Kotlet schabowy – król niedzielnego stołu
Kotlet schabowy ciekawostki
Kotlet schabowy to pierwsza potrawa, jaka przychodzi do głowy, kiedy myślimy o kuchni tradycyjnej. Niewielu Polaków potrafi sobie wyobrazić niedzielny obiad bez niego. To także smak dzieciństwa, przez wielu wspominany z łezką w oku
Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze i nie dla wszystkich domowa kuchnia opierała się na tym jakże popularnym dziś kawałku mięsa w panierce. Choć słynny kotlet znano już 150 lat temu, było to raczej danie dla prostych ludzi. Arystokratom nie podobała się wizja jedzenia wieprzowiny. Świnie to przecież zwierzęta niezbyt piękne i do tego wiecznie utytłane w błocie. Dlatego kotlet schabowy zadebiutował na stołach niższych warstw społecznych, skąd wywodzi się praktycznie cała znana dziś domowa kuchnia. „Schaboszczaka” na piedestał wyniosła dopiero peerelowska propaganda, jako danie ludu pracującego. Był to swego rodzaju rarytas, jednak większość rodzin mogła sobie nań pozwolić raz na jakiś czas.
Jak zrobić kotlet schabowy?
Tradycyjny kotlet schabowy był pieczołowicie przygotowywany przez panie domu, w ściśle określony sposób. Rozbite mięso musiało najpierw moczyć się nawet kilka godzin w mleku z cebulą, by uzyskać pożądany smak i wilgotność. Nie wystarczyło potem oprószyć go bułką tartą i smażyć. Panierowanie było także złożonym procesem, a jedynym tłuszczem, jakiego można było użyć, przygotowując kotlet schabowy, był smalec. Domowa kuchnia w swych kanonach radzi, by kotlet serwować z zasmażaną kapustą i ziemniakami posypanymi koperkiem, a poprzedzać ten zestaw może tylko klasyczny rosół z makaronem. Schabowego podawało się na obiad w niedziele i inne dni świąteczne.
Schabowy – soczysty czy w panierce?
Dziś te wytyczne traktujemy z dużym dystansem, ale nadal mianem „kotlet schabowy” określamy rozbity plaster schabu usmażony w panierce. To podstawa, bez której domowa kuchnia nie może się obejść. Różnych dodatków i sposobów przygotowania może być tyle, ile kucharek i kucharzy. Jedni dodają do jajka rozmaite przyprawy, inni nacierają mięso ziołami zamiast namaczać je w mleku z cebulą.
Wedle upodobań, kotlet można rozbić tylko delikatnie, będzie wtedy bardziej soczysty. Jeśli wolimy chrupiące mięso, wystarczy rozbić je bardzo cienko i równie cienko opanierować. Niektórzy idą jeszcze o krok dalej i zastępują bułkę tartą na przykład płatkami kukurydzianymi.
Kochamy polskiego schaboszczaka
Goszcząc u kogoś na obiedzie, nieraz dziwimy się, że tak dobrze nam znany schabowy smakuje zupełnie inaczej niż u nas. Każda rodzina ma swoje ulubione sposoby na przyrządzenie tego dania i zwykły na pozór kotlet schabowy okazuje się mieć setki różnych odsłon i aromatów.
Nie ulega wątpliwości, że nie tylko dla nas, ale i dla wielu innych nacji kotlet schabowy jest kulinarnym wyznacznikiem polskości. W popularnych wśród naszych rodaków kurortach zagranicznych schabowy coraz częściej pojawia się w menu pod różnymi, często egzotycznymi nazwami. Nawet za granicą możemy więc przypomnieć sobie, jak pachnie i smakuje domowa kuchnia. Z tą różnicą, że za mamusiny obiadek nie zapłacimy w euro. Wystarczy uśmiech i proste „dziękuję”.
Kotlet schabowy ciekawostki: Sadurski.com
Zobacz też:
> Pizza ciekawostki
> Ciekawostki o lodach
> Tort ciekawostki