystkie te zdarzenia, gdyby miały miejsce na jawie, wywoływałyby uczucie strachu. I tak właśnie dzieje się tak podczas marzeń sennych